Զելենսկին կմեկնի Հիրոսիմա, որտեղ G7-ի ղեկավարները նոր պատժամիջոցներ կհայտարարեն Ռուսաստանի դեմ. Reuters
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կմեկնի Ճապոնիա՝ «Մեծ յոթնյակի» երկրների գագաթնաժողովին, որն անցկացվում է Հիրոսիմայում մայիսի 19-21-ը: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի անվտանգության ոլորտի պաշտոնյաներից մեկին:
Ըստ աղբյուրների, որոնք չեն ցանկացել բացահայտվել, Զելենսկին G7-ին կմասնակցի մայիսի 21-ին՝ գագաթնաժողովի վերջին՝ երրորդ օրը:
Ուկրաինայի նախագահի այցի մասին պետական հեռուստատեսությամբ խոսել է նաև երկրի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալեքսեյ Դանիլովը:
«Այնտեղ շատ կարևոր հարցեր են որոշվելու, հետևաբար, մեր նախագահի ներկայությունը հույժ կարևոր է մեր շահերի պաշտպանության համար», - ասել է նա:
Reuters-ը հաղորդում է, որ G7-ի ղեկավարները նախատեսում են հայտարարել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների և Չինաստանին դիմակայելու համար ավելի սերտ համագործակցության մասին:
Բրիտանիան, ըստ երկրի իշխանությունների տարածած հաղորդագրության, կհայտարարի ռուսական ադամանդների և Ռուսաստանից մետաղների, այդ թվում՝ պղնձի, ալյումինի և նիկելի ներմուծման արգելք, ինչպես նաև պատժամիջոցներ կսահմանի ևս 86 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նույնպես հայտարարել է, որ ԵՄ-ն կսահմանափակի ռուսական ադամանդների վաճառքը:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ Վաշինգտոնն արտահանումների սև ցուցակին կավելացնի ևս 70 ընկերություններ, իսկ պատժամիջոցները կտարածի 300 ընկերությունների, ինչպես նաև Ռուսաստանի տնտեսության նոր ոլորտների վրա:
2022 թ.-ի փետրվարին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր ԵՄ-ն Մոսկվայի դեմ սահմանել է պատժամիջոցների արդեն 10 փաթեթ:

Зеленский посетит саммит G7 в Хиросиме: СМИ
Агентство Блумберг пишет со ссылкой на источники, что Владимир Зеленский прилетит в Саудовскую Аравию на саммит Лиги арабских государств, а затем – в Японию на саммит "группы семи", передает РИА Новости.
Саммит G7 (участвуют лидеры Японии, США, Великобритании, Франции, Германии, Италии, Канады, а также главы Евросовета и Еврокомиссии) открылся в пятницу в Хиросиме. Саммит ЛАГ начнется также в пятницу в Джидде, в нем впервые за много лет примет участие президент Сирии Башар Асад."Владимир Зеленский отправится в Хиросиму, Япония, чтобы лично присоединиться к лидерам Большой семерки", - передает агентство.
По заявлению источников, Зеленский вылетит в Японию на военном самолете США после остановки в Саудовской Аравии для участия в саммите Лиги арабских государств.Блумберг отмечает, что ранее японские официальные лица заявляли, что Зеленский присоединится ко встрече дистанционно.
Ранее замглавы офиса Владимира Зеленского Игорь Жовква в интервью японскому агентству Киодо не исключил визита Зеленского в Японию и личного участия в саммите G7.В 2023 году председательство в "группе семи" перешло Японии. Саммит проходит в Хиросиме 19-21 мая. Помимо стран "семерки" приглашение на него получили Индия, Австралия, Бразилия, Южная Корея, Вьетнам, а также председательствующая в АСЕАН Индонезия, председательствующие в Форуме тихоокеанских островов Острова Кука и председательствующие в Африканском союзе Коморские Острова.Приглашение получили главы семи организаций: ООН, Международного энергетического агентства, Международного валютного фонда, Организации экономического сотрудничества и развития (OECD), Всемирного банка, Всемирной организации здравоохранения и Всемирной торговой организации.