Կատալոնիայի անկախության հարցումն ապօրինի է ճանաչվել
Չորեքշաբթի օրը, փետրվարի 25-ին, Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանն ապօրինի է ճանաչել Կատալոնիայի ինքնավար մարզի 2014թ. նոյեմբերի անկախության հարցումը:
Որոշումն ընդունվել է դատարանի անդամների կողմից` միաձայն: ՍԴ դատավորների մեկնաբանությամբ, իրավական հիմքերը, որոնցով իրականացվել է հարցումը, հակասում են Իսպանիայի Սահմանադրությանը:
Դատարանի որոշմանն ի պատասխան, ինքնավար մարզի ղեկավար Արթուր Մասն իր ափսոսանքն է հայտնել, հավելելով, որ շրջանում սեպտեմբերի 27-ին իրականացվելիք արտահերթ ընտրությունները կդառնան հանրաքվեի այլընտրանք:
Ավելի վաղ, Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը ընդունել էր նոյեմբերի 9-ի հանրաքվեն ապօրինի հռչակելու վերաբերյալ երկրի կառավարության կողմից ներկայացված հայտերը: Հայտերի դիտարկումը պետք է հինգ ամսով կասեցներ հանրաքվեի անցկացման աշխատանքները: Սակայն հարցումն իրականացվեց և քվեարկողների 80%-ից ավելին կողմ արտահայտվեց մարզի` Իսպանիայից անկախանալուն:

Суд признал опрос о независимости Каталонии незаконным
В среду Конституционный суд Испании признал незаконным опрос о независимости Каталонии, прошедший в ноябре прошлого года, передает РИА Новости.
Такое решение было принято членами суда единогласно. Судьи КС аргументировали свое решение тем, что законодательная база, на основании которой проводился опрос, противоречит Конституции Испании.
В ответ на решение суда президент автономной области Каталонии Артур Мас, в свою очередь, выразил сожаление, заявив, что досрочные выборы в регионе 27 сентября станут единственной альтернативой референдуму о независимости.
Ранее Конституционный суд Испании принял к рассмотрению иски правительства страны о признании проведенного 9-го ноября референдума нелегальным. Иски были поданы до даты референдума, что означало приостановку их действия на срок рассмотрения иска в КС (максимум пять месяцев) и "замораживание" проведения опроса на этот срок. Однако референдум был проведен, и более 80% проголосовавших поддержали полный суверенитет автономии от Испании.