ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ
Մայիսի 24-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը և ԿԽՄԿ կողմից գործադրվող ջանքերի մանրամասները։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային պարտավորությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերի ոտնահարմանը, այդ թվում, ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին ընդունված որոշման կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրմանը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա մարդասիրական մարտահրավերների հասցեագրման նպատակով ԿԽՄԿ ակտիվ ներգրավվածությունը և անարգել հումանիտար հասանելիությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծելով Ադրբեջանում պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ ազատ արձակման և հայրենադարձման հրամայականը՝ Վահե Գևորգյանն արժևորել է նաև ԿԽՄԿ գործունեությունը՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:

Ваге Геворкян высоко оценил деятельность МККК в ситуации вокруг Нагорного Карабаха
Заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворгян встретился с председателем Международного комитета Красного Креста Мирьяной Сполярич Эгер, передает Armradio.am.
24 мая находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворгян встретился с президентом Международного Комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич Эгер.
В ходе встречи обсуждались кризисная гуманитарная ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, и детали деятельности МККК.
Замминистра сослался на нарушение Азербайджаном международных обязательств, а также норм международного гуманитарного права и защиты прав человека, в том числе на незаконную установку КПП в Лачинском коридоре в грубое нарушение решения Международного суда ООН об использовании неотложных мер 22 февраля. В этом контексте он подчеркнул необходимость обеспечения активного участия МККК и беспрепятственного гуманитарного доступа для решения гуманитарных проблем в Нагорном Карабахе.
Подчеркнув настоятельную необходимость скорейшего освобождения и репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в заложниках в Азербайджане, Ваге Геворкян также высоко оценил деятельность МККК в направлении обеспечения выполнения норм международного гуманитарного права.