Արտահերթ նախագահական ընտրություններ Ղազախստանում
Ղազախստանում ցանկանում են արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել՝ չնայած ժամանակացույցի համաձայն նախագահի ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 2016 թվականին: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատը դիմել է երկրի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին՝ «խնդրելով արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնել»: Փետրվարի 16-ին Ղազախստանում իշխող “Նուր Օտան” կուսակցությունը հանդես եկավ այս նախաձեռնության աջակցությամբ: Եթե Նազարբաևը բավարարի պատգամավորների այս խնդրանքը, համապատասխան որոշման հրապարակումից երկու ամիս հետո Ղազախստանում նախագահական ընտրություններ կանցկացվեն:
Հիշեցնենք, որ Նուրսուլթան Նազարբաևն անընդմեջ զբաղեցնում է Ղազախստանի նախագահի պաշտոնը 1991 թվականի դեկտեմբերից: 2011 թվականին նա վերընտրվել է չորրորդ անգամ: Թեև երկրի Սահմանադրությունն արգելում է միևնույն մարդուն 2-ից ավել անգամներ ընտրվել որպես երկրի նախագահ, Նազարբարևի համար՝ որպես Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ, բացառություն է արվել:
Արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու այս նախաձեռնությունը մասնագետները տարբեր կերպ են մեկնաբանում: Ոմանք կարծում են, որ այս որոշումը կապված է ներքին և արտաքին խնդիրների հետ, ինչի մասին նշվում է անգամ Նազարբաևին ուղղված խորհրդարանի ստորին պալատի ուղերձում. «Աճող համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի և դժվարին միջազգային օրակարգի պայմաններում ընտրություններ անցկացնելու մասին համազգային նախաձեռնությունը ժամանակի պահանջն է: Ժողովրդի առաջնորդին վստահություն հայտնելը կմիավորի ժողովրդին միջազգային զարգացման նոր փուլում՝ հնարավորություն տալով բոլոր ջանքերը կենտրոնացնել պետության զարգացման կարևորագույն խնդիրների վրա»:

Early Presidential Elections in Kazakhstan
The lower Chamber of the Kazakhstan Parliament (Mazhilis) On Fabruary 18 unanimously passed a resolution, which calls for early presidential elections. According to the schedule to presidential elections should be held in 2016, Tass reports.
On February 16, the Kazakhstan’s rulling "Nur Otan" Party expressed its support to the initiative. If the President Nazarbayev satisfy MPs’ request, after two months the decision has been published, Kazakhstan will be able to hold presidential elections.
Kazakhstan's President Nursultan Nazarbayev is in his position since December 1991. In 2011, he was re-elected for the fourth time. Although the Constitution does not allow the same person to be elected on the position of President more than twice, as the first President of the Republic of Kazakhstan an exception was made for Nazarbayev.
There are different opinions concerning the initiative to hold early presidential elections. Some experts think that this decision is directly linked with the internal and external problems of the country, which is indicated in the President’s message addressed to the lower Chamber of Parliament: "With regard to the growing economic crisis and the difficult International agenda the nationwide initiative to hold elections is the demand of time. The expressing of confidence to the leader of the country will  unite the people in the new phase of international developments giving an opportunity to concentrate all efforts towards the most important issues for the development of the country."