«Նեմեսիս»-ի արձանի վերաբերյալ բողոք Անկարայից Երևանը դիվանագիտական խողովակով չի ստացել (Ազատություն)
«Ազգային արժանապատվության ասպետներին» նվիրված հուշարձանի բացման կապակցությամբ պաշտոնական Երևանը դիվանագիտական որևէ խողովակով բողոքի հայտագիր չի ստացել պաշտոնական Անկարայից, «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Նեմեսիս» անունը ստացած հուշարձանի տեղադրումից օրեր անց Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Մևլյութ Չավուշօղլուն տեղական լրատվամիջոցներից մեկի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, թե Երևանին Անկարան ասել է` «եթե արձանը չհանեք, կարգավորում չէ, դեռ մի բան էլ պատասխան քայլեր կանենք»։ Ավելի վաղ էլ Անկարան հայկական կողմի համար փակել էր իր օդային տարածքը՝ որոշումը պատճառաբանելով հենց հայ վրիժառուների արձանի տեղադրմամբ։
«Ազատություն»-ը Հայաստանի արտաքին գերատեսչությունից նաև հետաքրքրվել էր, թե ինչ փուլում է հայ - թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագրով անձանց համար բացելու՝ Երևանի ու Անկարայի միջև անցած տարի ձեռք բերված պայմանավորվածության իրականացումը։
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է այդ ուղղությամբ աշխատանքները Թուրքիայի հետ»։

В Ереван по дипломатическим каналам жалобы на памятник "Немезис" из Анкары не поступало (Азатутюн)
В связи с открытием памятника, посвященного "Рыцарям национального достоинства", официальный Ереван не получал ноты протеста от официальной Анкары по каким-либо дипломатическим каналам.
Об этом заявили в МИД Армении в ответ на запрос "Радио Азатутюн".
Через несколько дней после установки памятника под названием "Немезис", которое состоялось в Ереване 25 апреля, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил в интервью одному из местных СМИ, что Анкара сказала Еревану: "Если вы не уберете этот памятник, не только нормализации не будет, но и мы примем ответные меры". Ранее Анкара закрыла свое воздушное пространство для армянской стороны, обосновав свое решение установкой памятника армянским мстителям.
Радио Азатутюн также поинтересовалось в МИД Армении, на какой стадии находится реализация достигнутой между Ереваном и Анкарой в прошлом году договоренности об открытии армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами.
Как заявили в МИД, "Республика Армения продолжает работу с Турцией в этом направлении".
Однако в ведомстве не ответили, когда будет открыта армяно-турецкая межгосударственная граница.
Специальный представитель Армении на переговорах по урегулированию армяно-турецких отношений Рубен Рубинян сообщил, что есть договоренность об открытии границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами уже в начале лета этого года.
В МИД также заявили, что "армянская сторона продолжает проводить работы для того, чтобы сделать возможным нормальное обслуживание пограничного пункта Маргара-Алиджан".