Ասադը ցանկանում է, որ «ԱՄՆ-ը ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա»
Միաժամանակ Մոսկվայում հունվարի 29-ին ավարտվեցին 4 օր տևած միջսիրիական խորհրդակցությունները, որոնց մասնակցել են Սիրիայի քաղաքացիական հասարակության և ընդդիմադիր խմբավորումների ավելի քան 30 ներկայացուցիչներ: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, բանակցությունների ընթացքում ընդհանուր հարթակ է մշակվել, խորհրդակցություն է տեղի ունեցել Սիրիայի կառավարության պատվիրակության հետ: Մոսկվայի խորհրդակցությունը Ժնևի երկխոսությունից հետո միջսիրիական բանակցությունները վերսկսելու առաջին փորձն էր: ՄԱԿ-ը ևս հետևել է խորհրդակցությունների ընթացքին: «Մենք կարծում ենք, որ Մոսկվայի խորհրդակցություններն ավարտվել են առանց լուրջ արդյունքների: ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դե Միստուրայի գրասենյակը շարունակելու է հետևել իրավիճակին և անհրաժեշտության դեպքում կմիանա գործընթացին», - ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարրիկը:
Մոսկվայում կայացած միջսիրիական խորհրդակցություններին չի մասնակցել Ստամբուլում գործող Ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիան, որը վայելում է արևմտյան պետությունների և Ծոցի միապետությունների աջակցությունը, հայտնում է TASS-ը: Ինչպես նշել է միջսիրիական խորհրդակցությունների համակարգող Վիտալի Նաումկինը, Ազգային կոալիցիան կարող է հրավիրվել միջսիրիական բանակցությունների երկրորդ փուլին, որի անցկացման ժամկետները դեռևս հայտնի չեն:
Միաժամանակ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը բացառիկ հարցազրույց է տվել The Foreign Affairs-ի խմբագիր Ջոնաթան Տեպպերմենին: Ինչպես հաղորդում է InoPressa-ն, սկզբում լրագրողը հարցրել է. «Ինչպե՞ս եք պատկերացնում պատերազմի ավարտը»: «Աշխարհում բոլոր պատերազմներն ավարտվել են քաղաքական լուծման ճանապարհով, քանի որ պատերազմը ոչ թե լուծում է, այլ քաղաքականության գործիքներից մեկը», - պատասխանել է Ասադը: «Ընդդիմություն՝ նշանակում է «ազգային», նշանակում է՝ այն պետք է ծառայի սիրիական ժողովրդի շահերին: Այն չի կարող ընդդիմություն համարվել, եթե հանդիսանում է Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի կամ որևէ աևմտյան երկրի, այդ թվում, ԱՄՆ-ի խամաճիկը: Այն պետք է սիրիական լինի», - հավելել է Ասադը:
Նա վստահեցրել է, որ Սիրիայիում երկու տեսակ զինյալներ են գործում. «Հիմա մեծ մասը Ալ-Կաիդան է, ԻՊ-ն, Ալ-Նուսրան և այլ նմանատիպ խմբավորումներ, որոնք պատկանում են Ալ-Կաիդային: Հիմա մնում է այն, ինչ Օբաման անվանում է «երևակայություն» կամ «չափավոր ընդդիմություն»: Սակայն դա ընդդիմություն չէ, դրանք զինյալներ են», - նշել է Ասադը: Անդրադառնալով Իսրայելին՝ Սիրիայի նախագահը հայտնել է, որ «Իսրայելն արդեն 2 տարի առանց որևէ հիմնավորման հարձակվում է Սիրիայի վրա»: «Նրանք աջակցում են Սիրիայում գործող զինյալներին: Դա շատ պարզ է, քանի որ ամեն անգամ, երբ մենք որևէ վայրում անցնում ենք հարձակման, նրանք հարվածում են, որ թուլացնեն սիրիական բանակը«, - ասել է Ասադը:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությանը, Ասադը նշել է. «ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության ներուժ, իհարկե, կա, քանի որ մենք 30 տարի շարունակ խոսում ենք ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին: Սակայն ներուժի համար ցանկություն է պետք: Մենք հարց ենք տալիս՝ որքան ուժեղ է տեղում ահաբեկչության դեմ պայքարելու ԱՄՆ-ի ցանկությունը: Մենք դեռևս հստակ ոչինչ չենք տեսել՝ չնայած Սիրիայի հյուսիսում ԻՊ-ի դեմ իրականացվող հարվածներից: Հստակ ոչինչ չկա, մենք միայն աչքափակություն ենք տեսել: Այդ հարձակումների սկսվելուց հետո ԻՊ-ն ավելի շատ տարածքներ է գրավել Սիրիայում և Իրաքում», - ասել է Ասադը: Նա հայտարարել է, որ ցանկանում է, որ «ԱՄՆ-ը ճնշում գործադրի Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի վրա, որ նրանք դադարեցնեն զինյալներին տրամադրվող աջակցությունը»:
«Սիրիան Մերձավոր Արևելքի սիրտն է: Իսկ եթե Մերձավոր Արևելքը անառողջ է, ապա ողջ աշխարհը անկայուն կդառնա», - վստահեցրել է Սիրիայի նախագահը:

Асад хочет, чтобы США оказали давление на Турцию
