Գերմանիայի կանցլերի կայքից հանվել են Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի մասին նրա խոսքերը
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կայքից հեռացվել է նրա հայտարարության մի հատված Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքը հաշվի առնելու անհրաժեշտության մասին: Այս մասին գրում է Armenia today-ը։
Նիկոլ Փաշինյանի հետ մամուլի  մասին կայքում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ Գերմանիայի կանցլերը հայտարարել է, որ «վեճի խաղաղ կարգավորումը պետք է ձեռք բերվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա»։
Մինչդեռ, հաղորդագրության սկզբնական տարբերակի համաձայն, Շոլցը հայտարարել է, որ «վեճի խաղաղ կարգավորումը պետք է ձեռք բերվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»:
Հաղորդագրության սկզբնական տարբերակը պահպանվել է Google-ի քեշում։ Համապատասխան հայտարարությունները Գերմանիայի կանցլերը հնչեցրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մարտի 2-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

С сайта канцлера Германии удален фрагмент его заявления о необходимости учета права на самоопределение граждан Нагорного Карабаха
С сайта канцлера Германии Олафа Шольца был удален фрагмент его заявления о необходимости учета при урегулировании права на самоопределение граждан Нагорного Карабаха, пишет Armenia Today.
Согласно текущей версии опубликованного на сайте сообщения о пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, канцлер Германии заявил, что "мирное урегулирование спора должно быть достигнуто на основе принципа территориальной целостности Армении и Азербайджана".
Между тем, согласно первоначальной версии сообщения, Шольц заявил, что "мирное урегулирование спора должно быть достигнуто на основе принципа территориальной целостности Армении и Азербайджана и права на самоопределение граждан Нагорного Карабаха".
Первоначальная версия сообщения сохранилась в кеше Google. Также на сайте остается видеозапись пресс-конференции. Соответствующие заявления канцлер Германии озвучил в ходе пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 2 марта.