ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Միացյալ Նահանգների Հարավային Դակոտա նահանգը դարձել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 43-րդ նահանգը։ Հարավային Դակոտայի Ներկայացուցիչների պալատը 51 կողմ, 17 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը։ Այս մասին հայտնում է Asbarez-ը։
Բանաձևը դատապարտում է Հայոց ցեղապսանության ժխտումը՝ խրախուսելով Հայոց ցեղասպանության դասավանդումը Հարավային Դակոտայի դպրոցներում։ Բանաձևում նաև անդրադարձ է կատարվում հույների և ասորիների ցեղասպանությանը։
«Հարավային Դակոտայում 2015 թվականը նշելով որպես 1915-1923 թվականներին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակության տարի՝ կոչ ենք անում Կոնգրեսին և ԱՄՆ նախագահին պաշտոնապես ու հետևողականորեն ճանաչել և վերահաստատել պատմական ճշմարտությունը, որ Անատոլիայում` իրենց պատմական հայրենիքում ապրող հայերի, հույների և այլ քրիստոնյաների դեմ կատարված վայրագությունները եղել են ցեղասպանություն։ Մենք կոչ ենք անում աշխատել արդար, կայուն և ամուր հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ», - ասվում է բանաձևում։

Южная Дакота призывает Обаму признать Геноцид армян
Палата представителей американского штата Южная Дакота приняла резолюцию о признании Геноцида армян. Резолюция  была принята с 51 голосом "за" и 17 голосами "против", сообщает "Asbarez".
В документе осуждается отрицание факта Геноцида и приветствует изучение данной темы в школах Южной Дакоты. Кроме того, резолюция касается также геноцида греков и ассирийцев.
Законодатели от штата призывают Конгресс и президента США признать зверства, совершенные "в отношении армянского, греческого и христианского населения, проживающего на своей исторической родине в Анатолии является геноцидом", а также добиваться справедливых, стабильных и прочных армяно-турецких отношений, говорится в сообщении. Южная Дакота стала 43-им штатом США, признавшим Геноцид армян.