В Москве вчера завершились четырехдневные переговоры сирийской оппозиции, в которых приняли участие более 30 представителей оппозиционных групп и гражданского общества Сирии, а также эмигранты. Как сообщает РИА Новости, в ходе переговоров была выработана общая платформа, состоялась дискуссия с делегацией правительства Сирии. Московские консультации стали первой попыткой возобновить прерванный год назад в Женеве диалог, целью которого было урегулирование сирийского конфликта. ООН следила за развитием конференции, сообщил официальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик. "Мы отмечаем, что дискуссии в Москве завершились без серьезных итогов. Офис (спецпредставителя ООН по Сирии) Стефана дe Мистуры продолжит внимательно следить за ситуацией и подключится при необходимости", - сказал Дюжаррик.
В завершившихся в Москве консультациях, помимо правительственной делегации, приняли участие свыше 30 представителей различных оппозиционных партий и движений. Между тем, базирующаяся в Стамбуле Национальная коалиция оппозиционных и революционных сил (НКОРС), пользующаяся активной поддержкой западных стран, а также государств Персидского залива, не направила на встречу своих делегатов, сообщает ТАСС. Как указал модератор межсирийских консультаций, директор Института Востоковедения РАН Виталий Наумкин, НКОРС может быть повторно приглашена на следующий раунд межсирийского диалога, сроки проведения которого пока не называются.
Между тем, президент Сирии Башар Асад дал эксклюзивное интервью исполнительному редактору The Foreign Affairs Джонатану Теппермену, с которым встретился в Дамаске. Как сообщает Inopressa, для начала журналист спросил: "Как вы представляете себе конец этой войны?" "Все войны где бы то ни было в мире заканчивались политическим решением, потому что война сама по себе - не решение, война - один из инструментов политики", - ответил Асад. "Оппозиция - значит, "национальная"; это значит, что нужно служить интересам сирийского народа. Она не может быть оппозицией, если является марионеткой Катара, Саудовской Аравии или любой западной страны, в том числе США, оплачивается извне. Она должна быть сирийской. У нас есть национальная оппозиция", - продолжал он.
Асад заверил, что есть два разных вида мятежников: "Сейчас большинство - это "Аль-Каида", это ИГИЛ, "Аль-Нусра" и другие похожие фракции, которые принадлежат к "Аль-Каиде", но не так велики. Теперь остается то, что Обама называл "фантазией", то, что он назвал "умеренной оппозицией", - это не оппозиция, это мятежники. Большинство из них вступило в "Аль-Каиду", а некоторые из них недавно вернулись в армию". Он также отметил, что "Израиль атакует Сирию уже почти два года, без каких-либо оснований". "Они поддерживают повстанцев в Сирии. Это совершенно ясно. Потому что всякий раз, когда мы наступаем в каком-то месте, они атакуют, чтобы ослабить армию. Это совершенно ясно", - заявил Асад.
Что же касается сотрудничества с США, президент Сирии отметил: "Да, потенциал всегда есть, определенно, потому что мы 30 лет говорим о международном сотрудничестве против терроризма или призываем к нему. Но для потенциала необходимо желание. Мы задаем вопрос: насколько сильно США хотят по-настоящему бороться с терроризмом на местах? Пока мы не видели ничего конкретного, несмотря на атаки против ИГИЛ на севере Сирии. Ничего конкретного нет. То, что мы пока видели, это лишь, так сказать, очковтирательство, ничего реального. С тех пор, как начались эти атаки, ИГИЛ заняло больше территорий в Сирии и Ираке", - сказал Асад. Он заявил, что хочет, чтобы США оказали "давление на Турцию, на Саудовскую Аравию, на Катар, чтобы те перестали поддерживать мятежников". "Сирия - сердце Ближнего Востока. А если Ближний Восток нездоров, весь мир станет нестабильным", - заверил Башар Асад.