Բայդենի այցն Ուկրաինա Կրեմլում արտառոց իրադարձություն չեն համարում
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը Առաջին ալիքի եթերում ասել է, որ ամերիկացի առաջնորդի այցն Ուկրաինա արտառոց իրադարձություն չէ Ռուսաստանի համար։
Նա ընդգծել է, որ այս այցն ի վիճակի չէ ազդելու Ռուսաստանի ներքին քաղաքականության վրա։
«Եկեք մնանք ինքնիշխան և ոչ մի բանի ուշադրություն չդարձնենք. Մեզ համար գլխավոր առաջնահերթությունը մենք ենք և մեր օրակարգը»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, որ այս իրադարձությունը կարևոր է, և Կրեմլը հետևում է Բայդենի այցին Կիև և հետևելու է, թե ինչ կլինի Բայդենի Լեհաստան այցի ժամանակ։
Փետրվարի 20-ին Բայդենը ժամանել է Կիև և հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, ում հետ շրջել է քաղաքի կենտրոնում։ Նրա այցը չի հայտարարվել, սակայն, ըստ Սպիտակ տան, Մոսկվային ծանուցել են, որ նախագահը մեկնում է Կիև «մեկնելուց մի քանի ժամ առաջ՝ կոնֆլիկտային իրավիճակից խուսափելու համար»։
Կիև կատարած այցի ժամանակ Բայդենը խոստացել է աջակցել Ուկրաինային և նաև հայտարարել Ուկրաինային 500 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության նոր փաթեթի մասին:

В Кремле не считают визит Байдена на Украину экстраординарным событием для РФ
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил в эфире Первого канала, что визит американского лидера на Украину не является экстраординарным событием для России, передает Газета.ru.
Он подчеркнул, что этот визит не способен повлиять на внутреннюю политику России.
''Давайте оставаться суверенными и не обращать внимание ни на что. Главный приоритет для нас - это мы сами и наша повестка дня'', - отметил Песков.
Он указал, что это событие важно и в Кремле наблюдали за визитом Байдена в Киев и будут наблюдать за тем, что будет происходить во время поездки Байдена в Польшу.
20 февраля Байден прибыл в Киев и встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским, с которым прогулялся по центру города. Его визит не афишировался, однако, как рассказали в Белом доме, Москву уведомили о том, что президент едет в Киев, ''за несколько часов до отправления, чтобы избежать конфликтной ситуации''.
Во время визита в Киев Байден пообещал поддерживать Украину, а также анонсировал новый пакет военной помощи Украине в размере $500 млн.