Վարչապետին ներկայացվել են Գիտության կոմիտեի և Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի կողմից 2022թ. կատարված աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության Գիտության կոմիտեի և Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահի տեղակալ Գագիկ Քթրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին զեկուցվել է 2022թ. գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ոլորտում ՀՀ ծրագրերի և միջոցառումների կատարման վերաբերյալ:
Նշվել է, որ Գիտության կոմիտեի կողմից աշխատանքներն իրականացվել են 4 ուղղությամբ՝ ենթակառուցվածքների բարելավում, մարդկային ռեսուրսների զարգացում, պետական ֆինանսավորման արդյունավետություն և իրավական դաշտի կարգավորում:
2022թ. հունվարի 1-ից զգալիորեն ավելացել է գիտաշխատողների աշխատավարձը՝ 2021թ. մայիսի 13-ին ՀՀ կառավարության հաստատած 2022-2025թթ. բազային ֆինանսավորման ծրագրերում ընդգրկված գիտական կադրերի ատեստավորման գործընթացի արդյունքներով:
Հայտարարվել է գիտաշխատողների որակավորման բարձրացմանը և երիտասարդ կադրերի ներգրավմանը միտված 4 մրցույթ: Մասնավորապես, առաջին անգամ կազմակերպվել է «ՀՀ գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրմանն աջակցության ծրագիր» միջազգային մրցույթ, որի արդյունքում 2022թ. հոկտեմբերից ֆինանսավորվել է արտերկրից ՀՀ տեղափոխված 5 գիտնական՝ 60 ամիս տևողությամբ, յուրաքանչյուրը՝ 175 մլն ՀՀ դրամ: Առաջին անգամ անցկացվել է «Հեռավար լաբորատորիաների հիմնադրման ծրագիր» մրցույթ, ֆինանսավորվել են 11 երկրից 18 գիտնականի ներկայացրած թեմաներ: Յուրաքանչյուր ծրագրին 5 տարվա համար հատկացվում է մինչև 152.5 մլն ՀՀ դրամ, որի որոշակի մասն ուղղվում է լաբորատոր միջավայրի բարեկարգմանը: Կազմակերպվել է «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2022» մրցույթ, ֆինանսավորվել են 26 ասպիրանտի և հայցորդի հետազոտական ծրագրեր: Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության ծրագրով ֆինանսավորվել է 35 հայտ: Նշված 4 մրցույթով ընտրված 86 ծրագրից 69-ի ղեկավարները մինչև 35 տարեկան գիտնականներ են, ծրագրերում ներգրավված 286 անձից 211-ը երիտասարդներ են։
Գիտության ոլորտում ենթակառուցվածքի, նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու մրցույթի արդյունքում 15 գիտական կազմակերպության տրամադրվել է 2 մլրդ 933 մլն ՀՀ դրամ՝ ֆինանսավորվել է 28 հայտ: 2022թ. փետրվարի 11-ից ուժի մեջ է մտել «ՀՀ և ԵՄ միջև ԵՄ «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարությունների շրջանակային ծրագրին ՀՀ մասնակցության մասին» համաձայնագիրը: «Ծրագրի շրջանակում 2021-2022թթ. ՀՀ կազմակերպությունների կողմից ներգրավվել են 2,729,236.25 եվրո դրամաշնորհային միջոցներ: Համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Վրաստանի Շոթա Ռուսթավելու անվան ազգային գիտական հիմնադրամի հետ:
Զեկուցվել է, որ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի 2022թ. գործունեությունն ուղղված է եղել համակարգի բարելավմանը: Նախաձեռնվել է գիտական կոչումների շնորհման կարգի փոփոխություն, մշակվել է գիտական աստիճանաշնորհման նոր կանոնակարգի նախագիծ, ձեռնարկվել են ասպիրանտական կրթության իրավական դաշտի լավարկմանը և ՀՀ գիտական պարբերականների որակի վերահսկմանը միտված քայլեր: Ընթացքի մեջ են գրագողության դեմ պայքարի համակարգչային նոր ծրագրի ներդրման աշխատանքները: Վերանայվել է ԲՈԿ-ի կողմից ընդունելի գիտական ամսագրերի ցանկը, դուրս է մնացել 9 պարբերական: Շնորհվել է գիտությունների թեկնածուի 166 վկայագիր, դոցենտի կոչման 86 դիպլոմ, գիտությունների դոկտորի 10 վկայագիր և պրոֆեսորի կոչման 18 դիպլոմ։
Կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են պետական խթանման ծրագրերով ստեղծվող գիտական արտադրանքի և ենթակառուցվածքի զարգացմանը, գիտություն-արտադրություն կապի ապահովմանը, համակարգաստեղծ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է գիտաշխատողների ատեստավորման և արդյունքում՝ աշխատավարձերի բարձրացման մեխանիզմի գործարկումը, ինչը կխթանի ոլորտի զարգացումը: Արձագանքելով՝ Գիտության կոմիտեի նախագահը զեկուցել է, որ 2010թ. ի վեր գիտաշխատողների աշխատավարձերի նորմավորում չի եղել, և ատեստավորման ու դրան համարժեք՝ աշխատավարձի բարձրացման գործընթացը լինելու է շարունակական:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է գիտաշխատողների որակավորման բարձրացման ու երիտասարդ կադրերի ներգրավման ծրագրերին և նշել, որ պետք է աշխատել Հայաստանում գիտությամբ զբաղվելու պայմանների զարգացման և գիտական ենթակառուցվածքի գրավչության բարձրացման ուղղությամբ:
Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում իրականացվող մյուս բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ ևս:

Пашинян представлен доклад о деятельности Комитета по науке и Высшего аттестационного комитета за 2022 год
Премьер-министру Николу Пашиняну представлены доклады о деятельности Комитета по науке и Высшего аттестационного комитета министерства образования, науки, культуры и спорта в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, председатель Комитета по науке Саркис Айоцян, заместитель председателя Высшего аттестационного комитета Гагик Ктрян и другие должностные лица.
