Արաբական մամուլը՝ Սիրիայում և Լիբանանում մեկնարկած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների մասին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի հրապարակումից հետո աշխարհի տարբեր երկրներում մեկնարկել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, հունվարի 31-ից փետրվարի 1-ը Բեյրութի Հայկազյան համալսարանում կայացավ «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակ. հետևանքներ և առաջադրանքներ» խորագրով գիտաժողովը: Այն կազմակերպվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի և Հայկազյան համալսարանի նախաձեռնությամբ:
Գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, Լիբանանի խորհրդարանի անդամներ, պաշտոնյաներ, գիտնականներ, մտավորականներ, հասարակական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Հրավիրված էին բանախոսներ Հայաստանից, Լիբանանից և Թուրքիայից: Ներկաներին իր ողջույնի խոսքը փոխանցեց Հայկազյան համալսարանի նախագահ, վերապատվելի դոկտոր Փոլ Հայդոստյանը: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի անունից ելույթ ունեցավ «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանդահարյանը:
Առաջին օրվա բանախոսն էր Լիբանանի համալսարանի գրականության, հումանիտար և սոցիալական գիտությունների դոկտորական դպրոցի պրոֆեսոր Մասուդ Դահերը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության ժողովրդագրական, մշակութային, հոգեբանական, աշխարհագրական, տնտեսական և քաղաքական հետևանքներին, իսկ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի ավագ խորհրդատու Վլադիմիր Վարդանյանը՝ միջազգային իրավունքի շրջանակներում Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման խնդրին:
Գիտաժողովի երկրորդ օրը ելույթներով հանդես եկան Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված մի շարք աշխատությունների հեղինակներ դոկտոր Զավեն Մսըրլյանը և դոկտոր Սալեհ Զահրեդդինը: ՀՀ ԱԳՆ սահմանակից երկրների վարչության պետ Արսեն Ավագյանը ներկայացրեց հայ-թուրքական հարաբերությունները 1991-2014 թթ.-ին, ելույթով հանդես եկավ նաև լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը: Եզրափակիչ ելույթներում Ստամբուլի Բիլքի համալսարանի պատմության բաժնի վարիչ Բյուլենթ Բիլմեզն անդրադարձավ 1923-2014 թթ. փոքրամասնությունների հանդեպ Թուրքիայի Հանրապետության որդեգրած կեցվածքին, իսկ ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը՝ ժամանակակից Թուրքիայում հայերի կարգավիճակին ու իսլամացված հայերի խնդրին:
Սիրիայում ևս մեկնարկել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Փետրվարի 3-ին Դամասկոսի Ալ-Ասադի Ազգային գրադարանի սրահում տեղի ունեցավ Սիրիայում ՀՀ դեսպան, պատմական գիտությունների դոկտոր Արշակ Փոլադյանի` «Ականատեսների հուշերը Հայոց ցեղասպանության մասին Օսմանյան կայսրությունում» արաբերեն լեզվով գրքի շնորհանդեսը: Միջոցառումը կազմակերպել էր Սիրիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների հանձնաժողովը` Սիրիայի մշակույթի նախարար Իսաամ ալ-Խալիլի հովանավորությամբ: Միջոցառմանը ներկա էին սիրիական կառավարության բազմաթիվ բարձրաստիճան պաշտոնայներ, այդ թվում մշակույթի նախարարը, Սիրիայի նախագահի խորհրդական Մուհսեն Բիլալը և այլն:
Միջոցառման ընթացքում հնչեցին բազմաթիվ ելույթներ, որոնցում անդրադարձ կատարվեց գրքի բովանդակությանը, ինչպես նաև շեշտվեց աշխատության կարևորությունը արաբական աշխարհում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում: Նշենք, որ Արշակ Փոլադյանի` «Ականատեսների հուշերը Հայոց ցեղասպանության մասին Օսմանյան կայսրությունում» գիրքն արաբ ընթերցողին է ներկայացնում երեք ականատեսների` սիրիացի փաստաբան Ֆայեզ Ղուսեյնի, թուրք պաշտոնյա Նայիմ բեյի և ասորի հոգևորական, մտավորական հայր Իսհակ Արմալե ալ-Սուրիանիի հուշերը: Հենվելով Մեծ Եղեռնի վերաբերյալ արաբերեն և այլ լեզուներով հրատարակված ուսումնասիրությունների և ականատեսների վկայությունների վրա` հեղինակն անդրադարձ է կատարում նաև Օսմանյան հասարակությունում հայերի դերին ու գործունեությանը, Հայկական հարցի միջազգայնացմանը և Օսմանյան կայսրության կողմից որդեգրված պանթուրքիստական քաղաքականության ենթատեքստում հայ ժողովրդի դիմադրության շարժմանը:
Շնորհանդեսը լայնորեն լուսաբանվեց Սիրիայի զանգվածային լրատվական միջոցների կողմից: Մասնավորապես, Սիրիական լրատվական SANA գործակալությունը, ներկայացնելով Դամասկոսում Արշակ Փոլադյանի գրքի շնորհանդեսը՝ նշում է, որ միջոցառմանը ներկա էին մշակույթի, ԶԼՄ-ների և կրոնների տասնյակ նշանավոր գործիչներ: «Գրքում հեղինակը ներկայացնում է այդ տարիների սարսափելի իրադարձությունների մասին 3 ականատեսների ապացույցները և բազմաթիվ փաստագրական նյութեր, որոնք վկայում են հայերի նկատմամբ oսմանյան իշխանությունների գործած հանցանքների մասին», - ասվում է սիրիական գործակալության հաղորդագրության մեջ: «Արշակ Փոլադյանն իր ներածական խոսքում հաստատեց, որ չնայած հազարավոր փաստաթղթերի ապացույցներին՝ 100 տարի շարունակ Թուրքիայի բոլոր կառավարությունները հրաժարվել են ընդունել և դատապարտել Օսմանյան կայսրության իշխանությունների գործած Ցեղասպանությունը հայերի նկատմամբ, որի հետևանքով ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր զոհվեցին»:
