Արցախը չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում․ դա է մեր ժողովրդի կամքը․ Արցախի նախագահի ուղերձը
Արդեն 163 օր շարունակ Արցախը ապրում է խորացող ադրբեջանական հանցավոր շրջափակման պայմաններում: Մեր շուրջը տեղի են ունենում բովանդակային առումով անընդհատ փոփոխվող իրադարձություններ, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն իրենց ազդեցությունն են թողնում տարածաշրջանի և, մասնավորապես, Արցախի Հանրապետության և մեր ժողովրդի վրա: Չնայած ստեղծված իրավիճակին ու օրեցօր ահագնացող մարտահրավերներին՝ Արցախի ժողովուրդը մաքառում է իր սեփական հողում իր հավաքական իրավունքների ու ազատությունների համար՝ շարունակելով նախնիների սուրբ գործը:
Շրջափակմամբ և արտաքին այլ գործոններով պայմանավորված ռիսկերին ավելանում է նաև Արցախի ներքին կյանքի հիմնախնդիրների սրումը և ներքաղաքական ապակայունությունը: Իսկ ահա լայն տարածաշրջանում և Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացում նորանոր զարգացումներ են տեղի ունենում, որոնք մեծապես խորացնում են Արցախի մարտահրավերներն ու գոյաբանական վտանգները: Ահա այս ճակատագրական զարգացումները դրդեցին ինձ խոսել Արցախի քաղաքացիների և ամբողջ հայ ժողովրդի հետ՝ ուղերձի ձևաչափով:
Արտաքին քաղաքական և անվտանգային ուղղություններում այժմ առկա են մի շարք գործոններ, որոնք ուղղակիորեն ազդում են Արցախի ժողովրդի ներկայի ու ապագայի վրա: Կուզեի դրանցից առանձնացնել հետևյալները՝
• Արցախի ավելի քան հնգամսյա շրջափակումը՝ փուլ առ փուլ ահագնացող հումանիտար ու քաղաքական մարտահրավերներով և անվտանգային սպառնալիքներով.
• Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների շարունակական խափանման հետևանքով հումանիտար վիճակի վատթարացումը և ռիսկերի մեծացումը.
• Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանդեպ ռազմական նոր ագրեսիայի ռիսկի շարունակական աճը և էթնիկ զտման իրականացման անթաքույց նկրտումները.
• 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության ռուսական երաշխիքների լրջագույն ճեղքումը.
• Ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված՝ տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական լարվածության և Ադրբեջանի ագրեսիվության աճը.
• Միջազգային իրավակարգի շարունակական թուլացումը և միջազգային հանրության ձախողումը Արցախի ժողովրդի անվտանգության ու հիմնարար իրավունքների ապահովման, ինչպես նաև՝ միջազգային դատարանների որոշումների կատարման հարցում.
• Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դիրքերի շարունակական թուլացումը և Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն ուղղված քայլերը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ և այլ էական գործոնները՝ դիմում եմ՝
• Արցախի իմ հայրենակիցներին՝ չվհատվել և պատրաստ լինել պայքարի շարունակությանը՝ մի կողմ թողնելով ներքին տարաձայնությունները և մեկ բռունցքի պես վճռական կերպով ծառայել նույն նպատակին՝ Արցախի ամրացմանն ու զարգացմանը: Ուրախ եմ, որ այդ հարցում Արցախում առկա է լրիվ միասնական մոտեցում: Այդ առումով, ողջունելով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի երեկվա հայտարարությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցված մտքերի վերաբերյալ՝ ընդգծում եմ, որ մեզ համար անընդունելի է Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրացման փաստն անտեսող ցանկացած հայտարարություն և փաստաթուղթ։ Արցախը չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, քանի որ դա է մեր ժողովրդի կամքը, որն ունի բավարար վճռականություն՝ իր իրավունքների ու շահերի համար պայքարելու: Վստահ եմ, որ պայքարողը միայնակ չի մնում, և ոչ միայն համայն հայությունն է շարունակելու սատարել մեր պայքարին, այլև միջազգային դաշտում նույնպես կգտնվեն արժեքահեն աջակիցներ: Այո՛, իրավիճակը ծանր է, բայց ոչ՝ անելանելի, և Արցախի իշխանությունները կատարում և կատարելու են հնարավոր գործնական քայլերը արտաքին ու ներքին մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ:
• Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին՝ ակտիվ ու վճռական կերպով ապացուցել, որ Արցախը չի կարող ճանաչվել Ադրբեջանի մաս և շարունակում եք տեր կանգնել հայոց միասնական հայրենիքի այս կարևորագույն կտորին: Վերջիվերջո, Արցախը բոլոր հայերի հայրենիքն է՝ իր բացառիկ նշանակությամբ թե՛ հայոց պետականության և թե՛ հայ ազգի համար: Հայաստանի ժողովուրդն է Հայաստանի Հանրապետության տերը, և ինքն էլ պետք է վճռի նման համազգային ու կարևորագույն նշանակության հարցերը:
• Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ թոթափել հիասթափության, անզորության ու անտարբերության զգացողությունը և քաղաքացիության երկրների կառավարություններից ու Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջել գործնական քայլեր Արցախի ինքնորոշման իրավունքի և անվտանգության երաշխավորման ուղղությամբ: Ակնկալում ենք, որ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ անհատ ու կառույց բոլոր հնարավոր միջոցները կձեռնարկեն աջակցելու Արցախին և զսպելու ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները: Սփյուռքն ունի չիրացված հսկայական ներուժ, որն ի զորու է լրջագույն հաջողություններ ապահովել Հայրենիքի համար ճակատագրական հարցերում:
• Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին՝ ձեռնպահ մնալ Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որևէ գործողությունից ու հայտարարությունից՝ հավատարիմ մնալով ներպետական ու միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին և համազգային իղձերին ու շահերին: Գիտակցելով հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության խոցելի վիճակը՝ մենք ըմբռնումով ենք մոտեցել տարբեր զարգացումների և գիտակցաբար կրել ու կրում ենք բազմաթիվ զրկանքներ՝ չեզոքացնելու համար մեզ ճնշելու միջոցով Հայաստանի Հանրապետությանը զիջումներ պարտադրելու բոլոր փորձերը: Սակայն կան հստակ սկզբունքներ ու կարմիր գծեր, որոնց խախտումներն անընդունելի և անթույլատրելի ենք համարում: Եվ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն այդ կարմիր գծերից է, որը, վստահ ենք, համայն հայության գերակշիռ մասի համար մնում է այդպիսին: Արցախին առնչվող գործողություններում ու դիրքորոշումներում Հայաստանի Հանրապետության համար գլխավոր ուղենիշը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի կամարտահայտությունը, որն աներկբա կերպով դրսևորվել է անկախության և սահմանադրական հանրաքվեներով՝ Հայաստանի Հանրապետության և ողջ հայ ժողովրդի անվերապահ սատարմամբ: Իսկ Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորումը չի կարող տեղի ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունից լրիվ անջատ տրամաբանությամբ և Արցախի ժողովրդի կենսական իրավունքների ու շահերի հաշվին, որոնք, ի դեպ, կազմում են համայն հայ ազգի կենսական իրավունքների ու շահերի անբաժանելի ու կարևոր մասը:
• Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին և անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ապահովել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ բացելով Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքը, վերացնելով ադրբեջանական բոլոր խոչընդոտները, ազատելով Արցախի 120,000 բնակչությանը ահաբեկչական պատանդառությունից և կանխելով ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունները Արցախի ժողովրդի հանդեպ: Անկախ Եռակողմ հայտարարության մյուս կողմերի գործողություններից՝ Ռուսաստանը ստանձնել է հստակ պարտավորություններ, որոնք լրջագույն հիմք են եղել պատերազմից հետո Արցախի ժողովրդի վերադարձի ապահովման համար: Ուստի, մենք ակնկալում ենք այդ պարտավորությունների անշեղ ու վճռական կատարում՝ հանուն Արցախի ժողովրդի և Ռուսաստանի դաշնության շահերի, ինչպես նաև՝ հայ ու ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամության:
• Ադրբեջանի ժողովրդին ու իշխանություններին՝ վերջ տալ Արցախի ժողովրդի հանդեպ ատելության ու ցեղասպանական քաղաքականությանը, պատրաստ լինել իրապես ընդունել ժողովուրդների իրավահավասարության սկզբունքը և Արցախի հանդեպ բնիկ հայ ժողովրդի տիտղոսն ու իրավունքները: Մենք պատրաստ ենք միջազգային ձևաչափով երկխոսության, հակամարտության կարգավորման և խաղաղության, սակայն միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, հատկապես՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, վեճերի խաղաղ կարգավորման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա: Մենք որևէ սպառնալիք չենք ներկայացնում Ադրբեջանի հանդեպ, սակայն, մյուս կողմից, Արցախի ժողովուրդն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք, իսկ Արցախի Հանրապետությունը՝ սեփական ժողովրդին պաշտպանելու պարտավորություն: Չնայած Ադրբեջանից եկող մշտական սպառնալիքներին՝ վստահ եմ, որ խաղաղ ու արժանապատիվ միջավայրի կերտումը և դարավոր թշնամության ավարտը բխում են մեր ժողովուրդների շահերից ու ձգտումներից:
• Միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին և հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ առաջնահերթորեն ապահովել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշման պատշաճ կատարումը Ադրբեջանի կողմից, ինչպես նաև անհրաժեշտ գործիքակազմերի կիրառմամբ երաշխավորել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքներին ու նպատակներին համապատասխան:
Կուզեի անդրադառնալ նաև ներքին կյանքին առնչվող որոշ հարցերի: Պատերազմից հետո Արցախը ժամանակ առ ժամանակ հայտնվում է ներքին վայրիվերումների հորձանուտներում, սակայն այս ընթացքում մեզ հաջողվել է ընդհանուր առմամբ ապահովել ներքին համերաշխության ու կայունության որոշակի մակարդակ: Տարբեր քաղաքական ուժեր ու դերակատարներ տարբեր պահանջներ են ներկայացնում, երբեմն՝ հիմնավոր, երբեմն՝ ոչ: Այս ընթացքում իմ գործունեությունը քննադատվել է ամենատարբեր շրջանակների կողմից՝ մի մասն օբյեկտիվորեն ու անկեղծորեն, մյուս մասը՝ սուբյեկտիվ և ուղղորդված կերպով: Կարևոր է արձանագրել, որ երբեմն արտաքին տարբեր ուժեր ևս փորձում են խթանել ներքին ցնցումներն Արցախում, ինչը լրացուցիչ լարվածության պատճառ է դառնում:
