Ռուբեն Վարդանյանը՝ Սամվել Բաբայանի հետ հնարավոր համագործակցության մասին
Այս իրավիճակում մենք բոլորս նույն նավակի մեջ ենք՝ անկախ անձի կարգավիճակից։ Պետք է թողնել ամեն ինչ եւ պաշտպանել Հայրենիքը։ Եթե ​​մենք բոլորս համախմբվենք հստակ ձեւակերպված գաղափարի շուրջ, որը ոչ ոք չի խախտի, ապա ես խնդիր չեմ տեսնում։ Այս մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման եթերում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ պատասխանելով Սամվել Բաբայանի հետ հնարավոր համագործակցության մասին հարցին։
«Ուրիշ բան, որ Բաբայանն Արցախում իր պատմությունն ունի՝ իր դրական եւ բացասական կողմերով։ Նրա ժամանակաշրջանում շատերի համար շատ բան անընդունելի էր։
Ես չեմ ուզում Արցախում պաշտոնների հետ կապված հարցեր քննարկել, քանի որ կարծում եմ, որ սա սխալ մոտեցում է։ Ես արդեն հայտնել եմ իմ դիրքորոշումը։ Ես ծանոթ եմ Սամվել Բաբայանի ծրագրին, նա փորձ ունի եւ  մարդիկ դա ընդունում են, բայց 21-րդ դարում նոր մարտահրավերներ են ի հայտ եկել, ուստի կարող են մտքեր հնչել, բայց դրանք պետք է արժանանան ժողովրդի աջակցությունը»,- ասել է Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, Սամվել Բաբայանի փոքրաթիվ հանրահավաքը ցույց տվեց, որ չնայած երկու ամսվա ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումներին, մարդիկ պատրաստ չեն կանգնել նրա կողքին։
«Ուստի, ինչպես նախագահն է ասել, պետք է համախմբվել եւ փորձել ոչ թե փոխել պաշտոնները, այլ պատրաստվել թշնամու դեմ պայքարին։ Մեր պետությունը անդունդի եզրին է, որն ամեն կերպ ուզում են փլուզել։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք մեր երկիրը, մեր Արցախը պաշտպանելու համար։ Դրա համար ստեղծում ենք Արցախի անվտանգության եւ զարգացման ճակատը, դրան միանում են տարբեր ոլորտների մարդիկ, բայց մեկ գաղափարի շուրջ՝ մի կողմ դնելով անձնական շահերը»,- շեշտել է նախկին պետնախարարը։

Рубен Варданян о возможном сотрудничестве с Самвелом Бабаяном
В данной ситуации мы все находимся в одной лодке вне зависимости от статуса человека. Нужно все оставить и защищать Родину. Если мы все объединимся вокруг четко сформулированной идеи, которую никто не будет нарушать, то я проблем не вижу. Об этом в гостях у Новости Армении –NEWS.am на передаче ''Фактор силы'' заявил бывший госминистр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, отвечая на вопрос о возможном сотрудничестве с Самвелом Бабаяном.
''Другое дело, что у Бабаяна своя история в Арцахе со своими положительными и отрицательными сторонами. Для очень многих в его время очень многое было неприемлемым.
Я не хочу обсуждать вопросы, связанные с должностями в Арцахе, потому что считаю это неправильным подходом. Я свою позицию уже озвучивал. С программой Самвела Бабаяна я знаком, у него есть опыт, и люди это принимают, но в 21 веке появились новые вызовы, поэтому идеи звучать могут, но они должны получать народную поддержку'', – отметил Варданян.
По его оценке, малочисленный митинг Самвела Бабаяна показал, что, несмотря на проведенные в течение двух месяцев встречи, люди не готовы встать рядом с ним.
''Поэтому как сказал президент, нужно объединиться и попытаться совершить не смену должностей, а готовиться к борьбе против врага. Наше государство находится на краю пропасти, которую всячески хотят развалить. Мы должны сделать все, чтобы защитить нашу страну, наш Арцах. Для этого мы создаем Фронт безопасности и развития Арцах, в него вступают люди из разных сфер, но вокруг единой идеи, отложив личные интересы'', – подчеркнул бывший госминистр.