Վրաստանի արդարադատության նախարարը հանդիպել է Ջավախքի պատգամավորների հետ
Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանին հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորների հետ, ովքեր ներկայացնում են Սամցխե-Ջավախեթիի մեծամասամբ հայերով բնակեցված շրջանները: Ըստ նախարարության մամուլի ծառայության՝ սա ազգությամբ հայ պատգամավորների հետ արդեն երկրորդ հանդիպումն է: Առաջինը կայացել է 2014թ-ի դեկտեմբերի 17-ին պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ:
Արդարադատության նախարարի հետ փետրվարի 11-ի հանդիպմանը ներկա են գտնվել Նինոցմինդայի շրջանի պատգամավոր Հենզել Մկոյանը, մեծամասնական պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը, «Վրացական երազանքի» պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանը, ինչպես նաև արդարադատության փոխնախարարներ Միխայիլ Սարջվելիձեն, Ալեքսանդր Թաբատաձեն և Արդարադատության նախարարության քաղաքացիական ծառայության ղեկավար Սոսո Գիորգաձեն:
Արդարադատության նախարարը նշել է, որ առաջին հանդիպումից հետո, որին մասնակցել էր միայն Ախալքալաքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորը, հաջողվել է լուծել քաղաքացիների համար կարևոր մի շարք խնդիրներ: Նա հայտնել է իր գոհունակությունը, որ այլ պատգամավորներ ևս միացել են քննարկմանը: Նախարարը հավաստիացրել է, որ նման հանդիպումներ պետք է անցկացվեն պարբերաբար, քանի դեռ տարածաշրջանի քաղաքացիների բոլոր խնդիրները, այդ թվում՝ փաստաթղթերի հետ կապված, չլուծվեն: Ինչպես պարզ է դարձել առաջին հանդիպումից հետո, Ջավախքի որոշ քաղաքացիներ դեռ ունեն խորհրդային անձնագրեր, ինչը նախարարությունը փորձում է լուծել՝ նոր անձնագրերի տրամադրմամբ:
Նշենք նաև, որ օրերս վրացական մամուլը տեղեկություն էր տարածել, որ Ջավախքի մոտ 5000 բնակիչ ընդունել է Հայաստանի քաղաքացություն՝ այդ փաստը գաղտնի պահելով Վրաստանի իշխանություններից: Նման որոշում կայացնելու պատճառը եղել է Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնելը, քանզի Հայաստանի քաղաքացիների համար Ռուսաստանն ունի առանց վիզային ռեժիմ: Սակայն, ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելով, տվյալ անձինք մեխանիկորեն զրկվել են Վրաստանի քաղաքացիությունից, որովհետև Վրաստանում երկքաղաքացիության մասին օրենք չի գործում: Ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար տեղացիները Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մելիք Ռաիսյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպել էին ստորագրահավաք:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ տվյալ մեխանիզմից օգտվել են ոչ միայն Վրաստանի ազգությամբ հայ, այլ նաև վրացի քաղաքացիներ: Վրացական իշխանությունների կողմից նկատվում է, որոշակի պատրաստակամություն խնդրի լուծման ուղիներ գտնելու հետ կապված, ինչը մի կողմից պայմանավորված է հայ-վրացական բարձր մակարդակի շփումներով, մյուս կողմից՝ այն հստակ գիտակցումով, որ տեղացիների արտագնա աշխատանքը և ստացվող տրանսֆերտները հանդիսանում են տարածաշրջանում առկա սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման հիմնական միջոցներից մեկը:

Глава минюста Грузии встретился с армянскими депутатами Джавахети
Mинистр юстиции Грузии Теа Цулукиани встретилась с депутатами парламента Грузии, представляющими Самцхе-Джавахети, населенные преимущественно этническими армянами районы региона Самцхе-Джавахети. По информации пресс-службы минюста Грузии, это была вторая встреча с депутатами-армянами. Первая встреча состоялась 17 декабря 2014 года по инициативе и при содействии джавахкского депутата Руслана Погосяна.
На встрече с министром юстиции 11 февраля присутствовали мажоритарный депутат Ниноцминдского района Энзел Мкоян, мажоритарный депутат от Ахалкалаки Самвел Петросян и депутат от "Грузинской мечты" Руслан Погосян, а также заместители министра юстиции Михаил Сарджвеладзе и Александр Табатадзе и начальник службы гражданства и миграции Агентства по развитию государственных сервисов минюста Сосо Гиоргадзе.
Министр юстиции отметила, что после первой встречи, в которой участвовал только мажоритарный депутат от Ниноцминда, удалось решить ряд важных для граждан вопросов. По ее словам, она рада, что на этот раз к встрече присоединился и депутат от Ахалкалаки. Теа Цулукиани заверила, что эти встречи будут проводиться регулярно до тех пор, пока все проблемы граждан региона не будут урегулированы, в том числе и проблемы с документами. Как выяснилось после первой встречи, у многих жителей Самцхе-Джавахети все еще остаются старые советские паспорта, и министерство старается решить проблему выдачи им новых документов.
Отметим, что на днях грузинские СМИ распространили информацию о том, что примерно 5000 жителей региона Джавахети приняли гражданство Армении, не информируя об этом властей. Такое решение они приняли, чтобы беспрепятственно выехать в Россию и устроиться там на работу, поскольку у Армении с Россией безвизовой режим. Однако после получения армянских паспортов они потеряли гражданство Грузии, так как согласно грузинской Конституции, гражданин страны, ставший одновременно гражданином другой страны, автоматически теряет гражданство Грузии, а для получения двойного гражданства необходимо обратиться к президенту Грузии, а это достаточно хлопотная и долгая процедура.
Интересен и тот факт, что подобным механизмом воспользовались не только этнические армяне, которые являются гражданами Грузии, но и сами грузины. Со стороны грузинских властей намечается готовность как-то разрешить эту проблему, что, с одной стороны, связано с армяно-грузинскими контактами на высшем уровне, с другой стороны - тем пониманием, что заработки в России и получаемые трансферты являются одним из главных методов решения многих социально-экономических проблем в регионе.