Թուրքիան մտադիր չէ հեռանալ Ռուսաստանից. ԶԼՄ
Թուրքիան մտադիր չէ հեռանալ Ռուսաստանից՝ չնայած ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ակտիվացմանը: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ այդ մասին ուրբաթ գրում է Sabah թերթը։
Երկուշաբթի օրը Էրդողանը հայտարարել է, որ Շվեդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հնարավոր կդառնա այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ընդունվի ԵՄ։ Այդ հայտարարությունից հետո, նույն օրը, ՆԱՏՕ-ի ղեկավար Յենս Ստոլտենբերգն ասել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը համաձայնել է «որքան հնարավոր է շուտ» փաստաթղթեր ներկայացնել՝ Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտը Թուրքիայի խորհրդարանին վավերացնելու համար: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ եվրոպացիները չեն ցանկանում Թուրքիային տեսնել Եվրոպայում, և Անկարան չպետք է վարդագույն ակնոցներ կրի այս հարցում։
«ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված շարժումը չպետք է դիտվի որպես Ռուսաստանից հեռու մնալու ցանկություն: Արևմուտքի հետ հարաբերությունների նոր դարաշրջանը չպետք է ձևակերպվի որպես Ռուսաստանի դեմ: Թուրքիան մտադիր չէ հրաժարվել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև ակտիվ միջնորդի իր դիրքորոշումից: Պետք է ակնկալել, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ (Անկարան անհամբեր սպասում է օգոստոսին ) նախագահ Էրդողանը քայլեր կձեռնարկի ռուս-թուրքական հարաբերությունների ամրապնդման համար: Դիվանագիտությունը մի աշխարհ է, որտեղ բազմաթիվ դերակատարներ են փոխազդում, այն իրականացվում է ներկա պայմանների, իրադարձությունների, հետաքրքրությունների ու հնարավորությունների շրջանակներում»,–գրում է թերթը։

Турция не намерена дистанцироваться от России: СМИ
Турция не намерена дистанцироваться от России, несмотря на активизацию отношений с США и ЕС, пишет в пятницу газета Sabah, передает РИА Новости.
В понедельник Эрдоган заявил, что вступление Швеции в НАТО станет возможным после того, как Турция будет принята в ЕС. После этого заявления в тот же день глава НАТО Йенс Столтенберг сообщил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган согласился "как можно скорее" направить бумаги для ратификации заявки Швеции на вступление в НАТО в турецкий парламент. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Турцию не хотят видеть в Европе, в Анкаре не должны носить розовые очки на этот счет.
"Движение в сторону активизации отношений с США и ЕС не следует рассматривать как стремление дистанцироваться от России. Новая эра в отношениях с Западом не должна быть сформулирована как против России. Турция не намерена отказываться от своей позиции активного посредника между Украиной и Россией. Следует ожидать, что в ходе встречи с российским лидером Владимиром Путиным (Анкара рассчитывает на август - ред.) президент Эрдоган предпримет шаги по укреплению российско-турецких отношений. Дипломатия - это мир, в котором взаимодействуют многочисленные акторы. Она осуществляется в рамках текущих условий, событий, интересов и возможностей", - пишет издание.
Турция в 1963 году подписала соглашение об ассоциации с ЕС (в то время - ЕЭС), а в 1987-м подала заявку на членство в союзе. Однако переговоры о вступлении начались только в 2005 году, причем неоднократно приостанавливались из-за разногласий. Сейчас открыты 16 из 35 глав переговорного досье.