Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարները բաժանել են Ֆրանսիան
Ֆրանսիական IFOP հասարակական կարծիքի հարցման ինստիտուտի անցկացրած հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ երկրի բնակչության 42%-ը վստահ է, որ լրագրողները պետք է հարգեն մուսուլմանների կարծիքը և ձերծ մնան Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարների հրապարակումից: Այս մարդիկ նաև հայտարարել են, որ կողմ են համացանցում և սոցիալական ցանցերում խոսքի ազատության սահմանափակմանը, հայտնում է newsru.co.il-ը՝ հղում անելով AFP-ին:
Միաժամանակ հարցվածների 57%-ը կարծում է, որ մուսուլմանների բողոքը չպետք է կանգնեցնի ծաղրանկարներին, իսկ հարցվածների 81%-ը պահանջում է ֆրանսիական քաղաքացիությունից զրկել այն բոլոր ահաբեկիչներին, ովքեր երկակի քաղաքացիություն ունեն: Ֆրանսիացիների 68%-ը ցանկանում է արգելել այն քաղաքացիների մուտքը Ֆրանսիա, ովքեր այսօր Սիրիայում, Իրաքում և այլ երկրներում կռվում են ջիհադիստների օգտին: Գրեթե նույնքան մարդ էլ պահանջում է արգելել Ֆրանսիայից պոտենցիալ «ջիհադի զինվորների» ելքը: Ֆրանսիացիների 57%-ն էլ արտահայտվել Լիբիայում, Սիրիայում և Եմենում ֆրանսիական բանակի գործողությունների դեմ:
Ֆրանսիան և եվրոպական մի շարք այլ երկրներ վերջին ահաբեկչությունների համապատկերի վրա խստացրել են ահաբեկչության դեմ պայքարին առնչվող իրենց օրենքները: Մի շարք միջոցներ թույլ են տալիս քաղաքացիությունից զրկել ահաբեկչության համար դատապարտված անձանց: Միաժամանակ օրերս հայտնի է դարձել, որ ֆրանսիական «Շարլի էբդո» շաբաթաթերթի տպաքանակը բարձր պահանջարկի պատճառով ավելացվելու է՝ հասնելով 7 միլիոնի, հայտնում է Interfax-ը: Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարող շաբաթաթերթի հերթական համարը վաճառվել է 3 միլիոն տպաքանակով, այնուհետև այն հասցվել է 5 միլիոնի:
Ողջ աշխարհում ակտիվացել են իսլամիստները, ովքեր ահաբեկչություններ են իրականացնում և բողոքում Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարների հրապարակման դեմ: Նիգերում Charlie Hebdo շաբաթաթերթում Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարների դեմ բողոքողներն առնվազն 8 եկեղեցի են այրել: Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը: Sputnik գործակալության տվյալներով նրանց մեծ մասը քրիստոնեական են: Բացի եկեղեցիներից, ցուցարաները այրել են մի շարք խանութներ, հարձակվել ոստիկանական տեղամասի վրա, որտեղ երկու մեքենա են այրել, հայտնում է lenta.ru-ն՝ հղում անելովReuters-ին: Ինչպես նաև վնասվել են մի շարք սրճարաններ, հյուրանոցներ և ֆրանսիական ընկերություններ: Ցուցարարներին ցրելու համար ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել: Նշվում է 3 զոհերի մասին:
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը քննադատել է Նիգերի ահաբեկչությունը: Իր հերթին, երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ասել է, որ խոսքի ազատության թեման «քննարկման ենթական չէ»:

Карикатуры на пророка Мухаммеда: Франция разделилась
Результаты опроса, проведенного Французским институтом общественного мнения (IFOP) свидетельствуют: 42% граждан страны убеждены в том, что журналистам следует уважать мнение мусульман и воздерживаться от публикации карикатур на пророка Мухаммеда. Эти люди также заявили, что поддерживают ограничения свободы слова в интернете и социальных сетях, передает newsru.co.il со ссылкой на новостное агентство AFP.
В то же время 57% респондентов считают, что протест мусульман не должен останавливать карикатуристов, а 81% опрошенных требуют лишить французского подданства террористов, имеющих двойное гражданство. 68% французов хотят запретить въезд в страну тем гражданам, которые сегодня воюют на стороне джихадистов в Сирии, Ираке и других государствах, часть территории которых находится под контролем террористов. Примерно столько же требуют запретить выезд из Франции потенциальным "воинам джихада", а 57% решительно возражают против военных действий французской армии в Ливии, Сирии и Йемене.
Франция и другие страны Европы на фоне серии терактов ужесточают законы в рамках борьбы с террором. Некоторые меры позволяют лишать гражданства осужденных за террористическую деятельность. Одновременно на днях стало известно, что тираж опубликованного в среду номера французского сатирического еженедельника "Шарли Эбдо" из-за высокого спроса будет вновь увеличен, на этот раз - до 7 млн. экземпляров, сообщает Interfax. На обложке номера опубликована карикатура на пророка Мухаммеда. Сначала он вышел трехмиллионным тиражом, затем тираж увеличили до 5 млн.
Между тем, во всем мире активизировались исламисты, которые осуществляют теракты и протестуют против публикации карикатур на пророка Мухаммеда. В Нигере протестующие против публикации карикатур на пророка Мухаммеда в Charlie Hebdo сожгли по меньшей мере восемь церквей. Об этом сообщает Agence France-Presse. По данным агентства Sputnik, большинство из них - христианские. Помимо храмов, протестующие в Ниамее разграбили несколько магазинов, напали на один из полицейских участков, где сожгли два автомобиля, передает lenta.ru со ссылкой на Reuters. Также были повреждены здания нескольких баров, отелей и французских компаний. Для разгона демонстрантов полиции пришлось применить слезоточивый газ. Сообщается о трех погибших. Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус осудил насилие в Нигере. В свою очередь, президент страны Франсуа Олланд назвал свободу слова "не подлежащей обсуждению".