Այնուամենայնիվ, անկախ քննադատությունների ու պահանջների բովանդակությունից ու նպատակներից, ներքին իրավական կարգավորումների շրջանակներում ես կատարել եմ առավելագույնը՝ ապահովելու փոխադարձ հարգանքի ու երկխոսության քաղաքական միջավայր և մեզ համար այնքան անհրաժեշտ ներքին կայունություն: Այո՛, երբեմն դա արել եմ շատերի համար անսպասելի չափի հանդուրժողականությամբ, բայց արդյունքում կարողացել ենք զերծ պահել Հանրապետությունը կործանարար ցնցումներից ու ներքին սուր բևեռացումից:
Վերջին օրերին Արցախում կրկին կատարվել են ներքաղաքական լարվածություն առաջացնելու փորձեր: Տարբեր քաղաքական ուժեր և անհատներ իրենց հայտարարություններով, գործողություններով կամա թե ակամա ստեղծում են ներքին անհամերաշխության ու ապակայունության լրացուցիչ պայմաններ:
Քննարկվել են սահմանադրական փոփոխությունների, ընտրությունների կազմակերպման հետ կապված հարցեր, Ազգային ժողովի նախագահի կողմից հնչել է նախագահի վստահության հանրաքվե անցկացնելու և պետական կառավարման նոր մարմին ստեղծելու մասին առաջարկ:
Ես ամենևին կառչած չեմ նախագահի պաշտոնից, հանուն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անվտանգության՝ պատրաստ եմ համագործակցության ցանկացած կարող ուժի ու անհատի հետ և իմ գործունեության ընթացքում փորձել եմ անել ամենը, որ այդպիսի երևույթները գնահատվեն որպես սովորական, ժողովրդավարական երկրներին բնորոշ գործընթացներ: Բայց, մյուս կողմից, Արցախում սահմանադրական կայուն կարգը, ներհասարակական համերաշխությունն ու պայքարի համընդհանուր ոգին անսակարկելի արժեքներ են, որոնց պաշտպանության թիվ մեկ պատասխանատուն ես եմ:
Պարզ է, որ մեր շուրջը տեղի ունեցող գործընթացներից ամենատեղեկացվածը նույնպես ես եմ, ինչը ինձ տալիս է դրանք բազմակողմանի ու առավել համընդգրկուն գնահատման ենթարկելու համեմատական առավելություն: Հենց այդ հանգամանքն է, որ հաճախ, հանուն երկրի ներքին խաղաղության ու համերաշխության, ինձ դրդում է համագործակցության այնպիսի քայլերի, որոնք շատերի կողմից, կրկնում եմ, անհասկանալի են թվում: Այդուհանդերձ, ոչ մի պարագայում թույլ չեմ տալու ներքին կործանարար իշխանատենչությունը, անձնական նկրտումների բավարարման փորձերը: Այս մոտեցումը որդեգրել եմ՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, քաղաքական խորհրդակցությունները, վերջին օրերին հասարակության բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում նրանց կողմից ներկայացված պահանջները, իմաստուն գնահատականները և ներքին կայունության ու ամրության առանձնահատուկ կարևորումը:
Այդ ամենի առնչությամբ հայտարարում եմ հետևյալը.
• Արցախի Հանրապետությունում կառավարումը կարող է իրականացվել բացառապես Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախատեսված մարմինների միջոցով:
• Պատրաստ եմ բոլոր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի հետ համագործակցության, որոնք ունեն պետության ներքին ու արտաքին քաղաքականության առնչությամբ տեսակետներ, գաղափարներ ու առաջարկներ: Այդ համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմնական հարթակը Անվտանգության խորհուրդն է, որտեղ, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա կարող են իմ կողմից հրավիրվել բոլոր ուժերի ներկայացուցիչները՝ առանց բացառության:
• Այսպիսի ճգնաժամային ծանր պայմաններում դադարեցնում եմ արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ կազմակերպելու շուրջ բոլոր տեսակի քննարկումները, ինչպես նաև՝ վերջին օրերին Ազգային ժողովի նախագահի կողմից առաջարկված վստահության հանրաքվե կազմակերպելու շուրջ մտքերի փոխանակումները: Հորդորում եմ վերջ տալ ներքաղաքական այդօրինակ գործընթացներին, որոնք կարող են վտանգել մեր երկրի ներքին կյանքի կայունությունը, կրկին ձևավորել ճամբարներ, ինչը մերօրյա պայմաններում անընդունելի է: Միաժամանակ վերահաստատում եմ դեռևս 2020թ. դեկտեմբեր ամսում հնչեցրած հրապարակային խոստումս՝ բարենպաստ պայմանների առկայության առաջին իսկ դեպքում հրաժարական տալու և նախագահական ու խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու մասին, որին ես չեմ մասնակցելու:
