Արևմուտքը պետք է սովորի հանդուրժել Պուտինին. ՄԻ6-ի նախկին ղեկավար
ՄԻ6-ի նախկին ղեկավար, սըր Ջոն Սոուերսը նախազգուշացրել է ուկրաինական ճգնաժամի արդյունքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդեպ գործադրված ճնշման ավելացումը թույլ չտալ: Նա նաև շեշտել է, որ Կրեմլի իշխանության ցանկացած փոփոխություն «կարող է իրավիճակն առավել բարդացնել»:
Արևմուքտը պետք է սովորի հանդուրժել Պուտինին, որքան էլ տհաճ դա լինի, Սոուերսն ասել է Լոնդոնի Արքայական քոլեջում ունեցած իր զեկույցի ժամանակ: Պուտինին հրահրելը, նրա կարծիքով, կխորացնի Եվրոպային սպառնացող անվտանգության ճգնաժամը:
«Ուկրաինական ճգնաժամն այլևս միայն Ուկրաինային չի վերաբերվում,- ասել է Սոուերսը,-  Այն վերածվել է Ռուսաստանի և արևմտյան երկրների միջև շատ ավելի լայնամասշտաբ և ավելի վտանգավոր ճգնաժամի, որը վերաբերվում է եվրոպական արժեքներին և կարգին»:
Սոուերսի գնահատմամբ, «Արևմուտքը կարող է Մոսկվային ավելի կոշտ պատասխան տալ, օրինակ Ուկրաինային ինքնապաշտպանության համար զենք մատակարարելով կամ պատժամիջոցները խստացնելով, սակայն ինչպիսի՞ն կլինի Պուտինի արձագանքը դրան»:
Սոուերսը նաև նշել է, որ հանդարտության վերականգնման Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի փորձերը պետք է ունենան Արևմուտքի աջակցությունը: «Հենց որ հանդարտվենք, պուտինյան Ռուսաստանի հետ գործելու նոր մոտեցման ձևավորման կարիք կառաջանա»:

Запад должен научиться жить с Путиным
Бывший глава МИ6 Джон Соуерс предупредил о том, что нельзя допустить усиления давления на президента РФ Владимира Путина, которое является результатом украинского кризиса. Oн также подчеркнул, что в случае смены власти в Кремле "ситуация может осложниться".
Запад должен научиться жить с Путиным, сказал Соуерс в Королевском колледже Лондона. Провокация Путина, по его словам, углубит экономический кризис, который сегодня угрожает Европе.
"Украинский кризис отныне не касается только Украины, он трансформировался в более широкий и опасный кризис между Россией и Западом", - считает Соуерс, по оценке которого "Запад может дать более жесткий ответ России, который будет выражен, к примеру, отправкой оружия в Украину для самозащиты или ужесточением санкций, однако главное здесь - какова будет реакция Путина"...
Соуерс также отметил, что попытки канцлера Германии Меркель, направленные на восстановление спокойствия, должны поддерживаться Западом. "Как только нам удастся успокоиться, появится необходимость нового подхода к путинской России".