ԱՊՀ ԱԳՆ-ների ղեկավարները նիստ կանցկացնեն Սամարղանդում
Սամարղանդի Կոնգրես-կենտրոնում ԱՊՀ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) հերթական նիստին մասնակցելու համար Ուզբեկստան են ժամանել Համագործակցության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները, NEWS.am-ի հաղորդմամբ տեղեկացրնում է Sputnik Узбекистан-ը։
Գագաթաժողովի օրակարգում մոտ տասը հարց է՝ ԱՊՀ-ի տարածքում փոխգործակցության տարբեր ոլորտների վերաբերյալ։ Նախատեսված է արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների մտքերի փոխանակություն միջազգային, տարածաշրջանային հրատապ թեմաների վերաբերյալ։
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը ստեղծվել է 1991թ. դեկտեմբերին, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո։ Համագործակցության հիմնադիրներն են Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ուկրաինան։ Միջազգային միավորման կազմի մեջ մտել են նաև Ադրբեջանը, Հայաստանը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Մոլդովան, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը և Ուզբեկստանը։

Главы МИД СНГ собираются на заседание в Самарканде
Для участия в очередном заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) СНГ в Конгресс-центр Самарканда прибыли главы внешнеполитических ведомств стран Содружества, сообщает Sputnik Узбекистан
На повестке дня саммита – около десяти вопросов в различных сферах взаимодействия на пространстве СНГ. Запланирован обмен мнениями глав внешнеполитических ведомств по актуальным международным, региональным темам.
Содружество Независимых Государств создано в декабре 1991 года после распада СССР. Учредителями Содружества стали Россия, Беларусь и Украина. В состав международного объединения также вошли Азербайджан, Армения, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.