Մակրոնը հեռահար հրթիռներ է խոստացել Ուկրաինային, Մոսկվան արձագանքել է
Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին ժամանելիս Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստացել է հեռահար SCALP հրթիռներ ուղարկել Ուկրաինային։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին տեղեկացնում է France 24 պարբերականը։
«Մենք որոշել ենք Ուկրաինային մատակարարել նոր հրթիռներ, որոնք թույլ կտան հարվածներ հասցնել Ուկրաինայի տարածքի խորքերը։ Կարծում եմ՝ այսօր կարևոր է, որ մենք ուղարկենք ուղերձ, որ աջակցում ենք Ուկրաինային, որ ՆԱՏՕ-ն միասնական է, և որ մենք վճռական ենք, որ Ռուսաստանը չի կարող և չպետք է հաղթի այս պատերազմում», - ասել է Մակրոնը։
Կրեմլն արագ է արձագանքել Ֆրանսիայի այս որոշմանը։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ըստ ռուսական կողմի՝ սա սխալ որոշում է, որը հղի է Ուկրաինայի համար հետևանքներով, քանի որ դա Ռուսաստանին կստիպի հակամիջոցներ ձեռնարկել։
Պեսկովը հավելել է, որ տվյալ որոշումը կարող է ազդել իրադարձությունների ընթացքի վրա և միայն կծանրացնի «Կիևի վարչակարգի վիճակը»։
SCALP (Storm Shadow) անգլո-ֆրանսիական արտադրության հրթիռներն ունեն 250 կմ հեռահարություն․ սա ամենամեծ հեռահարության զենքն է, որ մինչ օրս Արևմուտքը մատակարարել է Ուկրաինային։

Макрон подтвердил планы передать Украине дальнобойные ракеты
Франция поставит Украине многоцелевые высокоточные крылатые ракеты большой дальности SCALP, заявил президент Эммануэль Макрон в Вильнюсе перед началом саммита НАТО. По сообщению Интерфакс об этом пишет Le Monde.
"Я думаю, для нас сегодня важно направить послание поддержки Украине, продемонстрировать единство НАТО и проявить решимость в том, чтобы не допустить победы России", - сказал Макрон.
Он подчеркнул, что ракеты будут использоваться исключительно для защиты украинской территории.
Крылатые ракеты системы "воздух-земля" Storm Shadow, которые во Франции называются SCALP, являются совместной разработкой Франции и Великобритании. Их дальность превышает 250 км, Le Monde отмечает, что пока это ракеты максимальной дальности, полученные Киевом от Запада. По данным журнала Défense et sécurité internationale, всего у Франции меньше 400 таких ракет.
Ранее передать Украине управляемые ракеты "воздух-земля" решила Великобритания.
Пресс-секретарь президента Владимира Путина Дмитрий Песков назвал это решение Макрона ошибочным и опасным для украинской стороны, поскольку оно вынудит Россию принять контрмеры.
Он заявил: "Еще раз повторяем принципиальный подход в отношении подобных решений: эти решения не могут и не способны повлиять на ход событий в рамках СВО. Они могут только утяжелить участь украинского, киевского режима".