Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակություններն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստանում են Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ- Յան Ռուիսենի եւ Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությունները:
ՀՀ ԱԺ տարածած հաղորդագրության համաձայն, հյուրերը ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի ուղեկցությամբ հունիսի 20-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակությունների անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթանալով Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին ու նյութերին` Բերտ- Յան Ռուիսենը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: «Շատ շնորհակալություն շրջայցի համար: Ցուցադրությունը շատ հուզիչ է: Այն ցույց է տալիս հայերի ողբերգական ճակատագիրը: Մենք չպետք է մոռանանք սարսափելի արարքները եւ պետք է կենդանի պահենք այս ցեղասպանության հետ կապված հիշողությունները»,- նշել է նիդերլանդացի պատգամավորը:

Делегации Европарламента посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде
В Армении находятся делегации во главе с нидерландским депутатом Европарламента Бертом-Яном Рюиссеном и председателем подкомитета Европарламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо.
Как сообщает НС РА, 20 июня гости посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егояна. Члены делегаций возложили венок и цветы к Вечному огню жертвам Геноцида армян, и почтили молчанием память Св.Мучеников.
Ознакомившись в Музее-институте Геноцида армян с документами и материалами о преступлении, Берт-Ян Рюиссен внес запись в Книгу памяти почетных гостей: "Большое спасибо за экскурсию. Экспозиция очень волнующая. Она показывает трагическую судьбу армян. Мы не должны забывать об ужасных деяниях и должны сохранять память об этом геноциде".