Թուրքիան պատրվակ է գտել Սիրիա ներխուժելու համար. Սիրիայի ԱԳՆ
Պաշտոնական Դամասկոսը հայտարարել է, որ «Թուրքիան ոչ միայն աջակցում է իր գործակալներին՝ «Իսլամական պետությանը» և «Ջաբհաթ Ան-Նուսրային», այլ նաև փետրվարի 22-ին կոպիտ սադրանքի է դիմել Սիրիայի դեմ»: Ինչպես տեղեկացնում է սիրիական SANA գործակալությունը, ագրեսիայի նախօրեին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն տեղեկացրել է Ստամբուլում Սիրիայի հյուպատոսին Սուլեյման շահի դամբարանը տեղափոխելու մտադրության մասին, սակայն չի սպասել սիրիական կողմից համաձայնությանը, ինչպես որ նախատեսվում է 1921 թվականի Թուրքիայի և ֆրանսիական օկուպացիոն ուժերի միջև կնքված համաձայնագրով»: Սիրիային ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ թուրքական մտադրությունների անկեղծությունը կասկասի տեղիք է տալիս, քանի որ դամբարանը տեղակայված է Ռաքքա նահանգում, որը վերահսկվում է ԻՊ-ի զինյալների կողմից: Վերջիններս շարունակ ավերում են շրջանի մզկիթները, եկեղեցիներն ու դամբարանները, սակայն  Սուլեյման շահի դամբարանը մինչ այժմ որևէ հարձակման չի ենթարկվել իսլամիստների կողմից, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Թուրքիայի և այս ահաբեկչական կազմակերպության միջև առկա սերտ կապը: Իր հերթին, Սիրիայի փոխարտգործնախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադը լիբանանյան «Ալ-Մայադին» հեռուստաընկերության տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է պատասխանատվության ենթարկվի այս ագրեսիվ քայլի համար, և Սիրիան իրեն իրավունք է վերապահում անհրաժեշտ ձևով պատասխանել այդ ագրեսիային և պաշտպանել իր տարածքները։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան տարհանել է Սուլեյման Շահի դամբարանը ու պատվո պահակախմբի անձնակազմը Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված Էշմե քաղաք, որը գտնվում է թուրքական սահմանի անմիջական հարևանությամբ: Ինչպես հայտնում է թուրքական Anadolu գործակալությունը, Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Սուլեյման Շահի դամբարանի և պահակախմբի տարհանման գործողությունն ավարտվել է 2015 թվականի փետրվարի 22-ին: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Սիրիայում շարունակվող բախումներն ու իրավիճակի անկայունացումը լրջորեն սպառնում էին Սուլեյման շահի դամբարանի անվտանգությանը, որը գտնվում էր թուրք-սիրիական սահմանից 37 կիլոմետր հեռավորության վրա սիրիական Մյունբիչ շրջանի Քարաթոզաք գյուղում, և մտնում էր Թուրքիայի զինված ուժերի Պատվո ոստիկանության կազմի մեջ:
Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ վերոնշյալ հողատարածքը միջազգային պայմանագրերի համաձայն պատկանում է Թուրքիային: «Դամբարանը և Ջաբեր ամրոցին հարակից շենքերը կառուցման օրվանից մինչ այժմ մի շարք ավերածություններ և տարհանումներ են վերապրել: Վերջին անգամ ամբարտակի կառուցման պատճառով 1975 թվականին դրանք տարհանվել են ներկա վայրը», - շեշտվում է հայտարարության մեջ: «Իրավիճակի համապատասխան վերլուծության արդյունքում Սուլեյման Շահի Դամբարանը և պատվո պահակախումբը տարհանվել է նույնքան տարածք ունեցող հողակտոր սիրիական Էսմե գյուղում, որը գտնվում է թուրքական սահմանի անմիջական հարևանությամբ», - նշվում է հայտարարության մեջ:
«Շահ Ֆըրաթ» գործողության հետ կապված մամլո ասուլիսի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ «Սիրիայում գործողությանը ներգրավվել են 39 տանկեր, 57 զրահապատ տրանսպորտային միջոցներ, 100 ավտոմեքենաներ և 572 մարդ»: «Գործողությունը բացառապես հաջող է իրականացվել: Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից մեր իրավունքները չեն ոտնահարվել: Որպես հոգևոր արժեք՝ դամբարանը պաշտպանության տակ է վերցվել կրկին սիրիական տարածքում: Քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհեր չեն եղել», - ասել է Դավութօղլուն:
Բացի այդ, հայտնի է դարձել, որ Թուրքիայի նախագահն անձամբ է հետևել գործողության ընթացքին: Մեկնաբանելով «Շահ Ֆըրաթ» գործողությունը՝ նա հայտարարել է. «Սուլեյման շահի դամբարանը և պատվո ոստիկանությունը, որոնց տեղակայման վայրը նախկինում 2 անգամ փոխվել է, նոր վայրում կշարունակեն ծածանել թուրքական դրոշը և պահպանել մեր նախնիների հիշատակը»:
Դամբարանը համարվում է թուրքական էքսկլավ Սիրիայի տարածքում, որը հսկվում է թուրք զինծառայողների կողմից: Սիրիական հակամարտության ողջ ընթացքում թուրքական ընդդիմությունը զգուշացնում էր, որ կառավարությունը կարող է արկածախնդրության դիմել և Սուլեյման շահի դամբարանի շատպանության պատրվակի ներքո զորքեր մտցնել հարևան Սիրիա: 2014 մարտին տեղեկատվության արտահոսքի արդյունքում պարզ դարձավ, որ Թուրքիան ամենաբարձր մակարդակով դիտարկում է Սիրիա ներխուժելու ծրագիրը և դրա համար հարմար պատրվակ է փնտրում: Հնարավոր տարբերակների շարքում առաջարկվում էր նաև Սուլեյման շահի դամբարանի տարբերակը:

Интервенция Турции в Сирию: повод найден!
