ԱՄՆ-ն պետք է համարժեք արձագանքի Ալիեւի հայտարարություններին՝ կանխելու էթնիկ զտումների նկարտումները. ՀՀ ԱԳՆ
Հայկական կողմը մշտապես ողջունել է ԱՄՆ կողմից գործադրվող ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման գործընթացում: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ-ն՝ մեկնբանելով ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի կողմից մայիսի 30-ին արված մամուլի հայտարարությյունը:
ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Կարծում ենք՝ մեր բոլոր գործընկերների համար ակնհայտ պետք է լինի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային են ինչպես Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության ճանաչումը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը: Ինչպես ընդգծել ենք ՀՀ ԱԳՆ մայիսի 29-ի հայտարարությամբ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը չի կարող մեկնաբանվել որպես ԼՂ ժողովրդի դեմ էթնիկ զտումներ և ինքնիրավչություն իրականացնելու իրավասություն:
Անհնար է չնկատել, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 28-ին արված հայտարարությունները ոչ միայն չէին առաջարկում արժանապատիվ լուծումներ վերոնշյալ խնդիրներին, այլև հստակ սպառնալիքներ էին պարունակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ու անկախության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրենց հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի նկատմամբ, ինչի մասին հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է։
Կարծում  ենք, որ Միացյալ Նահանգները, ելնելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության իր իսկ դավանած արժեքներից և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանձնառությունից և ներգրավվածությունից, պետք է համարժեք արձագանքի այս հայտարարություններին՝ կանխելու Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ծավալապաշտական քաղաքականությունը և Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների նկրտումները»։

США должны соразмерно отреагировать на заявления Алиева: МИД Армении
Армянская сторона всегда приветствовала усилия США в процессе установления мира, стабильности и безопасности на Южном Кавказе. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в ответ на заявление пресс-секретаря Госдепартамента США от 30 мая.
Считаем, что всем нашим партнерам должно быть очевидно, что в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном ключевыми являются как взаимное признание территориальной целостности и нерушимости границ на основе Алма-Атинской декларации, так и решение вопросов прав и безопасности населения Нагорного Карабаха. Как подчеркивалось в заявлении МИД Республики Армения от 29 мая, признание территориальной целостности Азербайджана не может трактоваться как полномочие на проведение этнической чистки и произвола в отношении народа Нагорного Карабаха.
Нельзя не заметить, что заявления президента Азербайджана от 28 мая не только не предлагали достойного решения вышеперечисленных проблем, но и содержали четкие угрозы суверенитету и независимости Республики Армения, а также права народа Нагорного Карабаха жить безопасно и достойно на территории своей родины, о чем армянская сторона неоднократно предупреждала.
Мы считаем, что Соединенные Штаты, исходя из провозглашенных ими ценностей демократии и защиты прав человека, также из своей приверженности и вовлеченности в процесс установления прочного мира в регионе, должны дать соответствующую реакцию этим заявлениям, чтобы предотвратить экспансионистскую политику азербайджанского руководства в отношении суверенной территории Армении, а также его попытки проведения этнической чистки в Нагорном Карабахе.