• Սահմանափակելու եմ հավաքների ազատությունը: Անընդունելի եմ համարում հատկապես այսպիսի վտանգների պայմաններում, առանց քաղաքական հավասարակշռման, առանց Արցախի ժողովրդի համար հետևանքներն ու մեր երկրի շահերի վրա ազդեցությունը լիարժեք գնահատելու՝ այս կամ այն քաղաքական ուժի կամ խմբի կողմից գործողությունները՝ ուղղված Արցախի անվտանգության հարցում կարևոր նշանակություն ունեցող սուբյեկտների դեմ: Պետական մարմինները գործում են անկաշկանդ, ղեկավարվում են բացառապես Արցախի Հանրապետության ժողովրդի շահերով և, նման հայտարարությունների, կոչերի անհրաժեշտության դեպքում, պատրաստ են ստանձնել այդ պատասխանատվությունը:
• Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին, մասնավորապես՝ ազգային անվտանգության ծառայությանն ու ոստիկանությանը հանձնարարում եմ՝ ուժեղացնել հասարակական անվտանգության պահպանությանն ուղղված ջանքերը և ցանկացած օրինախախտման դեպքում ցուցաբերել համարժեք արձագանք՝ խախտում թույլ տված անձանց ենթարկելով պատասխանատվության: Ներքին կարգապահությունը պետք է լինի մեզանից յուրաքանչյուրի վարքագծի անբաժանելի մասը, որի ապահովման պարտականությունը կրում են իրավապահները:
Ապահովե՛ք ռազմական դրության պայմաններում տեղեկությունների հրապարակման հատուկ կարգով սահմանված պայմանները: Իսկ խախտումներ թույլ տվող և երկրի անվտանգությանն առնչվող տեղեկություններ հրապարակող անձանց ենթարկե՛ք պատասխանատվության և ապահովե՛ք այդ գործընթացի անհրաժեշտ հրապարակայնություն, որպեսզի բոլորին պարզ դառնա, որ նման արարքները անթույլատրելի, անօրինական ու դատապարտելի են:
բոլորին հայտնի է ու անհերքելի, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո ես ունեցել եմ ամենամեծ պատասխանատվությունը, սակայն, այդքանով հանդերձ, երբեք չեմ խուսափել պատասխանատվությունից և շարունակաբար աշխատել եմ պետականապահպանության ուղղությամբ: Այսօր ևս շարունակում եմ կրել իմ բաժին պատասխանատվությունը՝ ստանձնած ժողովրդի բարձր քվեով, նպատակ չունեմ խուսափել դրանից և բաց եմ համագործակցության ցանկություն ունեցող բոլոր ուժերի ու անձանց համար, ովքեր պատրաստ և կարող են ստանձնել ու կրել իրենց բաժին պատասխանատվությունը:
Այս ծանր պայմաններում մենք բոլորս պետք է մեր ուշադրությունը սևեռենք բացառապես արտաքին մարտահրավերների հաղթահարման ջանքերի վրա, և ներքին որևէ գործընթացով չպետք է նպաստենք մեր հակառակորդների նպատակների կյանքի կոչմանը: Հավաստիացնում եմ, որ մեզնից կախված հնարավորինս կատարում ենք շրջափակման վերացման և դրա հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ, և այդ ջանքերի մասին պետական լիազոր մարմինները հնարավորության սահմաններում պարբերաբար իրազեկում են հասարակությանը:
Վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք միասնականությամբ, ներքին համերաշխությամբ ու քրտնաջան աշխատանքով, մեր թիկունքին ունենալով Հայաստանի Հանրապետության ու համայն հայության սատարումը, կանխել արտաքին ու ներքին սպառնալից զարգացումները և ապահովել Արցախի հայկական, ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ ապագան:

Арцах не был и не будет в составе Азербайджана: такова воля нашего народа: президент Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян обратился с посланием относительно текущих внешних и внутренних вызовов, передает News.am
Вот уже 163 дня Арцах живет в условиях углубляющейся преступной блокады Азербайджана. Вокруг нас постоянно происходят меняющиеся события, прямо или косвенно затрагивающие регион и, в частности, Республику Арцах и наш народ. Несмотря на создавшуюся ситуацию и нарастающие день ото дня вызовы, народ Арцаха борется за свои коллективные права и свободы на своей земле, продолжая священное дело своих предков.
