Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել է Վարչապետի աշխատակազմի կողմից 2022թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել է Վարչապետի աշխատակազմի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալները, աշխատակազմի ստորաբաժանումների ղեկավարները, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և նրա տեղակալները ներկայացրել են հաշվետու տարում կատարված աշխատանքները:
Զեկուցվել է ըստ աշխատակազմի ստորաբաժանումների իրականացված ոլորտային միջոցառումների մասին: Տեղեկատվություն է ներկայացվել Վարչապետի և Կառավարության որոշումների նախագծերի մշակման, Վարչապետի և Կառավարության որոշումների ու հանձնարարականների կատարման նկատմամբ վերահսկողության, նախարարական կոմիտեների գործունեության, փաստաթղթաշրջանառության ծավալի, պետական գերատեսչությունների հետ համագործակցության, կարգավորման ազդեցության գնահատման աշխատանքի, ինչպես նաև Վարչապետի աշխատակազմի կադրային համալրվածության, կառուցվածքային բարեփոխումների վերաբերյալ:
Նշվել է, որ 2022թ. քաղաքացիներից ստացվել է մոտ 7900 դիմում. ընդհանուր առմամբ՝ 2020-2022թթ. այդ ցուցանիշը գերազանցել է 20.000-ը: Զեկուցվել է դիմումների քննարկման, քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի մշտադիտարկման և գնահատման աշխատանքների մասին:
Ներկայացվել են «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացված միջոցառումները, այդ թվում՝ «Կառավարության խոսնակների դպրոց» շարունակական ծրագիրը, որի շրջանակում վերապատրաստվել է 25 մասնագետ:
Զեկուցվել է ռազմավարական ծրագրերի մշտադիտարկման ընթացքի, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերով կատարված աշխատանքի մասին:
Նշվել է, որ հաշվետու տարում կրճատվել է ծառայողական տրանսպորտային միջոցների թիվը՝ հասնելով 40-ի: Գործընթացը շարունակական է:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ 2022թ. մեր երկրում բարձր մակարդակով կազմակերպվել և անցկացվել են միջազգային միջոցառումներ, այդ թվում՝ Բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, «Մանկական Եվրատեսիլ»-ը, «STARMUS» գիտության և արվեստի միջազգային 6-րդ փառատոնը: Մեկնարկել է Երևանի Բուսաբանական այգու տարածքում «Կյանքի պուրակ»-ի կառուցման գործընթացը: 2022թ. իրականացվել և ներկայում ակտիվ ընթանում են 2023թ. ապրիլի 10-23-ը Երևանում կայանալիք՝ Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման և անցկացման նախապատրաստական աշխատանքները:
Արայիկ Հարությունյանը, միջազգային համագործակցության ծրագրերի շարքում, անդրադարձել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության 2022-2024թթ. 5-րդ ազգային ծրագրին: Նա նշել է, որ ծրագիրը մշակվել է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ սերտ համագործակցությամբ, այն կազմված է 10 հանձնառությունից և աջակցում է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրին, մի շարք ուղղություններով բարեփոխումներին:
Հաշվետությանը հաջորդել է մտքերի փոխանակությունը, որի շրջանակում քննարկում է ծավալվել ներկայացված թեմաների շուրջ:
Վարչապետը կարևորել է պետական ծրագրերի, միջոցառումների, որոշումների, ռազմավարությունների ազդեցության գնահատման կարողությունների շարունակական զարգացումը, պետական կառավարման համակարգի աշխատանքում թվային գործիքակազմի հետևողական ներդրումը և անհրաժեշտ տեխնիկական հագեցվածությունը, ինչը թույլ կտա բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է հանրային կառավարման բարեփոխումներին, որոնց շրջանակում պետք է դիտարկել աշխատակազմում մասնագիտական բարձր որակավորմամբ կադրերի ներգրավման հարցը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև ուշադրության կենտրոնում պահել Վարչապետի հանձնարարականների կատարման որակի, բովանդակության նկատմամբ վերահսկողությունը:

Премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности аппарата премьер-министра в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместители руководителя и главы департаментов аппарата премьер-министра и другие должностные лица.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и его заместители представили проделанные в отчетном году работы.
Было доложено о реализованных департаментами аппарата премьер-министра мероприятиях. Была представлена информация о разработке проектов решений премьер-министра и правительства, контроле за выполнением решений и поручений премьер-министра и правительства, деятельности министерских комитетов, объеме документооборота, взаимодействии с государственными ведомствами, оценке воздействия регулирования, а также кадровом пополнении аппарата премьер-министра и структурных реформах.
Было отмечено, что в 2022 году от граждан поступило около 7900 обращений: за 2020-2022 гг. эта цифра превысила 20 000. Было доложено о рассмотрении обращений, мониторинге и оценке отзывов граждан.
Были представлены проводимые ГНКО "Центр общественных связей и информации" мероприятия, в том числе программа "Школа спикеров правительства", в рамках которой было перепрофилировано 25 специалистов.
Было доложено о ходе мониторинга стратегических программ, а также о работе, проделанной по вопросам национальных меньшинств и религии.
Было отмечено, что в отчетном году количество служебных автомобилей сократилось до 40 единиц. Процесс продолжается.
Руководитель аппарата премьер-министра отметил, что в 2022 году в нашей стране были организованы и проведены на высоком уровне международные мероприятия, в том числе чемпионат Европы по боксу, "Детское Евровидение", 6-й Международный фестиваль науки и искусства "STARMUS". В Ереванском ботаническом саду начался процесс строительства "Парка жизни". В 2022 году начались и в настоящее время продолжается подготовка к организации и проведению Чемпионата Европы по тяжелой атлетике, который пройдет в Ереване с 10 по 23 апреля 2022 года.
Араик Арутюнян в числе программ международного сотрудничества коснулся также 5-й национальной программы инициативы "Партнерство открытого управления" на 2022-2024 годы. Он отметил, что программа разработана в тесном сотрудничестве с представителями гражданского общества, состоит из 10 обязательств и поддерживает программу правительство Армении на 2021-2026 годы, а также реформы по ряду направлений.
После доклада состоялся обмен мнениями, в рамках которого состоялась дискуссия по представленным темам.
Премьер-министр подчеркнул важность постоянного развития потенциала оценки воздействия государственных программ, мероприятий, решений, стратегий, последовательного внедрения цифровых инструментов в работе системы государственного управления и необходимого технического оснащения, что позволит повысить эффективность работы.
Глава правительства коснулся реформ государственного управления, в рамках которых должен быть рассмотрен вопрос привлечения в аппарат премьер-министра кадров с высокой профессиональной квалификацией. Никол Пашинян также поручил держать в центре внимания контроль качества и содержания исполнения поручений премьер-министра.