ԵԱՀԿ ՄԽ-ն 2019-ին առաջ է քաշել Քելբաջարի և Լաչինի միջանկյալ վերադարձի գաղափարը. ՀՀ վարչապետ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից 2019 թվականին ներկայացված փաթեթը մինչև 2018 թվականի մայիսն ընկած բանակցությունների արդյունք է: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է news.am-ը ։
Նա վստահեցրեց, որ այդ փաթեթը չի մերժվել։ «Սա 2016 թվականի փաթեթի կոնֆիգուրացիոն տարբերակն էր, որը ներառում էր նաև Քելբաջարի և Լաչինի շրջանների միջանկյալ վերադարձի գաղափարը։ Մինչ այդ փաթեթը ստանալը մենք առարկայական բանակցություններ չենք վարել»,-նշեց Փաշինյանը։
Նա կարծիք հայտնեց, որ այդ փաթեթի բովանդակությունն ինչ-որ պահի կհրապարակվի։ «Առաջարկված փաթեթներում ասվում է, որ կողմերի համաձայնեցված ժամկետներում պետք է տեղի ունենա համաժողովրդական հանրաքվե, որն արտացոլում է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչության ազատ կամարտահայտությունը։ Այս նախադասության մեջ կան տասնյակ նրբություններ՝ սկսած «կողմերի կողմից համաձայնեցված ժամկետներ» ձևակերպումից։ Դա նշանակում է, որ կողմերը կարող են 100 տարվա ընթացքում չհամաձայնեցնել ժամկետները ։ Բացի այդ, կան «համաժողովրդական և բնակչություն», «Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչություն» ձևակերպումներ և այլն»,-նշեց նա։
«Հայտարարություններում կան դիվանագիտական ձևակերպումներ, որոնք տեղ-տեղ կարող են տարընթերցման տեղիք տալ։ Մի կողմը կարող է մեկնաբանել մի կերպ, դիրքորոշման հեղինակը՝ այլ կերպ։ Դիրքորոշման հեղինակը կարող է Հայաստանի հետ խոսել մի ուղղությամբ, Ադրբեջանի հետ ՝ մեկ այլ, երրորդ կողմից՝ այլ կերպ։ Ցավոք, երբեմն այդպես էլ լինում է որոշ գործընկերների կողմից, բայց ոչ միշտ և ոչ բոլորի կողմից»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении: МГ ОБСЕ в 2019 году выдвигала идею промежуточного возвращения Кельбаджара и Лачина
Пакет, представленный МГ ОБСЕ в 2019 году, является результатом переговоров, которые велись до мая 2018 года. Об этом на пресс-конференции 22 мая заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает news.am.
Он заверил, что этот пакет не был отвергнут и не был не отвергнут. "Это был конфигурационный вариант пакета 2016 года, который включал также идею промежуточного возвращения Кельбаджарского и Лачинского районов. До получения этого пакета мы предметных переговоров не вели", – подчеркнул Пашинян.
Он выразил мнение, что содержание этого пакета в какой-то момент будет обнародовано. "В предложенных пакетах говорится, что в согласованные сторонами сроки должен пройти всенародный референдум, отражающий свободное волеизъявление всего населения Нагорного Карабаха. В этом предложении есть десятки тонкостей, начиная от формулировки "согласованные сторонами сроки". Это значит, что стороны могут на протяжении 100 лет не согласовать сроки. Кроме того, есть формулировки "общенародные и население", "все население Нагорного Карабаха" и так далее", – отметил премьер-министр Армении.
Между позициями Москвы, Брюсселя и Вашингтона он увидел множество тонкостей, которые дают повод для комментариев. "В заявлениях содержатся дипломатические формулировки, которые местами могут дать повод для разночтений. Одна сторона может прокомментировать в одном ключе, автор позиции – в другом. Автор позиции может с Арменией говорить в одном ключе, с Азербайджаном – в другом, с третьей стороны – по-другому. К сожалению, порой так и происходит со стороны некоторых коллег, но не всегда и не со стороны всех", – заключил Пашинян.