Помимо рисков, вызванных блокадой и другими внешними факторами, имеет место также обострение проблем внутренней жизни Арцаха и внутриполитической нестабильности. И здесь, в более широком регионе и в процессе, направленном на урегулирование армяно-азербайджанских межгосударственных отношений, происходят новые процессы, которые значительно углубляют вызовы и онтологические опасности Арцаха. Эти судьбоносные события побудили меня обратиться к гражданам Арцаха и всему армянскому народу в формате послания.
Сейчас есть ряд факторов внешнеполитического направления и направления безопасности, которые напрямую влияют на настоящее и будущее народа Арцаха. Я хотел бы выделить следующее:
• Блокада Арцаха в течение более чем пяти месяцев, с растущими гуманитарными и политическими вызовами и угрозами безопасности.
• Ухудшение гуманитарной ситуации и увеличение рисков в связи с постоянным выходом из строя жизненно важных инфраструктур Арцаха.
• Непрекращающийся рост риска новой военной агрессии Азербайджана против Арцаха и нескрываемые амбиции проведения этнических чисток.
• Серьезное нарушение российских гарантий безопасности народа Арцаха, зафиксированное трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года.
• Рост геополитической напряженности в регионе и агрессивности Азербайджана, обусловленный российско-украинским конфликтом.
• Продолжающееся ослабление международной правовой системы и неспособность международного сообщества обеспечить безопасность и основные права народа Арцаха, а также выполнение решений международных судов.
• Постоянное ослабление позиций Армении в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений и шаги, направленные на признание Арцаха частью Азербайджана.
Учитывая вышеуказанные и другие важные факторы, обращаюсь к:
• Моим арцахским соотечественникам не унывать и быть готовыми продолжать борьбу, оставляя в стороне внутренние разногласия, и решительно служить одной цели, укрепляя и развивая Арцах. Я рад, что в Арцахе существует совершенно единый подход к этому вопросу. В этом смысле, приветствуя вчерашнее заявление Национального Собрания Республики Арцах относительно мыслей, высказанных премьер-министром РА Николом Пашиняном, подчеркиваю, что любое заявление и документ, игнорирующие суверенитет Республики Арцах, право на самоопределение нашего народа и факт его осуществления для нас неприемлем.
Арцах не был и не будет в составе Азербайджана, потому что такова воля нашего народа, у которого достаточно решимости бороться за свои права и интересы.
Я уверен, что борец не одинок, и не только вся Армения будет продолжать поддерживать нашу борьбу, но и на международной арене будут ценные сторонники. Да, ситуация сложная, но не безнадежная, и власти Арцаха предпринимают и будут предпринимать возможные практические шаги для противостояния внешним и внутренним вызовам.
• Народу Республики Армения активно и решительно доказывать, что Арцах не может быть признан частью Азербайджана и что вы и впредь стоите на этом важнейшем кусочке единой армянской родины. Ведь Арцах – это родина всех армян, имеющая уникальное значение как для армянской государственности, так и для армянского народа. Народ Армении является хозяином Республики Армения, и он также должен решать такие общегосударственные и важнейшие вопросы.
• Нашим соотечественникам в диаспоре стряхнуть с себя чувство разочарования, бессилия и равнодушия и потребовать от правительств стран гражданства и Республики Армения практических шагов в направлении обеспечения права на самоопределение и безопасность Арцаха . Мы ожидаем, что каждый гражданин и организация армян Диаспоры предпримут все возможные меры для поддержки Арцаха и пресечения преступной деятельности Азербайджана. Диаспора обладает огромным нереализованным потенциалом, способным обеспечить серьезные успехи в судьбоносных для Родины вопросах.
