ԱՄՆ Արիզոնա Նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի և Արիզոնայի հայ համայնքի ակտիվ անդամներ Արթուր Արթենյանի ու Վարդան Արաբյանի համակարգված աշխատանքի արդյունքում ԱՄՆ Արիզոնա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Բեն Թոման առանձին հայտարարությամբ ճանաչել և համերաշխություն է հայտնել Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքին և Արցախի ժողովրդի պայքարին՝ հանուն ազատ ու անկախ կյանքի։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՅԴ հանրային կապերի գրասենյակից։
Մեկնաբանելով այս որոշումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի կենտրոնական հանձնախմբի անդամ Զանգու Արմենյանը նկատել է․ «Մենք ողջունում ենք Արիզոնայի նահանգային ժողովի նախագահի հայտարարությունը, որով ճանաչվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։ Դա կարևոր քայլ է Արցախի ժողովրդի համար։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում համերաշխության այս դրսևորումը մեր համայնքի շարունակական ջանքերի կարևոր մասն է, որը նպատակ ունի իրազեկելու ծավալվող մարդասիրական աղետի մասին և ապահովելու, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կրի հայ ժողովրդի դեմ իր չդադարող ագրեսիայի համար:
Այս հռչակագիրը վկայում է՝ Արիզոնայի հայ համայնքի անխոնջ աշխատանքի մասին, և Հայ դատի հանձնախումբն ակնկալում է շարունակել աշխատել հայ համայնքի ակտիվ անդամների հետ՝ ապահովելու համար, որ մեր համայնքի ձայնը լսելի լինի կառավարության բոլոր մակարդակներում»:
Հեռախոսազանգերի միջոցով փորձում են Արցախի քաղաքացիներից տեղեկություններ հավաքագրել․ Արցախի ԱԱԾ
20:54
Քիշնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպումը

Палата представителей штата Аризона признала право Республики Арцах на самоопределение
В результате скоординированной работы Артура Артеняна и Вардана Арабяна, активных членов  Комитета "Ай Дата" АРФД и армянской общины Аризоны, спикер Палаты представителей штата Аризона Бен Томас в отдельном заявлении признал и выразил солидарность с правом Республики Арцах на самоопределение и борьбой народа Арцаха за свободную и независимую жизнь. "Арменпресс" об этом сообщили в пресс-службе АРФД.
В преамбуле принятого решения содержится обширная ссылка на историю арцахского конфликта, на то, что Арцах является одним из оживленных центров культурной, политической и религиозной жизни коренного армянского народа. Также говорится о незаконном решении присоединения Арцаха к Азербайджану, насилии Азербайджана против Арцаха, военных преступлениях, совершенных Азербайджаном во время последней войны, а также о решимости народа Арцаха продолжать борьбу за свою независимость. Председатель Палаты представителей Аризоны обратился к международному сообществу с призывом признать правительство Республики Арцах и способствовать урегулированию конфликта.
Комментируя это решение, член Центрального бюро "Ай Дата" АРФД Америки Зангу Арменян отметил: "Мы приветствуем заявление председателя собрания штата Аризона, в котором признается право Арцаха на самоопределение. Это важный шаг для народа Арцаха. Эта демонстрация солидарности в условиях блокады Арцаха Азербайджаном является важной частью постоянных усилий нашего сообщества по повышению осведомленности о разворачивающейся гуманитарной катастрофе и обеспечению того, чтобы Азербайджан был привлечен к ответственности за продолжающуюся агрессию против армянского народа.
Это заявление является свидетельством неустанной работы армянской общины Аризоны, и "Ай Дат" АРФД надеется на продолжение работы с активными членами армянской общины, чтобы голос нашей общины был услышан на всех уровнях власти".