Հայաստանը և Չեխիան կակտիվացնեն տնտեսական համագործակցությունը
Փետրվարի 20-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ճշմարիտյանը ընդունել է Չեխիայի հանրապետության նորանշանակ արտակագ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային: Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ հայ-չեխական համատեղ  ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի երկու երկրների միջև ավելացնել առևտրաշրջանառության ծավալները:
Դեսպանը նշել է, որ գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում Չեխիայի համապատասխան մարզերը համագործակցում են Հայստանի երկու մարզերի հետ: Ինչպես նաև չեխական ընկերությունները այս տարի մասնակցելու են «Արմենիա էքսպո» միջազգային ցուցահանդեսին:
Պետր Միկիսկային պայմնավորվածություն է ձեռք բերել 2015թ.-ին կայանալիք միջկառավարական նիստում հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերը ներառել օրակարգում, ինչպես նաև նիստին մասնակից դարձնել հայ-չեխ գործարար աշխարհի ներկայուցիցիչներին՝ ներդրումային ծրագրեր քնարկելու միտումով:
Նախարար Ճշմարիտյանը և դեսպանը քնարկել են նաև ավիացիայի, որակի ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր:

Armenia and the Czech Republic will Deepen Their Economic Cooperation
On February 20 the RA Minister of Economy Karen Chshmaritian received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Mr. Petr Mikyska. The Minister congratulated the Ambassador on the occasion of the appointment and expressed confidence that joint efforts will contribute to the increase of the volume of trade.
In his turn the Ambassador noted that effective cooperation is carried out between two regions of Armenia and the Czech regions in agriculture and tourism sectors. He also mentioned that Czech companies will participate in “Armenia Expo” to be held in September 2015
The sides reached an agreement to put quality infrastructure sector on the agenda of the second Armenian-Czech Intergovernmental Committee on Economic Cooperation, as well as to ensure participation of Armenian and Czech representatives of business communities to discuss and implement business and investment projects.