Դեպի Մարս թռիչքն արդեն մոտ է
Mars One հոլանդական ծրագրի կազմակերպիչներն արդեն 100 աստղագնաց-սիրողների են ընտրել, ովքեր առաջինը կթռչեն Կարմիր մոլորակ և այնտեղ մշտական գաղութ կհաստատեն, հաղորդում է բրիտանական Telegraph-ը: Ծրագրի ղեկավարն է Բաս Լանսդորպը:
Հայտերի ընդունումը սկսվել է 2011-ին, իսկ թեկնածուների խիստ ընտրությունը` 2013թ. ապրիլից: Ուսումնասիրվել է 202 586 հայտ, որոնցից առաջին ընտրությունն անցել է 1058 հոգի: Երկրորդ փուլ անցել է 660 մարդ, իսկ երրորդ` 50 տղամարդ և 50 կին: Նրանք բոլորն արդեն օն-լայն հարցազրույց են անցել ծրագրի գլխավոր սանիտարական բժշկի հետ և ապացուցել կազմակերպիչներին, որ լիովին գիտակցում են ծրագրի պոտենցիալ ռիսկերը, և թիմով աշխատելու պատրաստակամություն են ցուցաբերհայտնել: Նրանք բոլորը գիտեն, որ սա ճամփորդություն է մեկ ուղղությամբ, և իրենցից ոչ ոք չի վերադառնալու Երկիր:
Ընտրված 100 թեկնածուներից 39-ը Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայից են, 31-ը` Եվրոպայից, 16-ը` Ասիայից, 7-ը` Աֆրիկայից և 7-ը Օվկիանոսքից: Հաջորդ փուլում պետք է մնա 40 թեկնածու: Նրանք կմասնակցեն Երկրի վրա կրթական ծրագրին, որի շրջանակներում սահմանված ժամանակահատվածում կապրեն Մարսի վրա ապագա գաղութի երկրային կրկնօրինակում:
2018թ. մայիսին նախատեսվում է դեպի Մարս ուղարկել թեսթային մոդուլ, իսկ առաջին կամավորները Մարս կհասնեն 2023թ. ապրիլի 22-ին: Ժամանակակից շաթլը Կարմիր մոլորակ կիջեցնի անձնակազմի 24 անդամի, ովքեր կհաղթեն մրցույթի վերջնական փուլում, հաղորդում է Lifenews-ը: Mars One ծրագրի կազմակերպիչները մտադիր են Մարսի առաջին գաղութի կյանքը հեռարձակել ռեալիթի-շոու ձևաչափով:
Հիշեցնենք նաև, որ աշխարհում առաջին տիեզերական զբոսաշրջիկ Դենիս Տիտոյի Inspiration Mars ոչ առևտրային հիմնադրամը պատրաստվում է Մարս ուղարկել երկու հոգու` ամուսինների: Ի տարբերություն հոլանդական ծրագրի, այս արշավախումբը կվերադառնա Երկիր:
Միաժամանակ NASA-ն և ԱՄՆ ՊՆ հեռանկարային հետազոտությունների վարչությունը (DARPA) սկսել են աշխատել Hundred-Year Starship նախագծի վրա, որի նպատակն է ստեղծել մարդկության պատմության մեջ առաջին տիեզերանավը` այլ մոլորակներ վերաբնակներ ուղարկելու համար, հաղորդում է Newsland.com-ը:

Полет на Марс уже близок
Организаторы голландского частного проекта "Марс-один" (Mars One) по основанию первой колонии на Марсе отобрали 100 астронавтов-любителей, которые первыми полетят на Красную планету и организуют там постоянную колонию, передает британское издание Telegraph. Руководителем проекта является Бас Лансдорп.
Прием заявок начался в 2011 году, а жесткий отбор кандидатов - с апреля 2013 года. Было рассмотрено 202 586 заявок. По данным Mars One, первичный отбор прошли 1 тысяча 58 кандидатов. Большинство из них являются жителями США - 297 человек. На втором месте - канадцы (75 человек). За ними следуют граждане Индии - 62 и России. Из них во второй раунд прошли 660 человек, а в третий вышли 50 мужчин и 50 женщин. Все они уже прошли онлайн-интервью с главным санитарным врачом проекта и доказали организаторам, что они полностью осознают потенциальные риски проекта и продемонстрировали готовность работать в команде. Все они знают, что это путешествие – в один конец, никто не вернется на Землю.
Среди сотни кандидатов - 39 представителей стран Северной и Южной Америки, 31 европеец, 16 жителей стран Азии, 7 из Африки и 7 из Океании. На следующем этапе отбора нынешний список будет урезан до 40 кандидатов. Они примут участие в обучающей программе на Земле, в рамках которой, в частности, проживут определенный период в копии будущей колонии на Марсе.
В мае 2018 года в рамках проекта планируется отправить к Марсу тестовый модуль, а первые добровольцы доберутся до Марса 22 апреля 2023 года.
Современный шаттл высадит на поверхность Красной планеты 24 члена экипажа, которые одержат первенство в конкурсе, сообщает Lifenews. Организаторы проекта "Марс-один" планируют транслировать жизнь первой марсианской колонии по телевидению в формате реалити-шоу.
Напомним также, что некоммерческий фонд первого в мире космического туриста Денниса Тито Inspiration Mars ("Вдохновение Марс") собирается отправить двух людей - мужа и жену - в путешествие на Красную планету. В отличие от проекта голландцев, эта экспедиция предусматривает возвращение на Землю.
NASA и Управление перспективных исследований МО США (DARPA) начали работу над проектом Hundred-Year Starship, направленным на создание первого в истории человечества космического корабля с переселенцами на другие планеты, сообщает Newsland.com