Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեյմենին
Վարչապետը ողջունել է Հունգարիայի փոխվարչապետի այցը մեր երկիր և գոհունակություն հայտնել երկար դադարից հետո երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում Հայաստանն ու Հունգարիան կկարողանան բաց թողնվածը լրացնել: Վարչապետը նկատել է, որ ՀՀ-ում Հունգարիայի դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահին, այժմ տեղի է ունենում պարոն Շեյմենի այցը, իսկ առաջիկայում սպասվում է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարը այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այս ամենը վկայում է երկկողմ փոխգործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու փոխադարձ ցանկության մասին: Հայ-հունգարական կապերի ամրապնդումը վարչապետը կարևորել է նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության համատեքստում:
Ժոլտ Շեյմենը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և Նիկոլ Փաշինյանին փոխանցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի ողջույնները: Պարոն Շեյմենը ևս կարևորել է երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումն ու ընդգծել Հունգարիայի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու գործակցությունը Հայաստանի հետ: Այդ առումով, նա շեշտել է Հունգարիայի համայնքի կարևոր դերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հունգարական կառավարությանը՝ այդ երկրում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման և հոգատար վերաբերմունքի համար:
Կողմերն ընդգծել են տնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը: Այդ առումով, կարևորվել են Երևանի և Բուդապեշտի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնմանն ուղղված քայլերը: Ժոլտ Շեյմենն իր հերթին տեղեկացրել է, որ Հունգարիայի կառավարությունը հայ ուսանողների համար նախաձեռնել է կրթաթոշակի ծրագիր:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության տարբեր հարցերի:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը և ընդգծել, որ դրա հետևանքով տեղի հայությունն ապրում է հումանիտար ճգնաժամ: Վարչապետն արձանագրել է, որ ադրբեջանական կողմը դադարեցրել է Հայաստանից ԼՂ մատակարարվող գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները, իսկ սնունդ տեղափոխվում է միայն խաղաղապահների միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից արվում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու նպատակով: Վարչապետը կարևորել է տեղի ունեցողի նկատմամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը:

Пашинян принял вице-премьера Венгрии
Премьер-министр приветствовал визит вице-премьера Венгрии в нашу страну и выразил удовлетворение по поводу восстановления двусторонних дипломатических отношений после длительного перерыва. Никол Пашинян выразил надежду, что Армения и Венгрия в кратчайшие сроки смогут восполнить пробел в отношениях. Премьер-министр отметил, что посол Венгрии в Армении вручил президенту Республики Армения свои верительные грамоты, в настоящее время проходит визит господина Шемьена, а в ближайшее время ожидается визит министра иностранных дел Венгрии в Армению. Никол Пашинян добавил, что все это свидетельствует об обоюдном желании вывести двустороннее сотрудничество на новый уровень. Премьер-министр подчеркнул важность укрепления армяно-венгерских связей в контексте сотрудничества Армения-ЕС.
Жольт Шемьен поблагодарил за теплый прием и передал Николу Пашиняну приветствия премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Г-ин Шемьен тоже отметил важность восстановления двусторонних дипломатических отношений и подчеркнул заинтересованность правительства Венгрии в развитии и расширении сотрудничества с Арменией. В этом контексте он подчеркнул также важную роль армянской общины Венгрии.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил правительство Венгрии за заботу и сохранение армянского культурного наследия в этой стране.
Стороны подчеркнули необходимость стимуляции сотрудничества в сферах экономики, туризма, культуры и образования. В этой связи была отмечена важность шагов по восстановлению прямого авиасообщения между Ереваном и Будапештом. Жольт Шемьен сообщил, что правительство Венгрии инициировало программу стипендий для армянских студентов.
Затем собеседники затронули различные вопросы регионального и международного значения.
Никол Пашинян представил ситуацию, которая сложилась в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и подчеркнул, что в результате этого армяне Нагорного Карабаха оказались перед фактом гуманитарного кризиса. Премьер-министр отметил, что азербайджанская сторона перекрыла поставки газа и электроэнергии из Армении в Нагорный Карабах, а продукты питания поставляются только посредством российских миротворцев. По словам Никола Пашиняна, все это делается Азербайджаном в целях осуществления этнических чисток и геноцида в Нагорном Карабахе. Премьер-министр подчеркнул необходимость адекватной реакции международного сообщества на все происходящее.