Ֆրանսիայի ԱԺ պատվիրակության անդամները Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ՀՀ է այցելել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀՀ ԱԺ փոխանցմամբ սեպտեմբերի 14-ին պատվիրակության անդամներն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
- Ցավոք այսօր էլ, ինչպես և մեկ դար առաջ, աշխարհի տարբեր անկյուններում շոշափելի է ցեղասպան քաղաքականության վտանգը. ՀՀ ԱԳՆ Ծրագրված և իր ծավալներով նախադեպը չունեցող մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում...

Члены делегации НС Франции почтили память жертв Геноцида армян в мемориальном комплексе Цицернакаберд
Армению посетила делегация во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Национального Собрания Франции Жаном-Луи Бурланжем, сообщает официальный сайт Парламента Армении. 14 сентября члены делегации посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяна.
Гости возложили венок и цветы к Вечному огню жертв Геноцида армян, почтили молчанием память Св.Мучеников. В Музее-институте Геноцида армян они ознакомились с документами, удостоверяющими преступление ХХ века. Председатель Комиссии по внешним отношениям НС Франции внес запись в Книгу памяти почетных гостей.