Մեր ժողովրդի հետ ավելի քան մեկ դար առաջ կատարված ոճրագործությունը երբեք չի կարելի մոռանալ․ Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
«Պատմությունը ջնջելու կամ նենգափոխելու փորձերը բոլոր ժամանակներում նպատակ ունեն հանցանքը պարտակելու և հանցագործներին արդարացնելու:
Կարևոր առիթներով ես մշտապես կրում եմ ցեղասպանության դեմ պայքարի խորհրդանիշ դարձած անմոռուկը: Այն շատ հստակ խորհուրդ և պատգամ ունի. մեր ժողովրդի հետ ավելի քան մեկ դար առաջ կատարված ոճրագործությունը երբեք չի կարելի մոռանալ:
Օսմանյան կայսրությունը, 1915 թվականին իրագործելով Հայոց ցեղասպանությունը, մարդկության և քաղաքակրթության դեմ ուղղված մեծագույն հանցանք կատարեց, որը թուրքական կառավարությունները տասնամյակներ շարունակ փորձում են ամեն գնով մոռացության մատնել և, հաջողության չհասնելով, այժմ էլ ջանքեր են գործադրում յուրօրինակ ցինիզմով փոխատեղելու զոհին և դահճին, գլխիվայր շրջելու ողջ իրականությունը, վերացնելու հայկական հետքը Արևմտյան Հայաստանից: Ժխտողականությունը պետական քաղաքականություն դարձրած թուրքական կառավարությունը թշնամաբար է տրամադրվում անցյալ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող երկրների նկատմամբ: Թուրքիայում հալածանքների են ենթարկվում Հայոց ցեղասպանության անհերքելի իրողությունն ընդունող, ճշմարտության դեմ չմեղանչող մտավորականները: Եվ որքան այդ երկիրը ջանք է թափում պարտակելու հանցանքը, այնքան ավելի է մեղսակից դառնում 108 տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործությանը:
Ինչպես մեկ դար առաջ, այնպես էլ այսօր քաղաքակիրթ մարդկության աչքի առջև թուրքական ազգայնական կառավարությունը փորձում է հարևան ժողովուրդների և պետությունների հաշվին իրագործել իր նախնիների վաղեմի երազանքը՝ պանթյուրքիզմի ծրագիրը, որը տարփողում է անգամ պետական մակարդակով: Խաղաղասիրության ու մարդասիրության կեղծ քողի տակ, հաճախ նաև անթաքույց, շարունակում է նախնիների կիսատ թողած գործը:
Ինչո՞ւ հնարավոր դարձավ Հայոց ցեղասպանությունը. դավաճանությունը հանդուրժելու, թշնամուն անհիմն հավատ ընծայելու, մեղսավոր անգործության ու հուսահատության, մեր անխոհեմության ու անտարբերության, իրավիճակի հետ համակերպվելու, համախմբված պայքարից հրաժարվելու, պայքարողներին չաջակցելու, պառակտվածության, մեր բոլոր ռեսուրսները՝ մտավոր, ֆիզիկական և այլ, չմիավորելու հետևանքով: Կարո՞ղ էր արդյոք այն կանխվել: Կարող էր:
Նույն պատճառով այսօր էլ վտանգի տակ է մեր սերունդների ապագան ու մեր Հայրենիքի վերջին կտորը: Բայրաքթար դարձած արնածոր յաթաղանը կրկին կախված է մեր ժողովրդի գլխին, որը եթե հլու-հնազանդ դնենք դահճի առջև, նա չի հապաղի անել իր սև գործը:
Իրավունքի ուժը ըստ պատեհության և հարմարության է գործում անգամ 21-րդ դար մտած աշխարհում. աշխարհաքաղաքական շահերի պայքարում, ցավոք, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր խախտվում է ուժի և իրավունքի հավասարակշռությունը՝ հօգուտ ուժի: Բոլորիս աչքի առաջ միջազգային իրավունքն ընկրկում է հաճախ անողջամիտ ու ցինիկաբար իր գերակայությունը ցուցադրող ուժի իրավունքի առաջ: Մենք պիտի գիտակցենք, որ աշխարհում, այլ ժողովուրդների կողքին հավասարապես, Աստծու տված մեր բնօրրանում խաղաղ ու անվտանգ ապրելու իրավունքը մերն է: Եթե անգամ մեր ուժն այսօր դեռևս բավարար չէ՝ այն տմարդիաբար մսխողների պատճառով, միևնույն է, չպիտի զիջենք մեր իրավունքը և պիտի ձգտենք հզորանալ:
ՀԻՇԵ՛Լ պատմությունը, դասե՛ր քաղել նրանից, ՊԱՀԱՆՋԵ՛Լ պատմության հետ առերեսում այն նենգափոխողներից՝ ներսում թե դրսում, պայքարե՛լ սեփական իրավունքների համար, ամեն գնով հզորանա՛լ և տեր կանգնել մեր ապագային: Սա՛ է ապրելու մեր բանաձևը: Եվ սա՛ պիտի դառնա մեր հավատամքը:

Никогда нельзя забывать совершенное против нашего народа более века назад преступление: Серж Саргсян
Третий президент РА Серж Саргсян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян.
