Ավինյանն ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Երևանում մունիցիպալ ոստիկանություն ստեղծելու հարցը
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ քննարկել է մայրաքաղաքում մունիցիպալ ոստիկանություն ստեղծելու հարցը։ Տիգրան Ավինյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչների հետ քննարկեցինք քաղաքային բարեփոխումների հետ կապված հարցեր։
Քննարկումների առանցքը Երևանում մունիցիպալ ոստիկանություն ստեղծելն էր՝ որպես պարեկային ոստիկանության ռեֆորմների շարունակություն։
Մայրաքաղաքում կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք կանոնակարգման անհրաժեշտություն ունեն՝ մունիցիպալ ոստիկանության միջոցով: Մասնավորապես՝ փողոցային առևտրի կանոնակարգման, չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու, ապօրինի շինարարության, ապօրինի գովազդների տեղադրման, հասարակական տրանսպորտի ուղեգծերի ու ավտոկայանատեղիների կանոնակարգման և հասարակական կարգի պահպանության ուղղությամբ»,- գրել է Ավինյանը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան իրավապահ համագործակցության բաժնի ղեկավար Ալեքսիս Հաֆթվանին իր հերթին կարևորել է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնած բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը պատրաստ է աջակցել համայնքին՝ միասնական քաղաքականության մշակման ու արդյունավետ համակարգ ստեղծելու հարցում:
Հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն մշակել գործողությունների փաթեթ, որը կներառի հստակ ոլորտները, վարչությունների գործառույթները, կանոնադրությունն ու անհրաժեշտության դեպքում նաև օրենսդրական փոփոխությունները:

Вице-мэр Еревана с сотрудниками посольства США обсудил вопрос создания в Ереване муниципальной полиции
Вице-мэр Еревана Тигран Авинян с сотрудниками посольства США в Армении обсудил вопрос создания в столице муниципальной полиции. Как передает Арменпресс об этом Тигран Авинян написал на своей странице в Facebook.
''Вопросы, связанные с городскими реформами, мы обсудили с представителями посольства США в Армении.
В центре обсуждения было создание в Ереване муниципальной полиции как продолжение реформы патрульной полиции.
В столице много районов, которые нуждаются в регулировании посредством муниципальной полиции. В частности, в направлении регулирования уличной торговли, сброса мусора в неблагоустроенных местах, незаконного строительства, установки незаконной рекламы, регулирования маршрутов общественного транспорта и парковок, поддержания общественного порядка'', - написал Авинян.
Глава Департамента сотрудничества правоохранительных органов посольства США в РА Алексис Хафтвани отметил реформы, инициированные мэрией Еревана, подчеркнув, что посольство США в РА готово поддержать в разработке единой политики и создании эффективной системы.
По итогам встречи была достигнута договоренность о разработке пакета мероприятий, который будет включать конкретные направления, функции ведомств, уставы и, при необходимости, законодательные изменения.