Նալբանդյան. Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը
Փետրվարի 5-ին աշխատանքային այցելությամբ Մյունխենում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների և դիվերսիոն գործունեության բազմապատկման վրա՝ շեշտելով, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հրադադարը խախտել է առավել քան 3000 անգամ, ինչը հանգեցրել է մարդկային, ներառյալ` քաղաքացիական անձանց զոհերի։
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը և իր արկածախնդիր քաղաքականությամբ և սադրիչ գործողություններով ավելի է սրում իրավիճակը, արգելակում խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- ընդգծել է նախարար Նալբանդյանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

Nalbandyan: the Azerbaijani Authorities Ignore the Addressed Calls of the International Community
On February 5 the Foreign Minister of Armenia who was in an official visit to Munich met with the co-chairs of the OSCE Minsk Group Igor Popov, James Waralick, Pierre Andreu and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, is written in the press release of the MFA.
During the meeting the question of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh-Azerbaijani conflict was discussed. The Foreign Minister of Armenia drew the attention of the mediators on the violations of the ceasefire on the Armenian-Azerbaijani border and the Contact Line of Artsakh, as well as on the multiplication of sabotage activities by Azerbaijan. Nalbandyan also stressed that during the last weeks the Azerbaijani armed forces have violated ceasefire more than 3000 times, which led to human, including civilian deaths.
"The Azerbaijani side continues roughly ignore the addressed calls of the international community and with its adventurous policy and provocative actions further intensifies the situation and stagnate the peace process," – said Nalbandyan.
Edward Nalbandyan reiterated that Armenia together with the co-chairs will continue its efforts aimed at peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.