• Властям Республики Армения воздерживаться от любых действий и заявлений о признании Арцаха частью Азербайджана, придерживаясь обязательств, взятых на себя внутренними и международными документами, а также национальных пожеланий и интересов. Осознавая уязвимое положение Республики Армения в послевоенный период, мы с пониманием относились к различным событиям и сознательно претерпели и продолжаем терпеть многие лишения, чтобы нейтрализовать все попытки навязать Республике Армения уступки путем подавления нас. Однако есть четкие принципы и красные линии, нарушения которых мы считаем неприемлемыми и недопустимыми. И признание Арцаха частью Азербайджана – это одна из тех красных линий, которая, мы уверены, остается таковой для большинства армян. В действиях и позициях, связанных с Арцахом, главным ориентиром для Республики Армения должно быть выражение воли народа Арцаха, что недвусмысленно продемонстрировали независимость и конституционные референдумы, при безоговорочной поддержке Республики Армения и весь армянский народ. И урегулирование армяно-азербайджанских межгосударственных отношений не может происходить с совершенно отдельной от азербайджано-карабахского конфликта логикой и за счет жизненно важных прав и интересов народа Арцаха, которые, кстати, являются неотъемлемой и важной частью жизненно важных прав и интересов всего армянского народа.
• Народу и властям Азербайджана положить конец политике ненависти и геноцида по отношению к народу Арцаха, быть готовыми искренне принять принцип равноправия народов и титул и права коренного армянского народа на Арцах. Мы готовы к диалогу, урегулированию конфликтов и миру в международном формате, но на основе норм и принципов международного права, особенно права народов на равноправие и самоопределение, неприменение силы и угрозы силой, мирное урегулирование споров и принципов территориальной целостности. Мы не представляем никакой угрозы Азербайджану, но, с другой стороны, народ Арцаха имеет право на самооборону, а Республика Арцах обязана защищать свой народ. Несмотря на постоянные угрозы со стороны Азербайджана, я уверен, что создание мирной и достойной обстановки и прекращение многовековой вражды проистекают из интересов и чаяний наших народов.
• Всем субъектам международного сообщества, и особенно Совету Безопасности ООН, отдать приоритет Международному Суду ООН надлежащее выполнение Азербайджаном решения от 22 февраля 2023 года, а также гарантировать безопасность народа Арцаха, используя необходимые инструменты, в соответствии с принципами и целями Организации Объединенных Наций.
Я хотел бы также коснуться некоторых вопросов, связанных с внутренней жизнью. После войны Арцах время от времени оказывается в водовороте внутренних конфликтов, но за это время нам в целом удалось обеспечить определенный уровень внутренней солидарности и стабильности. Разные политические силы и акторы выдвигают разные требования, иногда оправданные, иногда нет. За это время моя деятельность подверглась критике со стороны различных кругов, одни объективно и искренне, другие субъективно и целенаправленно. Важно отметить, что иногда различные внешние силы также пытаются способствовать внутренним потрясениям в Арцахе, что вызывает дополнительную напряженность.
Однако, независимо от содержания и целей критики и требований, в рамках внутреннего законодательства я сделал все возможное для обеспечения политической атмосферы взаимного уважения и диалога, а также столь необходимой для нас внутренней стабильности. Да, иногда я делал это с неожиданной для многих степенью терпимости, но в результате нам удалось удержать Республику от разрушительных потрясений и резкой внутренней поляризации.
В последние дни в Арцахе предпринимаются попытки создать внутриполитическую напряженность. Различные политические силы и личности своими заявлениями и действиями волей-неволей создают дополнительные условия внутренней разобщенности и нестабильности.
Были обсуждены вопросы, связанные с конституционными изменениями, организацией выборов, председатель Национального собрания озвучил предложение о проведении референдума о доверии президенту и создании нового органа государственного управления.
Я совершенно не привязан к должности президента, ради безопасности народа Республики Арцах готов сотрудничать с любой дееспособной силой и лицом и в своей деятельности старался делать все так что такие явления расцениваются как нормальные процессы, характерные для демократических стран. Но, с другой стороны, стабильный конституционный порядок в Арцахе, внутриобщественная солидарность и всеобщий дух борьбы – это непререкаемые ценности, за защиту которых я несу ответственность номер один.
