Կարմիր խաչի միջնորդությամբ 8 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան, 5 բուժառու էլ վերադարձել է Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի ԱՆ-ից հայտնում են, որ 5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ։

В сопровождении МККК из Арцаха в Армению перевезено 8 пациентов, в Арцах из Армении вернулись 5
В условиях блокировки Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, сегодня, 21 февраля, при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста 8 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах с опухолевыми заболеваниями и патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, были перевезены в специализированные медицинские центры  Армения.
Как передает "Арменпресс", со ссылкой на сообщение Министерства здравоохранения Арцаха в Арцах вместе со своими сопровождающими вернулись 5 пациентов, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении МЗ Арцаха, по-прежнему приостановлены плановые операции.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ "Аревик" находятся 5 детей.
В ЗАО "Республиканский медицинский центр" в реанимационном отделении находятся 7 пациентов, из них 3 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 113 пациентов.