Մահչուփյանը 1.500.000 հայերի սպանդը որակել է որպես տեղահանություն
Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահի հրավերը՝ ուղղված ՀՀ նախագահին՝ մասնակցելու Չանաքքալեի (Դարդանելի) ռազմական գործողությունների 100-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է Ermenihaber.am լրատվական կայքը, Մահչուփյանը կարևորել է Թուրքիայի նախագահի այդ քայլը՝ նշելով, որ Չանաքքալեի (Դարդանելի) ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհվել են ոչ միայն թուրքեր՝ այլև հայեր: Ըստ Մահչուփյանի՝ ՀՀ նախագահը գոնե պետք է ներկայացուցիչներ ուղարկի Թուրքիա՝ ի պատասխան հրավերի, եթե վերջինս կապ է զգում ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհված հայերի հետ:
Նշենք նաև, որ Էթյեն Մահչուփյանը խուսափել է 1.500.000 հայերի սպանդը Ցեղասպանություն անվանելուց՝ այն որակելով` որպես «հայերի տեղահանություն»:

Махчупян охарактеризовал резню 1.500.000 армян как "депортацию"
Старший советник премьер-министра Турции Этьен Махчупян прокомментировал приглашение Эрдогана, направленное президенту Армении Саргсяну. Напомним: Эрдоган пригласил президента РА 24 апреля 2015 года, в день 100-летия геноцида армян, принять участие в празднествах по случаю 100-летней годовщины военных действий в Дарданелле. Ermenihaber.am сообщает, что Махчупян придал большое значение данному шагу президента Турции, отметив что во время Дарданелльских военных действий погибли не только турки, но и армяне. По мнению Махчупяна, для участия в мероприятии армянский президент должен, по крайней мере, направить своих представителей в Турцию, если он чувствует связь с армянами, погибшими во время военных действий в Дарданелле.
Следует отметить, что Этьен Махчупян воздержался назвать резню 1.500.000 армян Геноцидом, оценив эти события в качестве "депортации армян".