ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ընդգրկվել են ոչ պետական զինված կազմակերպությունների ցանկում
Միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունները ներառել է իր 2014 թվականի ամենամյա զեկույցում՝ որպես ոչ պետական զինված կազմակերպություններ, հայտնում է BBC-ի ռուսալեզու ծառայությունը:
«Չկա այլ որևէ խմբի տեսակ, որտեղ հնարավոր կլիներ նրանց դասակարգել, քանի որ թե′ ԴԺՀ և թե′ ԼԺՀ միջազգային հանրության տեսակետից չեն հանդիսանում պետություններ, այդ իսկ պատճառով, առավել քան բնական է, որ այդ ինքնահռչակ պետությունների տարածքում գործող ռազմական կազմավորումները համարվում են ոչ պետական զինված կազմակերպություններ»,- BBC-ի ռուսալեզու ծառայությանը հայտնել է Amnesty International-ի հետազոտությունների գծով ավագ տնօրեն Աննա Նեյսթատը:
Ցանկում բացի ԴԺՀ –ից և ԼԺՀ-ից ներառվել են նաև այլ կազմակերպություններ, ինչպես օրինակ` Իսլամական պետությունը, Բակո հարամը և Ալ-Շաբաբը: Ըստ իրավապաշտպանների՝ կառավարման հստակ մեխանիզմների և հաշվետվողականության, ինչպես նաև նրանց վրա ազդեցության լծակների բացակայությունը, հանդիսանում է այդ խմբավորումների բնորոշ ընդհանրական գիծը:
Amnesty International-ի տվյալների համաձայն՝ 2014 թվականին նվազագույնը 18 երկրում տեղի է ունեցել ռազմական հանցագործություն, մինչդեռ զինված կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների խախտման դեպքեր են գրանցվել ուսումնասիրված 160 հանրապետություններից 35-ում: Այս առումով իրավապաշտպաները հանդես են գալիս իրավախախտներին զենքի «անպատասխանատու» մատակարարման դեմ, ինչը սակայն չի ենթադրում զենքի բացարձակ էմբարգո:

"ДНР" и "ЛНР" - в списке вооруженных группировок
"Безусловно, больше их относить не к чему, потому что государствами ни "ДНР", ни "ЛНР", с точки зрения международного сообщества, не являются, поэтому, разумеется, вооруженные формирования, которые действуют на территории этих самопровозглашенных республик, являются негосударственными вооруженными группировками", - заявила старший директор Amnesty International по исследованиям Анна Нейстат.
В списке, кроме "ДНР" и "ЛНР", есть и другие группировки - "Исламское государство", "Боко Харам" или "Аль-Шабаб". Правозащитники называют отсутствие четкой системы командования, ответственности и отсутствие рычагов давления на них общей чертой этих группировок. При этом отметим, что сравнивать защитников ДНР и ЛНР с боевиками "Исламского государства", конечно, не совсем корректно - по многим параметрам.
По данным Amnesty International, в 2014 году как минимум в 18 странах мира совершались военные преступления, а вооруженные группировки нарушали права человека не менее чем в 35 государствах (из 160 в которых проводилось исследование). Правозащитники в связи с этим выступают против "безответственных" поставок оружия нарушителям, хотя подчеркивают, что не призывают к абсолютному эмбарго на поставки вооружений, сообщает BBC.