"Попытки стереть или фальсифицировать историю во все времена преследуют цель скрыть преступление и оправдать преступников.
По важным случаям я всегда ношу незабудку, ставшую символом борьбы с геноцидом. Этот символ содержит очень важный смысл и завет: никогда нельзя забывать совершенное против нашего народа более века назад преступление.
Османская империя, осуществив в 1915 году Геноцид армян, совершила величайшее преступление против человечества и цивилизации, которое турецкие правительства десятилетиями пытались любой ценой предать забвению, и, не добившись успеха, сейчас они с необычайным цинизмом силятся поменять местами жертву и палача, перевернуть всю реальность с ног на голову, уничтожить армянский след в Западной Армении.
Правительство Турции, сделавшее негационизм государственной политикой, проявляет враждебность по отношению к признающим и осуждающим первый геноцид начала прошлого века странам. В Турции преследованиям подвергаются те представители турецкой интеллигенции, которые признают неоспоримую реальность Геноцида армян и не грешат против истины. И чем больше эта страна пытается скрыть преступление, тем больше становится соучастницей совершенного 108 лет назад злодеяния.
Как век назад, так и сегодня на глазах у цивилизованного человечества турецкое националистическое правительство пытается за счет соседних народов и государств реализовать давнишнюю мечту своих предков – проект пантюркизма, который восхваляется даже на государственном уровне. Под ложным прикрытием пацифизма и человеколюбия, часто даже не скрываясь, продолжает незаконченное дело своих предков.
Почему стал возможен Геноцид армян? Вследствие терпимости к предательству, необоснованного доверия врагу, преступного бездействия и отчаяния, нашего неблагоразумия и равнодушия, приспособленчества, отказа от сплоченной борьбы, неоказания помощи сопротивляющимся, разобщённости, неспособности сконцентрировать все наши ресурсы – интеллектуальные, физические и другие. Можно ли было предотвратить Геноцид? Можно.
По той же причине и сегодня под угрозой будущее наших поколений и последний кусок нашей Родины. Окровавленный ятаган, ставший "Байрактаром", вновь завис над головой нашего народа, и, если мы покорно и смиренно возложим свою голову на плаху, палач без колебаний сделает свое черное дело.
Сила права действует в зависимости от прагматизма и удобства даже во вступившем в 21-й век мире: в борьбе геополитических интересов, к сожалению, как вчера, так и сегодня баланс силы и права нарушается в пользу силы. На глазах у всех международное право уступает зачастую необоснованному и цинично демонстрирующему свое верховенство праву силы. Мы должны осознавать, что в этом мире нам, наравне с другими народами, принадлежит право жить мирно и безопасно на Богом данной нам исконной Родине. Даже если сегодня наших сил еще недостаточно из-за тех, кто подло ее растрачивает, мы все равно не должны уступать свое право и должны стремиться стать сильнее.
ПОМНИТЬ историю, извлекать из нее уроки, ТРЕБОВАТЬ признания истории ее фальсификаторами – внутренними и внешними, бороться за собственные права, любой ценой становиться сильнее и быть хозяевами своих прав. Вот наша формула жизни! И это должно стать нашим кредо!