Հաագայի դատարանը Ռուսաստանին պարտավորեցրել է Ուկրաինային 5 միլիարդ դոլար վճարել
Հաագայի արբիտրաժային դատարանի արբիտրաժային տրիբունալը Ռուսաստանից պահանջել է  5 միլիարդ դոլարի փոխհատուցում վճարել Ուկրաինայի «Նավթոգազ» պետական ընկերությանը՝ Ղրիմում ակտիվների կորստի պատճառով, հայտնել է ուկրաինական կողմը։ Ենթադրվում է, որ Մոսկվան պետք է փոխհատուցի նաև արբիտրաժային դատավարության ծախսերը։ Ռուսաստանը դեռ չի մեկնաբանել տեղեկությունը։
Իրավարար վճիռները կարող են կիրառվել հարկադրաբար. «Նավթոգազ»-ն իրավունք ունի «սկսելու վճռի ճանաչման և կատարման գործընթացն այն պետությունների տարածքում, որտեղ գտնվում են Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվները», ասվում է ուկրաինական ընկերության հայտարարության մեջ, գրում է kommersant.ru-ն:
«Նավթոգազ»-ը վարույթ է նախաձեռնել 2016 թվականի աշնանը։ Ըստ ուկրաինական կողմի՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է փոխհատուցում վճարի ներդրումների պաշտպանության պայմանագրի խախտման, այդ թվում՝ «ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ ներդրումների օտարման համար»։
Կիևի օգտին որոշումը կայացվել է դեռ 2019 թվականին, արբիտրաժային վարույթի երկրորդ փուլը վերաբերում էր փոխհատուցման չափին։ Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությունը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Մոսկվան չի ճանաչում Հաագայի դատարանի որոշումը, փոխանցում է Tert.am-ը։

"Нафтогаз": cуд в Гааге обязал Россию заплатить Украине $5 млрд за активы в Крыму
Арбитражный трибунал при постоянной палате Третейского суда в Гааге потребовал от России выплатить компании "Нафтогаз" компенсацию в размере $5 млрд из-за утраты активов в Крыму, сообщила украинская сторона. Утверждается, что Москва должна также компенсировать расходы на арбитражное производство. Россия пока не комментировала информацию, передает Kommersant.
Арбитражные решения могут быть исполнены принудительно: "Нафтогаз" имеет право "начать процесс признания и допуска к принудительному исполнению решения на территории тех государств, где находятся активы РФ", говорится в сообщении на сайте украинской компании.
"Нафтогаз" инициировал разбирательство осенью 2016 года. По версии украинской стороны, РФ должна выплатить компенсацию за нарушение соглашения о защите инвестиций, включая "экспроприацию стратегически важных энергетических инвестиций". Решение в пользу Киева было вынесено еще в 2019 году, вторая стадия арбитражного производства касалась размера компенсации. Минюст РФ ранее заявлял, что Москва не признает решение гаагского суда.