Ցեղասպանության ժխտումը այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է
Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվան նվիրված իր ելույթում անդրադարձել է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը: Ինչպես հայտնում է «Armenpress»-ը՝ հղում անելով «Haaretz»-ին, ՄԱԿ-ի ամբիոնից Ռիվլինի ելույթը հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության անուղղակի ճանաչում: Նա խոսել է Թուրքիայում ավելի քան 1 միլիոն հայերի ոչնչացման մասին, ինչը մինչ այժմ չի ճանաչվել Իսրայելի կողմից:
«1915 թվականիn, երբ հայեր էին ոչնչացվում, Ավշալոմ Ֆեյնբերգը, ով ՆԻԼԻ-ի անդամ էր (հրեական լրտեսական ցանց), գրել է. «Ես խիստ անհանգստացած էի, թե ով է լինելու հաջորդը: Ես ինձ հարցնում էի, թե արդյոք իրավունք ունեմ արցունք թափել միայն իմ ժողովրդի ողբերգության վրա, և արդյոք Երեմիա մարգարեն չի արտասվել հայ ժողովրդի ողբերգության համար»: Ավշալոմ Ֆեյնբերգը սա գրել է ուղիղ 100 տարի առաջ՝ կասկածների և ժխտողականության 100 տարիներ», - իր խոսքում ասել է Իսրայելի նախագահը՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ Երուսաղեմում՝ իր հայրենիքում, ոչ ոք չի հերքել այն կոտորածները, որոնք տեղի են ունեցել: «Երուսաղեմի բնակիչները, իմ ծնողներն ու ընտանիքի անդամները, տեսել են կոտորածներից փրկված հայ փախստականներին, ովքեր հազարավորներով էին շարժվում՝ սովից մահանալով: Երուսաղեմում նրանք ապաստան գտան, նրանց հետևորդները մինչև այժմ էլ շարունակում են բնակվել այնտեղ», - ասել է Ռիվլինը:
Իր ելույթում Իսրայելի նախագահը նաև նշել է, որ պաղեստինցիների հանդեպ ցեղասպանության և ռազմական հանցագործությունների մասին Իսրայելին վերագրվող «ցինիկ» մեղադրանքները վնասում են այս երևույթի դեմ պայքարելու ՄԱԿ-ի կարողություններին, գրում է Regnum գործակալությունը: Asbarez-ը, հղում անելով իսրայելական վերոնշյալ ամսագրին, գրում է, որ Ռիվլինը կոչ է արել ՄԱԿ-ին սահմաններ գծել, որոնց խախտման դեպքում կազմակերպությունը կարող է միջամտել ցեղասպանությունը դադարեցնելու համար:
Միաժամանակ Հայաստանում հրեական համայնքը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ «Հայոց ցեղասպանության փաստի չճանաչվածության տխուր օրինակը հանգեցրել է Հոլոքոստին և նոր ցեղասպանություններին»: «Գիտակցելով երկու բախտակից ժողովուրդների տխուր պատմական ժառանգությունը` մենք պետք է ամեն ջանք գործադրենք, որպեսզի պատմության հրեշավոր փաստերը երբեք չկրկնվեն: Միջազգային հանրության անընդունելի լռությունը և անտարբերությունը` մարդկության և, ընդհանրապես, քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործության հանդեպ, աշխարհում ցանկացած ցեղասպանության փաստի չճանաչումը և միտումնավոր ժխտողականությունը միշտ հող է պատրաստում ազգային և կրոնական հողի վրա նոր բռնության առաջացման համար:
«Մարդկության դեմ ցանկացած հանցագործության զոհերի հիշատակության օրերը` Շոան (Հոլոքոստ), Հայոց ցեղասպանությունը (Մեծ Եղեռն), Կամբոջայի, Ռուանդայի, Դարֆուրի զոհերի հիշատակի օրերը, ինչպես նաև բռնության և ահաբեկչական այլ գործողությունների զոհերի օրերը պետք է լինեն հիշատակության օրեր ոչ միայն հենց զոհերի ժառանգների համար, այլև նրանց ժառանգների համար, ովքեր իրականացրել են այդ հանցագործությունները», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ իր ուղերձում ընդգծեց, որ «Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է: Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ»:

Отрицание Геноцида – один из этапов Геноцида
Президент Израиля Реувен Ривлин коснулся Геноцида армян 1915 года в ходе своего выступления 28 января на специальном заседании Генеральной Ассамблеи ООН, посвященном Международному дню памяти жертв Холокоста. Как передает "Арменпресс" со ссылкой на "Haaretz", выступление Ривлина с трибуны ООН является непрямым признанием Геноцида армян: он говорил об уничтожении более миллиона армян в Турции, что до сих пор не было признано Израилем.
"В 1915 году, когда уничтожались армяне, Авшалом Фейнберг из "Нили" (еврейская шпионская сеть) писал: "Я был крайне обеспокоен тем, кто будет следующим. Я спросил себя также, имею ли я право проливать слезы только "над трагедией своего народа", и не лил ли бы пророк Иеремия слезы над трагедией армянского народа". Авшалом Фейнберг писал это ровно 100 лет назад – 100 лет сомнений и отрицания", - сказал в своей речи президент Израиля Реувен Ривлин, добавив, что в те времена в Иерусалиме – его родине, никто не отрицал резню, которая имела место. "Жители Иерусалима, мои родители и члены семьи, видели армянских беженцев, которые шли тысячами – умирая от голода; это были жалкие крохи спасшихся от резни. В Иерусалиме они нашли пристанище, их потомки продолжают там проживать по сей день", - сказал Ривлин.
В своем выступлении Ривлин также отметил, что "циничные" обвинения в адрес Израиля в геноциде и военных преступлениях по отношению к палестинцам наносят вред способности ООН бороться с данным явлением, передает Regnum. В частности, как пишет Asbarez со ссылкой на израильское издание, Ривлин призвал ООН установить линии, в случае нарушения которых данная структура должна была бы вмешаться, чтобы остановить акты геноцида. Он подчеркнул, что "абсурдные сравнения" в отношении израильтян подрывают способность ООН эффективно бороться с явлением геноцида.
Одновременно еврейская община Армении распространила заявление, в котором говорится, что "печальный пример не осужденного и непризнанного некоторыми государствами факта Геноцида армян в Османской империи 1915г. привел к Холокосту и к новым геноцидам". "Понимая печальное историческое наследие двух схожих по судьбе народов, мы должны приложить все усилия для того, чтобы чудовищные факты истории никогда не повторялись. Недопустимое молчание мирового сообщества и безразличие к свершившемуся преступлению против человечества и цивилизации в целом, непризнание и целенаправленное опровержение факта любого геноцида в мире всегда создает почву для возникновения нового насилия по национальному и религиозному признаку.
"Дни памяти жертв любого преступления против человечности – Шоа (Холокост), Геноцида армян (Мец Егерн), жертв в Камбодже, Руанде, Дарфуре, а также жертв других актов насилия и террора - должны быть днями памяти не только для потомков самих жертв, но и потомков тех, кто совершил эти преступления", - отмечается в обращении еврейской общины.
Напомним также, что президент Армении Серж Саргсян в своем обращении, посвященном Международному дню памяти жертв Холокоста, отметил, что "бесспорная истина, что предание забвению жертв геноцидов и их отрицание, особенно на государственном уровне – это один из этапов этого преступления. Это двойное преступление не только по отношению к невинным жертвам, но и против настоящего и будущего".