Премьер-министру была представлена информация о реализации программ и мероприятий Республики Армения в сфере научной и научно-технической деятельности в 2022 году.
Было отмечено, что работа Комитета по науке проводилась по 4 направлениям: совершенствование инфраструктуры, развитие человеческих ресурсов, эффективность государственного финансирования и регулирование правового поля.
С 1 января 2022 года существенно повышена заработная плата научных работников по итогам аттестации научных кадров, включенных в базовые программы финансирования, утвержденные правительством Республики Армения 13 мая 2021 года.
Было объявлено 4 конкурса, направленных на повышение квалификации научных сотрудников и привлечение молодых кадров. В частности, впервые был организован международный конкурс "Программа поддержки интеграции международного научного сообщества в научное сообщество Республики Армения", по результатам которого с октября 2022 года были профинансированы 5 ученых (по 175 млн драмов каждый), переехавших в Республику Армения из-за рубежа сроком на 60 месяцев. Впервые проведен конкурс "Программа создания удаленных лабораторий", профинансированы темы, представленные 18 учеными из 11 стран. На каждую программу выделяется до 152,5 млн драмов сроком на 5 лет, определенная часть которых направлена на улучшение лабораторной среды. Организован конкурс "Программа поддержки научных исследований аспирантов и молодых соискателей-2022", профинансировано 26 научных проектов аспирантов и соискателей. 35 заявок были профинансированы в рамках программы поддержки научных исследований для молодых ученых. 69 из 86 программ, отобранных по указанным 4 конкурсам, возглавляют ученые в возрасте до 35 лет; 211 из 286 человек, участвующих в программах, являются молодыми учеными.
По результатам конкурса на оказание финансовой поддержки модернизации инфраструктуры, материально-технической базы в сфере науки 15 научным организациям предоставлено 2 млрд 933 млн драмов, профинансировано 28 заявок. С 11 февраля 2022 года вступило в силу соглашение между Республикой Армения и ЕС об участии Республики Армения в рамочной программе исследований и инноваций ЕС "Horizon Europe". В рамках программы в 2021-2022 гг. организациями Армении было привлечено 2,729,236.25 евро грантовых средств. Подписан меморандум о сотрудничестве с Национальным научным фондом Грузии имени Шота Руставели.
Было доложено, что деятельность Высшего аттестационного комитета в 2022 году была направлена на совершенствование системы. Инициировано изменение порядка присуждения ученых степеней, разработан проект нового положения о присуждении ученых степеней, предприняты шаги по совершенствованию правовой базы послевузовского образования и контроля качества научных периодических изданий Республики Армения. Ведется внедрение новой компьютерной программы антиплагиата. Пересмотрен список научных изданий, включенных в перечень ВАК, исключено 9 изданий. Присуждено 166 дипломов кандидата наук, 86 дипломов доцента, 10 дипломов доктора наук и 18 дипломов профессора.
Состоялся обмен мнениями относительно проделанной работы. Были обсуждены вопросы развития созданной в рамках государственных программ продвижения научной продукции и инфраструктуры, обеспечения связи науки и производства, реализации системообразующих программ и др.
Премьер-министр подчеркнул важность запуска механизма аттестации научных работников и, как следствие, повышения заработной платы, что будет способствовать развитию сектора. В ответ председатель Комитета по науке доложил, что с 2010 года не было нормирования заработной платы научных работников, и процесс аттестации и эквивалентного повышения заработной платы будет непрерывным.
Никол Пашинян коснулся программ повышения квалификации научных работников и привлечения молодых кадров и отметил, что необходимо работать в направлении развития условий для занятия наукой в Армении и повышения привлекательности научной инфраструктуры.
Главе правительства также была представлена информация о ходе других реформ, реализуемых в сфере высшего образования и науки.