ԵԱՏՄ-ն մտադիր է ակտիվացնել Հնդկաստանի հետ բանակցություններն ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) մտադիր է ակտիվացնել բանակցությունները Հնդկաստանի հետ՝ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման  համաձայնագրի կնքման շուրջ: Նման հայտարարություն է արել ՌԴ փոխվարչապետ, արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ղեկավար Դենիս Մանտուրովը Ռուսաստանի և Հնդկաստանի գործարար շրջանակների հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է ТАСС-ը:
«Մենք առանձնահատուկ նշանակություն ենք տալիս մեր երկրների շուկաներում արտադրանքի փոխադարձ հասանելիության հարցերին: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ մենք ակնկալում ենք ակտիվացնել բանակցությունները Հնդկաստանի հետ՝ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման շուրջ», - ասել է նա։
Բացի դրանից, Մանտուրովի խոսքով, մշակվում է ներդրումների խթանման ու ներդրումների փոխադարձ պաշտպանության մասին ռուս-հնդկական համաձայնագրի ստորագրման հարցը։ Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ երկրների միջև առևտրի և արդյունաբերական համագործակցության բարելավումը կարող է երաշխավորել փոխադարձ հաշվարկների շարունակականության ապահովումը։
«Միջկառավարական երկխոսության շրջանակներում մենք առաջարկում ենք դիտարկել ազգային արժույթների և բարեկամ երկրների արժույթների լայն կիրառման հնարավորությունը: Դա հրատապ է ներկա պայմաններում և թույլ է տալիս նվազագույնի հասցնել ծախսերն ու արժութային ռիսկերը», - հայտարարել է Մանտուրովը։
2021 թվականի դեկտեմբերին Հնդկաստանը և ԵԱՏՄ-ն ավարտեցին նախնական փորձագիտական ​​խորհրդատվությունները ազատ առևտրի գոտու ձևավորման վերաբերյալ՝ պայմանավորվելով համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցություններն սկսել 2022 թվականի սկզբին։ ԵԱՏՄ-ի կազմում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը։
Մանտուրովն ընդգծել է, որ Հնդկաստանը կարող է դառնալ առանցքային գործընկերներից մեկը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային փոխադրամիջանցքի զարգացման շրջանակներում:
«Նաև կարևոր ենք համարում ուղիղ ավիահաղորդակցության ընդլայնումը. դա անհրաժեշտ պայման է գործարար պատվիրակությունների կանոնավոր և անկարգել փոխանակման, փոխադարձ զբոսաշրջային հոսքի ընդլայնման համար», - հավելել է նա:

ЕАЭС намерен активизировать переговоры с Индией по соглашению о свободной торговле
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) намерен активизировать переговоры с Индией по заключению соглашения о создании зоны свободной торговли. Об этом рассказал вице-премьер - глава Минпромторга РФ Денис Мантуров на встрече деловыми кругами России и Индии, передает ТАСС.
"Особое значение придаем вопросам взаимного доступа продукции на рынки наших стран. Вместе с Евразийской экономической комиссией мы рассчитываем активизировать переговоры с Индией по заключению соглашения о свободной торговле", - сказал он.
Кроме того, по словам Мантурова, прорабатывается вопрос подписания российско-индийского соглашения о поощрении и взаимной защите капиталовложений.
Обеспечить улучшение торговли и промышленной кооперации между странами может обеспечение бесперебойности взаиморасчетов, подчеркнул вице-премьер. "В рамках межправительственного диалога мы предлагаем рассмотреть возможность широкого использования национальных валют и валют дружественных стран. Это актуально в нынешних условиях, и позволяет минимизировать издержки и валютные риски", - заявил Мантуров.
В декабре 2021 года Индия и ЕАЭС завершили предварительные экспертные консультации о формировании зоны свободной торговли, договорившись начать переговоры по заключению соглашения в начале 2022 года. В состав ЕАЭС входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Россия.
Мантуров подчеркнул, что Индия могла бы стать одним из ключевых партнеров в рамках развития международного транспортного коридора "Север-Юг". "Также считаем важным расширить прямое авиасообщение - это необходимое условие для регулярного и беспрепятственного обмена бизнес-делегациями, расширения взаимного турпотока", - добавил он.