Շարունակվում են խախտումները Լաչինի միջանցքում. ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի հայտարարությունը
ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Նիլ Բուշը մտահոգություն է հայտնում Լաչինի միջանցքի աշխատանքի խափանումների կապակցությամբ և ի գիտություն է ընդունում Միջազգային դատարանի որոշումը:
«Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը նախկինի պես խորապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքում շարունակվող խախտումներով, հատկապես՝ ապրանքների ու մարդկանց տեղաշարժի հետ կապված։
Այս հարցն առաջին տեղում է միջազգային օրակարգում։ Մենք բազմիցս քննարկել ենք այդ խափանումը այստեղ՝ Վիեննայում և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։ Այն փաստը, որ այս գործն ուղարկվել է Միջազգային դատարան և որոշում է կայացվել, ուժեղացնում է հրատապ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը: Լաչինի միջանցքի աշխատանքի ներկայիս խախտումը վնաս է հասցնում խաղաղության և կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերին։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ի գիտություն է ընդունել դատարանի բոլոր որոշումները և կոչ է անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ապրանքների և մարդկանց տեղաշարժը վերականգնելու համար: Կողմերը պետք է բանակցություններ սկսեն ըստ էության՝ առանց նախապայմանների, որպեսզի ապահովեն հակամարտության կայուն և խաղաղ կարգավորումը և հանգուցալուծեն պահպանվող լարվածությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ, հաղորդում է 1lurer.am-ը:

Посол Великобритании при ОБСЕ Нил Буш выражает обеспокоенность в связи с перебоями в работе Лачинского коридора
Посол Великобритании при ОБСЕ Нил Буш выражает обеспокоенность в связи с перебоями в работе Лачинского коридора и принимает к сведению решения Международного суда.
"Правительство Великобритании по-прежнему глубоко обеспокоено продолжающейся блокадой Лачинского коридора, что приводит к тяжелым гуманитарным последствиям для Нагорного Карабаха.
Этот вопрос остается одним из главных в международной повестке дня.
Мы это неоднократно обсуждали здесь в Вене, и в Совете Безопасности ООН. Тот факт, что дело теперь передано в Международный Суд и вынесено решение, усиливает необходимость принятия срочных мер. Блокада Лачинского коридора наносит ущерб усилиям по обеспечению мира и стабильности.
Правительство Великобритании приняло к сведению все решения Международного суда и призывает принять немедленные меры, чтобы обеспечить свободное передвижение людей, транспорта и грузов по Лачинскому коридору, передает 1lurer.am