Կարևորում ենք Լիտվայի հետ սերտ համագործակցությունը նաև տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու առումով. ՀՀ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեին՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Լիտվայի բարեկամ ժողովրդին՝ Լիտվայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Պետության վերականգնման օրվա կապակցությամբ։ 105 տարի առաջ հռչակված անկախ և ինքնիշխան Լիտվան, պետության կերտման ճանապարհին դիմակայելով բազմաթիվ մարտահրավերների, այսօր իր արժանի տեղն է գտել աշխարհի ժողովրդավար երկրների շարքում։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Լիտվայի հետ բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են պատմական, կրթամշակութային առնչությունների և ժողովրդավարական արժեքների վրա՝ ողջունելով Լիտվայի հետ համագործակցությունը` Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման և կառավարման բարելավման նպատակով։
Կցանկանայի գոհունակությամբ նշել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և առևտրատնտեսական բնագավառներում զարգացող փոխշահավետ համագործակցությունը։ Սրա մասին են վկայում անցած տարվա հոկտեմբերին Վիլնյուսում կայացած՝ հայ-լիտվական առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի արդյունքներն ու առաջնային ոլորտներում գործակցության հեռանկարները։
Մենք կարևորում ենք Լիտվայի հետ սերտ համագործակցությունը նաև միջազգային կառույցների հարթակներում աշխարհաքաղաքական ճգնաժամային դրսևորումներին և տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու առումով՝ արժևորելով Լիտվայի՝ որպես ժողովրդավարական երկրի և մարդու իրավունքների խանդավառ պաշտպանի առավել ներառական դերակատարությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում»:

Мы придаем важное значение тесному сотрудничеству с Литвой также с точки зрения решения региональных проблем: премьер-министр Армении
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Литовской Республики Ингриде Шимоните по случаю Национального праздника страны. В послании говорится:
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Литвы с национальным праздником Литовской Республики – Днем восстановления Литовского государства. Провозгласившая 105 лет назад независимость и суверенность Литва, преодолев множество вызовов на пути становления государства, сегодня нашла свое достойное место среди демократических стран мира.
Армения высоко ценит основанные на исторических, образовательных и культурных связях и демократических ценностях дружественные отношения с Литвой, приветствуя сотрудничество с Литвой в целях осуществления демократических реформ и улучшения управления в Армении.
Хотел бы с удовлетворением отметить высокий уровень политического диалога между двумя странами и развивающееся взаимовыгодное сотрудничество в торгово-экономической сфере. Об этом свидетельствуют итоги состоявшегося в октябре прошлого года в Вильнюсе заседания Армяно-литовской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству и перспективы сотрудничества в приоритетных сферах.
Мы придаем важное значение тесному сотрудничеству с Литвой также на площадках международных структур в плане противостояния проявлениям геополитического кризиса и региональным вызовам, высоко оценивая более инклюзивную роль Литвы, как демократической страны и активного защитника прав человека, в установлении мира и укреплении демократических ценностей в регионе Южного Кавказа”.