Ֆրանսիան համաձայն է փրկել Հունաստանին
Ֆրանսիան անում է և անելու է ամեն ինչ, որպեսզի Հունաստանը պահպանի իր տեղը Եվրոպայում և եվրագոտում, հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը՝ Խորհրդարանի ստորին պալատում արած իր ելույթում:
Պաշտոնական Փարիզը մտադիր է մինչև շաբաթվա վերջ պայմանագիր կնքել Հունաստանի հետ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: Նախօրեին Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Միշել Սապեն հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է Հունաստանին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել, սակայն այն պայմանով, որ վերջինս կկատարի ԵՄ պահանջները:
Գերմանիան, իր հերթին, հրաժարվել է Հունաստանի աջակցության ծրագիրը ևս կես տարով երկարացնելուց, հաղորդում է BBC-ն: Գերմանիայի Ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն հայտարարել է, որ դա խնդիրը չի լուծի, և Հունաստանը փորձում է միջանկյալ ժամանակ շահել՝ չբավարարելով իր առջև դրված պահանջները:
ԵՄ-ի կողմից Հունաստանին աջակցության ծրագիրն ավարտին է մոտենում փետրվարի 28-ին, և ծրագրի չերկարացման դեպքում երկիրը կարող է ֆինանսական նոր ճգնաժամի առաջ կանգնել: Հունաստանում իշխանության եկած նոր կառավարությունն, իր հեթին, հրաժարվել է կատարել ԵՄ-ի կողմից Հունաստանին առաջադրած պահանջների մի մասը:

Франция готова помочь Греции
Франция делает и будет делать все, чтобы Греция сохранила свое место в Европе и в еврозоне, заявил премьер-министр Франции Мануэль Вальс в ходе выступления в Национальном собрании.
Париж намеревается заключить сделку о помощи Греции до конца недели, передает РИА Новости. Ранее министр финансов Франции Мишель Сапен заявлял, что необходимо обеспечить Грецию финансированием, однако сделать это можно, только если Афины будут уважать правила ЕС.
Германия, в свою очередь, отвергла просьбу Греции о продлении на полгода программы финансовой помощи, передает Русская служба BBC.  Министр финансов Германии Вольфганг Шойбле заявил, что предложение Афин не решит проблемы. Он заявил, что просьба Греции является попыткой обеспечить себе промежуточное финансирование без удовлетворения требований программы.
Срок финансовой помощи Греции истекает 28-ого февраля, и в случае отказа от его продления страна окажется в затруднительном положении. Новое правительство Греции, с свою очередь, отказалось от выполнения некоторых требований ЕС, направленных на затягивание поясов.
Совет министров финансов стран еврозоны (Еврогруппа) сегодня рассмотрит вопрос продления финансовой помощи Греции на внеочередном заседании.