Официальный Дамаск заявил, что "Турция не только поддерживает своих агентов – организации ИГИЛ и "Джебхат Ан-Нусра", но 22 февраля с.г. пошла на грубую провокацию в отношении Сирии".
22 февраля, согласно турецким источникам, Турция переместила мавзолей Сулейман Шаха и почетную полицию вместе с могилой султана Сулеймана на такой же по размерам участок земли на севере сирийского села Эшме в непосредственной близости к границе с Турцией. Как сообщает турецкое агентство Anadolu, МИД Турции заявил, что операция по перемещению мавзолея Сулейман Шаха и почетной полиции завершилась 22 февраля 2015 года. В заявлении отмечается, что продолжающиеся в Сирии столкновения и дестабилизация ситуации представляли серьезный риск для безопасности мавзолея Сулейман Шаха, расположенного в 37 км от турецко-сирийской границы в селе Каракозак сирийского района Мюнбич, и входящего в состав Почетной полиции персонала вооруженных сил Турции.
В нем напоминается, что участок земли, на которой расположены мавзолей Сулейман Шаха и почетный караул, в соответствии с международными договорами, принадлежит Турции. "Мавзолей и прилегающие постройки у замка Джабер с момента построения и по сей день перенесли серию сносов и перемещений. В последний раз из-за строительства плотины в 1975 году они были перемещены на нынешнее место", - подчеркивается в заявлении. "В результате соответствующего анализа ситуации, мавзолей Сулейман Шаха и почетная полиция вместе с могилой Сулейман Шаха перемещены на такой же по размерам участок земли на севере сирийского села Эшме в непосредственной близости к границе с Турцией", - добавляется в заявлении.
В ходе пресс-конференции в связи с операцией "Шах Фырат" премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что "в ходе операции в Сирии были задействованы 39 танков, 57 бронеавтомобилей, 100 автомобилей и 572 человек личного состава". "Операция исключительно успешная. С точки зрения международного права, ни одно наше право не ущемлено. Как духовная ценность, она снова взята под защиту опять же на сирийской земле. Потерь среди гражданских лиц не было".
Кроме того, стало известно, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган лично отслеживал ход и руководство операцией. Эрдоган, комментируя операцию "Шах Фырат" заявил: "Мавзолей Сулейман Шаха и его почетная полиция, места которых ранее два раза уже менялись, снова, согласно требованиям международных соглашений, на новом месте продолжат развевать наш флаг и сохранять память наших предков".
Между тем, как сообщает сирийское агентство САНА, накануне агрессии МИД Турции проинформировал сирийского консула в Стамбуле о намерении перевезти гробницу Сулеймана Шаха в другое место, но не дождался согласия сирийской стороны, как следовало бы согласно договоренности, подписанной в 1921 году между Турцией и французскими оккупационными властями. Источник в МИД САР заявил, что искренность турецких намерений вызывает сомнения, т.к. гробница Сулеймана Шаха, находящаяся в провинции Ракка - в районе, контролируемом организацией ИГИЛ, которая разрушает мечети, церкви и гробницы, не была тронута террористами. Это еще раз доказывает тесные отношения между правительством Турции и данной организацией. В свою очередь, замминистра иностранных дел САР Фейсал Аль-Мекдад в интервью ливанскому телеканалу "Аль-Маядин" заявил, что Турция должна понести ответственность за этот агрессивный шаг.
Гробница и ее окрестности являются турецким эксклавом на территории Сирии, где ее охраняют турецкие военнослужащие. Напомним, что турецкая оппозиция в течение всего сирийского конфликта предупреждала, что правительство Турции может решиться на авантюру в преддверии муниципальных выборов и ввести войска в соседнюю Сирию под предлогом защиты гробницы Сулеймана Шаха. В марте 2014 года, благодаря утечке информации, стало ясно, что в Турции на самом высоком уровне обсуждают интервенцию в Сирию и размышляют над тем, какой для этого придумать повод. Среди прочих вариантов, которые обсуждались участниками дискуссии, выдвигалось предложение использовать гробницу Сулеймана Шаха.
Напомним, что ранее в ходе одного из судебных разбирательств в Турции стало известно, что Турция бомбила  территорию Сирии, хотя не имела на такие действия никакого права и не берет на себя ответственность за сделанное по сей день.