ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քննադատել են Ադրբեջանի ագրեսիան
ԱՄՆ-ի դեմոկրատ կոնգրեսական Ջուդի Չուն կոչ է արել այսօր` փետրվարի 27-ին, Ներկայացուցիչների պալատում նշել Սումգայթի, Բաքվի և Կիրովաբադի կոտորածների հիշատակը: Չուն նաև կոչ է արել դատապարտել Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիան: Այս մասին տեղեկանցում է Հայ դատի ամերիկյան հանձնախումբը:
Կոնգրեսականը նշել է, որ 27 տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը Ադրբեջանից անկախանալու իր որոշման պատճառով կանխամտածված հարձակումների է ենթակվել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: «Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովուրդը պարբերաբար զոհ է դարձել դաժան ռասայական ջարդերի…. Դրա հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, իսկ հազարավորները ստիպված են եղել գաղթել… 1991թ դեկտեմբերի 10-ին անկախության հռչակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ստիպված է եղել  դիմավորել Ադրբեջանի կողմից հրահրված լայնածավալ պատերազմով, որը շարունակվել է երկու տարի: Այսօր էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ստիպված է ապրել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պարբերական խախտումների պայմաններումՙ»,-ասել է կոնգրեսականը: Չուն հույս է հայտնել, որ մի օր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը «ազատ կլինի որոշելու իր ապագան»:
Հայ դատի ամերիկյան հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը ողջունել է կոնգրեսականի այս ելույթը: «Հայ դատի ամերիկյան հանձնախումբը ողջունում է կանգրեսական Չուի հզոր բարոյական դիրքորոշումը ի հիշատակ բոլոր նրանց, ովքեր զոհվել են Ադրբեջանում հակահայկական այս կոտորածների ժամանակ: Մեծապես գնահատում ենք նրա ջանքերը իր գործընկերներին Բաքվի շարունակվող ագրեսիայի մասին տեղեկացնելուն ուղղված, ինչպես նաև նրա կողմից  Լեռնային Ղարաբաղի անկախության պաշտպանությունը»,-նշել է Համփարյանը

В Конгрессе США осудили действия Азербайджана в отношении НКР
Американский конгрессмен Джуди Чу в ходе своего выступления в Палате представителей Конгресса США коснулась погромов армян в Сумгаите, Баку и Кировабаде, осудив при этом проявляемую Азербайджаном продолжительную агрессию. Об этом сообщает издание Asbarez.
По ее словам, 27 лет назад народ Нагорного Карабаха сплотился, выступая с призывами "касательно своего будущего и обретения большей независимости от Азербайджана". "За данным мирным движением в направлении самоопределения и независимости последовали предумышленные и спонсируемые правительством Азербайджана нападения. В последующие 2 годы армянский народ Арцаха стал мишенью для жестоких и расистских погромов, которые вновь напомнили им печальные дни Геноцида армян. Сотни людей были убиты, тысячи депортированы", – отметила Джуди Чу.
Конгрессмен, коснувшись состоявшегося 10 декабря 1991 года в НКР референдума и заключенного в 1994 году соглашения о перемирии, отметила, что сегодня народ Нагорного Карабаха вынужден жить в условиях постоянного нарушения Азербайджаном режима перемирия. "Мы желаем мирного урегулирования карабахского конфликта и надеемся, что народ будет свободен в вопросе выбора собственной судьбы", – резюмировала Джуди Чу.