SANA-ն նաև հայտնում է, որ միջոցառումը սկսվել է «Օսմանյան մեծ կոտորած» սիրիական վավերագրական ֆիմի ցուցադրությամբ, որը լույս է սփռում 1915 թվականին հայերի նկատմամբ թուրքական իշխանությունների գործած վայրագությունների վրա: «Թուրքիայի իշխանություններն արդարացնում են դա Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձություններով և Ռուսական կայսրության կազմի մեջ հայերի մտնելով, սակայն իրականում հայերի Ցեղասպանությունը պատերազմից շատ ավելի առաջ է սկսվել՝ տևելով գրեթե 30 տարի՝ 1894-ից մինչև 1923 թվականները»:

Мероприятия в Сирии и Ливане, посвященные 100-летию Геноцида армян: обзор арабской прессы
После оглашения Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян во многих странах мира начались мероприятия, посвященные Геноциду. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в Ливане с 31-го января по 1-ое февраля в университете "Айказян"Бейрута состоялась конференция под названием "Столетие Геноцида армян: последствия и задачи". Она была организована по инициативе Центрального органа 100-летия Геноцида армян Ливана и университета "Айказян". На работах конференции приняли участие посол Армении в Ливане Ашот Кочарян, члены парламента Ливана, чиновники, ученые, представители интеллигенции, неправительственных организаций и средств массовой информации. Были приглашены докладчики из Армении, Ливана и Турции.
Присутствующих поприветствовал президент университета "Айказян", преподобный доктор Пол Айдостян. От имени Центрального органа 100-летия Геноцида армян Ливана выступил главный редактор ежедневной газеты "Аздак" Шаан Гандаарян.
Докладчиком первого дня был профессор Докторской школы литературы, гуманитарных и социальных наук Ливанского университета Масуд Дахер. Заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян коснулся этнографического, культурного, психологического, географического, экономического и политического последствий Геноцида армян, а старший советник Конституционного суда Республики Армения Владимир Варданян - проблемы ликвидации последствий Геноцида армян в рамках международного права.
На второй день конференции выступили авторы ряда трудов, посвященных Геноциду армян, доктор Завен Мсрлян и доктор Салех Захреддин. Начальник Департамента сопредельных стран Министерства иностранных дел Республики Армения Арсен Авагян представил армяно-турецкие отношения 1991-2014гг. Также выступил журналист Татул Акопян. В завершающем выступлении Начальник отдела истории Университета Билги в Стамбуле Бюлент Бильмез коснулся принятой Турецкой Республикой позиции в отношении меньшинств в 1923-2014гг., а этнограф Грануш Харатян - положения армян в современной Турции и проблемы исламизированных армян.
В Сирии также был дан старт мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян. 3-го февраля в зале Национальной библиотеки имени Аль-Асада в Дамаске состоялась презентация книги посла Армении в Сирии, доктора исторических наук Аршака Поладяна "Мемуары очевидцев Геноцида армян в Османской империи" на арабском языке. Мероприятие было организовано Комиссией по подготовке к 100-летию Геноцида армян Сирии, под эгидой министра культуры Сирии Исама Халиля. На мероприятии присутствовали министр культуры Сирии, советник президента Сирии Мухсен Билаль и другие представители сирийского правительства.
В ходе мероприятия состоялись многочисленные выступления, в которых говорилось о содержании книги, а также была подчеркнута важность повышения осведомленности о Геноциде армян в арабском мире. Отметим, что книга Аршака Поладяна "Мемуары очевидцев Геноцида армян в Османской империи" представляет мемуары трех свидетелей: сирийского адвоката Файеза эль-Гусейна, турецкого чиновника Наим-бейя и ассирийского священника, представителя интеллигенции Исхака Армале аль-Суриани. Основываясь на опубликованных на арабском и других языках исследований и свидетельствах очевидцев Геноцида (Мец Егерн), автор касается также роли и деятельности армян в Османской империи, интернационализации Армянского вопроса и движения армянского народа, в контексте пантюркистской политики, проводимой в Османской империи.
Презентация была широко освящена в СМИ. В частности, Сирийское информационное агентство SANA, представляя презентацию книги посла Армении в САР Аршака Поладяна, сообщает, что "на мероприятии присутствовали видные деятели культуры, СМИ и представители религий". "В своей книге автор приводит свидетельства трех очевидцев страшных событий тех лет и большое количество документальных материалов, говорящих о преступлениях османских властей в отношении армян. Во вступительном слове Аршак Поладян подтвердил, что, несмотря на свидетельства тысячи документов, на протяжении 100 лет все правительства Турции отказывались признать и осудить геноцид властей Османской империи в отношении армян, в результате которого более 1,5 миллиона человек погибли", - передает SANA.