Թուրքիայի ԱԳՆ. ապրիլի 24-ին Գալիպոլիի տոնակատարությունները տեղի կունենան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքել է Today’s Zaman պարբերականի այն տեղեկությունը, թե Անկարան չեղյալ է հայտարարել ապրիլի 24-ին նախատեսված Գալիպոլիի տոնակատարությունները:
"Ակոս" թերթի հետ զրույցում Թուրքիայի ԱԳՆ-ից, սակայն, հայտնել են, որ Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները կիրականացվեն ապրիլի 24-ին, ինչպես և նախատեսված էր:
Ավելի վաղ Today’s Zaman պարբերականը գրել էր, որ Թուրքիայի կառավարությունը ստիպված է եղել Գալիպոլիի տոնակատարությունները չեղյալ հայտարարել, քանի որ քիչ թվով համաշխարհային առաջնորդներ են համաձայնել մասնակցել արարողություններին:

Turkish MFA: Ceremonies Will be Held on April 24 as Planned
The Ministry of Foreign Affairs of Turkey refuted the information disseminated by Today’s Zaman , that the Gallipoli celebrations set to take place on April 24 have been canceled.
In a talk with Agos newspaper a source of the MFA of Turkey informed that the ceremonies will be held on April 24 as planned.
Earlier Today’s Zaman published an article, in which it was said that Gallipoli celebrations initiated by the Turkish government to take place on April 24 have been canceled, as only five countries have accepted the invitation and they will not be represented by high-level officials