Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը. Ալեն Սիմոնյանն աշխատանքային այցով Գերմանիայում է
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 28-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Բերբել Բասին:
Խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո Ալեն Սիմոնյանը և Բերբել Բասը շրջել են Բունդեսթագում, որից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպմանը կարևորվել են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը և միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը՝ արձանագրելով Ազգային ժողովի և Բունդեսթագի միջև խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցության, պատգամավորների փոխայցերի կարևորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը և գնահատում Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Ներկայացնելով հետպատերազմյան իրավիճակը և խոսելով տարածաշրջանում անվտանգային հարցերին շուտափույթ լուծումներ տալու անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ շատերի ուշադրությունից վրիպում են Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի և հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ոչ պակաս կործանարար զարգացումները:
Բունդեսթագի գործընկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, շրջափակման մեջ գտնվող 120.000 արցախցիներին սպառնացող վտանգից և հումանիտար բազմաշերտ խնդիրներից:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը, շարունակելով էթնիկ զտումների քաղաքականությունը և կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով, ամբողջ աշխարհի աչքի առջև բռնի տեղահանության է դրդում տեղի հայ բնակչությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը Հաագայում իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը:
«Ակնկալում ենք մեր գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ճանապարհով»,- շեշտել է նա:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնից, նա հավելել է, որ Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը՝ շնորհակալություն հայտնելով Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար:
Կողմերը քննարկել են պառլամենտարիզմի, խորհրդարանական դիվանագիտության և ժողովրդավարության հարցերում ակտիվ փոխգործակցության հնարավորությունները:
Անդրադառնալով աշխարհում տիրող անհանգիստ և խաղաղության դեմ սպառնալիք պարունակող իրադրությանը՝ կողմերը փաստել են երկարատև խաղաղության անհրաժեշտությունը: Բունդեսթագի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տարածաշրջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվության, ուղիղ և բաց զրույց ծավալելու համար` նշելով, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ջանքեր ներդնել իրադրության շտկմանը նպաստելու, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման համար: Նա հավելել է, որ պատերազմները մարդկային չարիք են և առաջին հերթին ճակատագրեր են խեղում՝ ցավ ու տառապանք պատճառելով, ինչն անթույլատրելի և մերժելի է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից:

28 марта в рамках рабочего визита в ФРГ делегация во главе с Председателем НС РА Аленом Симоняном встретилась с Председателем Бундестага ФРГ Бербель Басс. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
После личной беседы Ален Симонян и Бербель Басс ознакомились со зданием Бундестага, затем состоялась встреча в расширенном составе.
На встрече подчеркнуто стабильное развитие дружественных отношений между двумя странами и углубление межпарламентского взаимодействия, отмечена важность многогранного парламентского сотрудничества между НС и Бундестагом, взаимных визитов депутатов.
Председатель НС отметил, что Армения придает большое значение реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА, высоко ценит содействие Германии в этом вопросе.
Представляя послевоенную ситуацию и коснувшись необходимости скорейшего решения вопросов безопасности в регионе, спикер НС отметил, что многие упускают из виду не менее губительные развития на Южном Кавказе – вокруг Армении и армянонаселенного Нагорного Карабаха.
По просьбе коллеги из Бундестага Ален Симонян представил подробности кризиса в Лачинском коридоре, опасности для находящихся в блокаде 120 тысяч жителей Арцаха   и многочисленных гуманитарных проблем.
Он отметил, что Азербайджан, продолжая политику этнических чисток и создавая невыносимые условия жизни, на глазах всего мира принуждает местное армянское население к насильственной депортации.
Председатель НС РА напомнил, что 22 февраля Международный Суд в Гааге принял юридически обязывающее решение о применении к Азербайджану срочных мер, обязывая Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор.
"Мы ожидаем от наших немецких партнеров действенных шагов для обеспечения Азербайджаном немедленной реализации решения Суда путем применения санкций против Азербайджана", - подчеркнул он.
Глава НС добавил, что Армения приветствует усилия немецкой стороны по установлению мира в регионе, поблагодарив правительство Германии за поддержку решения о размещении в Армении долгосрочной миссии наблюдателей ЕС.
Стороны обсудили возможности активного взаимодействия в вопросах парламентаризма, парламентской дипломатии и демократии.
Коснувшись неспокойной и угрожающей ситуации в мире, стороны подтвердили необходимость долгосрочного мира. Глава Бундестага поблагодарила за исчерпывающую информацию о регионе, Армении и проживающих в Нагорном Карабахе армянах, за проведение прямого и открытого разговора, отметив, что готова в пределах своих полномочий приложить усилия для улучшения ситуации, укрепления демократических ценностей. Она добавила, что войны являются человеческим злом и в первую очередь калечат судьбы, причиняя боль и страдания, что неприемлемо и отвергается цивилизованным человечеством.
Председатель НС РА в завершение встречи пригласил немецкого коллегу в Армению с официальным визитом.