Ֆրանսիան կոչ է արել ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստ հրավիրել՝ կապված Արցախի դեմ Բաքվի ռազմական ագրեսիայի հետ
Ֆրանսիան խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ծանր զինատեսակների կիրառմամբ ռազմական գործողության մեկնարկը, այդ թվում՝ բնակեցված տարածքների դեմ։ Այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հաղորդում է News.am-ը։
«Ոչ մի արդարացում չի կարող արդարացնել նման միակողմանի գործողությունը, որը սպառնում է հազարավոր խաղաղ բնակիչներին, որոնք արդեն տառապում են ամիսներ շարունակ ապօրինի շրջափակման տակ և բախվում են միջազգային հանրության ջանքերին` հասնելու բանակցությունների միջոցով կարգավորման:
Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել իր հարձակումը և վերադառնալ միջազգային իրավունքի հարգմանը։
Լշվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության ճակատագրի համար միանձնյա պատասխանատվություն կրելու է Ադրբեջանը։
Ֆրանսիան կոչ է անում շտապ գումարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը. Ֆրանսիան սերտորեն համագործակցում է իր եվրոպացի և ամերիկացի գործընկերների հետ՝ այս անընդունելի հարձակմանը վճռական պատասխան տալու համար՝ համարժեք այն վտանգներին, որոնք այն ներկայացնում է տարածաշրջանի անվտանգության համար»,- ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Франция призвала созвать срочное заседание СБ ООН в связи с военной агрессией Баку против Арцаха
Франция самым решительным образом осуждает начало Азербайджаном военной операции в Нагорном Карабахе с применением тяжелого вооружения, в том числе против населенных районов. Об этом говорится в заявлении МИД Франции, передает News.am
''Ни один предлог не может оправдать такие односторонние действия, которые угрожают тысячам гражданских лиц, уже страдающих от многомесячной незаконной блокады, и идут вразрез с усилиями международного сообщества по достижению урегулирования путем переговоров.
Франция призывает Азербайджан немедленно прекратить свое наступление и вернуться к уважению международного права.
Она возложит на Азербайджан исключительную ответственность за судьбу гражданского населения Нагорного Карабаха.
Франция призывает к срочному созыву заседания Совета Безопасности Организации Объединенных Наций. Она тесно сотрудничает со своими европейскими и американскими партнерами, чтобы дать решительный ответ на это неприемлемое наступление соразмерно рискам, которые оно создает для безопасности региона'', - говорится в заявлении МИД Франции.