Իրանը և Օմանը ստորագրել են համագործակցության փաստաթղթեր
Հարևան երկրի սուլթան Հեյսամ բեն Թարիքի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում Իրանի և Օմանի պաշտոնատար անձանց միջև ստորագվել է համագործակցության  չորս փաստաթուղթ, NEWS.am-ի հաղորդմամբ տեղեկացրել է Mehr-ը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետություն Օմանի սուլթանի այցի առաջին օրը՝ կիրակի ցերեկը, երկու երկրների պաշտոնյաները ստորագրել են 4 փաստաթուղթ տնտեսական և ներդրումային համագործակցության, էներգետիկայի և ազատ գոտիների ոլորտներում համագործակցության մասին։
Իրանի նավթի, էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարները, Ազատ առևտրաարդյունաբերական և հատուկ տնտեսական գոտիների բարձրագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղարը և Օմանի էներգետիկայի, էկոնոմիկայի և առևտրի նախարարները ստորագրել են համագործակցության փաստաթղթեր՝ ուղղված երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնմանը։
Փաստաթղթերի ստորագրումից հետո Իրանի էկոնոմիկայի նախարարը հայտարարել է Իրանի և Օմանի միջև համատեղ ներդրումային կոմիտեի ստեղծման համաձայնագրի ստորագրման մասին։
Հիշեցնենք, որ Օմանի սուլթան Հեյսամ բեն Թարիքը այցելել է Թեհրան նախօրեին, նա գլխավորում է մեծ պատվիրակություն։

Иран и Оман подписали четыре соглашения о сотрудничестве
В рамках визита султана соседней страны  Хейсама бен Тарика в Исламскую Республику Иран между официальными лицами Ирана и Омана были подписаны четыре документа о сотрудничестве, сообщает Mehr.
В течение первого дня официального визита султана Омана в Исламскую Республику Иран в воскресенье днем официальные лица двух стран подписали 4 документа в области экономического и инвестиционного сотрудничества, сотрудничества в свободных зонах и сотрудничества в области энергетики.
Министры нефти, экономики и финансов, генеральный секретарь Высшего совета свободных торгово-промышленных и специальных экономических зон Ирана и министры энергетики, экономики и торговли Омана подписали документы о совместном сотрудничестве, направленные на расширение сотрудничества между двумя странами.
После подписания документов министр экономики Ирана объявил о подписании соглашения о создании совместного инвестиционного комитета между Ираном и Оманом.
Напомним, что султан Омана Хейсам бен Тарик прибыл с визитом в Тегеран накануне, во главе крупной делегации.