44-օրյա պատերազմը 2016 թվականի պատերազմի շարունակությունն էր. 2018-ին Սերժ Սարգսյանը պատերազմի անոնս արել էր. Նիկոլ Փաշինյան
44-օրյա պատերազմը 2016 թվականի պատերազմի շարունակությունն էր, «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Այսօր-ը:
«Ի վերջո, չմոռանանք՝ 2018 թվականի ապրիլին Սերժ Սարգսյանը, որպես վարչապետի թեկնածու, պատերազմի անոնս արել էր, այն ժամանակ դեռ հեղափոխություն տեղի չէր ունեցել, ու սա շատ կարևոր ըմբռնում է՝ ինչո՞ւ ժողովրդավարական իշխանությունը չկարողացավ խուսափել պատերազմից», - նշեց վաչապետը։
Նա ասաց, թե իշխանությունն առերեսվեց ճշմարտության մի ծավալի՝ Ղարաբաղի հարցի հետ, որն անմարսելի էր առաջին հերթին հրապարակից եկած իշխանության ու էլ ավելի անմարսելի էր հանրության համար։
«Սա է ֆունդամենտալ պատճառը, որովհետև երբ կարգախոսների տակ տեսնում ես ինչ կա՝ անմարսելի է», - նշեց վարչապետը։

44-дневная война была продолжением войны 2016 года – Никол Пашинян
44-дневная война была продолжением войны 2016 года, заявил сегодня в ходе ''Армянского форума демократии'' премьер-министр Никол Пашинян, передает Айсор.
''В конце концов, не нужно забывать, что в апреле 2018 года Серж Саргсян, как кандидат в премьер-министры, сделал анонс войны, революция тогда еще не произошла, и очень важное понять, почему демократическая власть не смогла избежать войны?'', - отметил Никол Пашинян.
Он сказал, что власти столкнулись с таким объемом правды в вопросе Карабаха, который был не перевариваемым в первую очередь для пришедшей с площади власти и еще больше не перевариваемым для общества.
''В этом фундаментальная причина, поскольку, когда видишь то, что скрывается под лозунгами, это невозможно переварить'', - отметил премьер.