Այդ տեքստով ՌԴ խաղաղապահները անվերապահ ստանձնել են ԼՂ հայության անվտանգությունն ապահովելու պարտավորությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության խնդրին՝ ԼՂ-ում կրակի դադարեցման հայտարարության համատեքստում։
«Տրամաբանորեն ենթադրվում է, որ եթե Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները կրակի դադարեցման առաջարկություն են արել, դա ինքնին նշանակում է, որ նրանք ամբողջությամբ և առանց որևէ վերապահումների ընդունել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության ապահովման պարտավորությունը, ինչով պետք է լիարժեք պայմաններ ապահովեն, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքը պահպանեն՝ իրենց տներում, իրենց հողի վրա ապրելու։ Եվ իմ ընկալումն այն է, որ այս հայտարարությամբ իրենք ամբողջապես ստանձնում են պատասխանատվությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր ուղերձի ժամանակ հայտարարել է Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ վարչապետը նշել է, որ այդ կարծիքին են եղել նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համատեքստում, որով Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը դրված էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության վրա։ «Բայց մենք հույս ունենք, որ նման քայլ անելով Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն ամբողջությամբ կկատարի իր պարտականությունները, ինչի հետ կապված նախորդ շրջանում ունեցել ենք որոշակի վերապահումներ»,- ասել է Փաշինյանը։

Этим соглашением российские миротворцы безоговорочно взяли на себя обязательство обеспечить безопасность армян НК: Пашинян
Никол Пашинян коснулся вопроса безопасности армян Нагорного Карабаха в контексте объявления режима прекращения огня в Нагорном Карабахе.
''Логически предполагается, что если миротворцы Российской Федерации предложили прекратить огонь, то это само по себе означает, что они полностью и без каких-либо оговорок приняли на себя обязательство по обеспечению безопасности армян Нагорного Карабаха, а значит, они должны обеспечить все условия для сохранения прав армян Нагорного Карабаха жить в своих домах, на своей земле. И я считаю, что этим заявлением они берут на себя полную ответственность'', - как передает ''Арменпресс'', заявил Пашинян.
При этом он отметил, что они придерживаются такого же мнения в контексте Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому безопасность армян Нагорного Карабаха была возложена на миротворческую миссию РФ. ''Но мы надеемся, что, идя на такой шаг, миротворческий контингент РФ полностью выполнит свои обязанности, относительно которых у нас были некоторые оговорки в предыдущий период'', - сказал Пашинян.