ԼՂՀ չորս կուսակցություն հայտարարել է խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության մասին
Ընդդիմադիր «Ազգային զարթոնք» կուսակցությունը որոշել է մասնակցել ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին` դառնալով թվով չորրորդ կուսակցությունը, որը հայտնել է ընտրություններին իր մասնակցության մասին: Ընտրություններին մասնակցելու իր մտադրության մասին կուսակցությունը տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան էջի միջոցով: Մինչ այդ ընտրություններին մասնակցելու մասին հայտնել էին նաև ԼՂՀ Ազգային ժողովում ներկայացված երեք քաղաքական ուժերը` «Ազատ հայրենիք»-ը, Դաշնակցությունը և Արցախի դեմոկրատական կուսակցությունը:
Նշենք, որ 2015թ մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Այն ԼՂՀ օրենսդարական մարմնի թվով վեցերորդ ընտրությունն է: ԼՂՀ-ում խորհրդարանական ընտրություններն անց են կացվում 5 տարին մեկ:
Հիշեցնենք, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովը ունի 33 պատգամավոր, որոնցից 22-ը ընտրվելու են համամասնական, իսկ 11-ը` մեծամասնական ընտրական կարգերով: Այս հարաբերակցությունը սահմանվել է 2014թ հոկտեմբերի 29-ին Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի կողմից հաստատված Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններով:
Նշենք նաև, որ ԼՂՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը թեկնածուների, ինչպես նաև կուսակցությունների և կուսակցական դաշինքների ընտրացուցակների ընդունման ժամկետ է սահմանել մարտի 9-19-ը: Իսկ թեկնածուների գրանցումը կիրականացվի մարտի 19-ից մինչև մարտի 29-ի ժամը 18.00-ն ընկած ժամանակահատվածում:

Четыре партии уже заявили о решении принять участии в парламентских выборах в НКР
Нагорно-Карабахская Республика готовится к парламентским выборам, которые, как мы уже сообщали, пройдут 3 мая 2015 года. Это – шестые по счету выборы в высший орган законодательной власти НКР, который обычно избирается на 5 лет.
Напомним: Национальное Собрание НКР состоит из 33 депутатов. В ходе выборов 22 из 33 депутатов будут избраны по пропорциональной, 11 – по мажоритарной системе.
ЦИК НКР установил срок представления документов кандидатов, а также избирательных списков партий и партийных блоков: с 9 до 19 марта 2015 года. Регистрация будет осуществлена с 19 марта до 18:00 часов 29 марта 2015 года. Период избирательной кампании - с 30 марта до 24:00 часов 1 мая .
Между тем, стало известно о том, что оппозиционная партия "Национальное возрождение" приняла решение участвовать в выборах в парламент НКР. Она стала четвертой партией, заявившей о своем участии в выборной кампании. О своем решении принять участие в выборах партия сообщила на своей страничке в социальной сети Facebook. До этого о своем решении принять участие в предстоящих выборах заявили все три политические силы, представленные в Национальном Собрании НКР - "Свободная Родина", АРФ "Дашнакцутюн" и Демократическая партия Арцаха.
Напомним, что 29 октября 2014 года парламент Нагорного Карабаха утвердил поправки в Избирательный кодекс. По ним меняется соотношение между количеством мандатов, предоставляемых по пропорциональной и мажоритарной избирательным системам: до 22 - по пропорциональной и 11 - по мажоритарной, вместо прежних 17 и 16 соответственно.