Понятно, что я также наиболее информирован о процессах, происходящих вокруг нас, что дает мне сравнительное преимущество в том, что я подвергаю их многогранной и всесторонней оценке. Именно это обстоятельство часто побуждает меня ради внутреннего спокойствия и сплоченности страны идти на такие шаги сотрудничества, которые, повторюсь, многим кажутся непонятными. Тем не менее, я ни при каких обстоятельствах не допущу внутреннего разрушительного стремления к власти, попыток удовлетворения личных амбиций. Такой подход я принял с учетом создавшейся ситуации, политических консультаций, требований, выдвинутых ими в ходе встреч со многими представителями общества в последние дни, мудрых оценок и особой важности внутренней стабильности и силы.
• Управление в Республике Арцах может осуществляться исключительно через органы, предусмотренные Конституцией Республики Арцах.
• Я готов к сотрудничеству со всеми парламентскими и внепарламентскими силами, имеющими взгляды, идеи и предложения относительно внутренней и внешней политики государства. Основной институциональной площадкой такого сотрудничества является Совет Безопасности, куда, как и раньше, так и сейчас, мною могут быть приглашены представители всех сил без исключения.
• В таких сложных кризисных условиях я прекращаю всевозможные дискуссии об организации внеочередных президентских и парламентских выборов, а также обмен идеями об организации референдума о доверии, предложенный председателем Национального собрания в последние дни. Призываю вас положить конец таким внутриполитическим процессам, которые могут поставить под угрозу стабильность внутренней жизни нашей страны, вновь формировать лагеря, что недопустимо в сегодняшних условиях. При этом еще раз подтверждаю обещание, данное в декабре 2020 года об ухрде в отставку в случае благоприятных условий и организации досрочных президентских и парламентских выборов, в которых я не буду участвовать.
• Я ограничу свободу собраний. Считаю неприемлемыми, особенно в условиях таких опасностей, без политического балансирования, без полной оценки последствий для народа Арцаха и воздействия на интересы нашей страны действия той или иной политической силы или группы, направленные против субъектов, имеющих большое значение в безопасности Арцаха. Государственные органы действуют свободно, руководствуются исключительно интересами народа Республики Арцах и в случае необходимости подобных заявлений и обращений готовы взять на себя эту ответственность.
• Поручаю правоохранительным органам Республики Арцах, в частности Службе национальной безопасности и полиции, усилить работу, направленную на охрану общественной безопасности, и проявить адекватную реакцию в случае любого нарушения закона, привлекая к ответственности лиц, допустивших правонарушение. Внутренняя дисциплина должна быть неотъемлемой частью поведения каждого из нас, за обеспечение которой несут ответственность сотрудники правоохранительных органов.
В связи со всем этим заявляю следующее:
Обеспечивайте условия, указанные в особом порядке публикации информации в условиях военного положения. И привлекайте к ответственности тех, кто совершает нарушения и публикует информацию, связанную с безопасностью страны, и обеспечить необходимую публичность процесса, чтобы всем стало ясно, что такие действия недопустимы, незаконны и предосудительны.
Все знают и бесспорно, что в 2020 году, после 44-дневной войны на мне лежала самая большая ответственность, но, несмотря на это, я никогда не уклонялся от ответственности и непрерывно работал в направлении охраны государства. Я и сегодня продолжаю нести свою долю ответственности высоким  голосованием народа, не намерен уклоняться от нее и открыт для всех сил и лиц, желающих сотрудничать, готовых и способных взять на себя и нести свою долю ответственности.
В этих сложных условиях мы все должны сосредоточить свое внимание исключительно на усилиях по преодолению внешних вызовов, а не способствовать реализации целей наших противников через какой-либо внутренний процесс. Уверяю вас, мы делаем все возможное в направлении снятия блокады и смягчения ее последствий, и государственные органы регулярно максимально информируют общественность об этих усилиях.
Уверен, что единством, внутренней солидарностью и трудолюбием, опираясь на поддержку Республики Армения и всех армян, стоящих за нами, мы сможем предотвратить внешние и внутренние угрожающие события и обеспечить армянское, свободное, безопасное и достойное будущее Арцаха.