Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունիսի 8-ին ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հերթական նիստի ընթացքում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, խոսելով տարածաշրջանում անվտանգության մարտահրավերների մասին՝ ԱԽ քարտուղարն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը և փորձ է կատարում ձախողել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների կատարումը: Այս ամենով հանդերձ՝ Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրավիճակը ոչ միայն հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլև Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում։
Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի չճանաչման փաստը և այն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի չիրականացման հետ կապելու փորձը հիմնավոր չէ:
Արմեն Գրիգորյանը կոչ է արել գործընկերներին հստակ և հասցեական գնահատական ​​տալ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 հազար հայերը չենթարկվեն էթնիկ զտումների։ Այս համատեքստում Հայաստանի համար առաջնահերթություն է մնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը։

Азербайджан пытается провалить выполнение достигнутых ранее договоренностей: секретарь СБ Армении
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян 8 июня выступил на очередном заседании Совета секретарей безопасности государств-членов ОДКБ.
Как передает "Арменпресс", со ссылкой на сообщение Аппарата Совета безопасности РА, говоря о вызовах безопасности в регионе, секретарь Совета безопасности отметил, что Азербайджан продолжает политику применения силы или угрозы силой и пытается провалить выполнение достигнутых ранее договоренностей. Азербайджан продолжает нагнетать обстановку не только на армяно-азербайджанской границе, но и в Нагорном Карабахе, и в Лачинском коридоре.
Григорян также отметил, что факт непризнания азербайджанской агрессии против суверенной территории Армении и попытка связать это с невыполнением процесса демаркации армяно-азербайджанской границы является необоснованным.
Армен Григорян призвал своих коллег дать четкую и целенаправленную оценку ситуации в Нагорном Карабахе и предпринять действенные шаги, чтобы проживающие в Нагорном Карабахе 120 000 армян не подверглись этнической чистке. В этом контексте создание международного механизма обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха остается для Армении приоритетом.